Ukrainos dvispalve nušvitusi Laisvės alėja – ženklas, kad Kaunas tęs paramą karo niokojamai šaliai.
Laisvės alėjos fontanas, abipus jo besidriekianti atkarpa tarp Maironio ir A.Mickevičiaus gatvių bei Kauno valstybinis muzikinis teatras vasario 24-osios vakarą nusidažė Ukrainos vėliavos spalvomis. Mėlynai geltona instaliacija švies pernakt.
Nušviestos miesto erdvės simbolizuoja viltį, kad šviesa visada nugali tamsą.
Ragino nesustoti
Kaip ir prieš metus, Kauno gyventojai ir svečiai penktadienio vakarą pakviesti susiburti Vienybės aikštėje – studentija ir verslo bendruomenė, Algirdas Stonys, Mindaugas Reinikis bei kiti geros valios kauniečiai suorganizavo palaikymo akciją „Laisvė šviečia“.
Kaip teigia organizatoriai, vasario 24–oji krauju įrašyta į modernaus ir demokratiško pasaulio istoriją, kuomet paryčiais sovietmečio tironas nusitaikė Ukrainos laisvę. Žuvo ir žūsta tūkstančiai nekaltų žmonių, kankinamos ir niekinamos moterys, vaikai. Nesuvokiamas žiaurumas nepalaužė valios gintis, negana to, Ukraina sutelkė laisvei neabejingus žmones visame pasaulyje.
„Ukrainos laisvė yra mūsų laisvė, todėl nesustokime palaikyti“, – ragino organizatoriai.
Kauniečiai kviesti pasipuošti Lietuvos ir Ukrainos vėliavomis, atsinešti žvakelių bei žibintuvėlių švieselių jūrai įžiebti.
Palaikymo mitingas prasidėjo tylos minute, pagerbiant visus gyvybių kare netekusius ukrainiečius.
Scenoje nuskambėjo ukrainiečių choro giedamas himnas, Lietuvos tautiška giesmė, žodį tarė žinomi kauniečiai. Ne vienas vylėsi, kad kitą kartą Vienybės aikštėje visi rinksimės paminėti Ukrainos pergalę.
„Labas vakaras, sesės ir broliai. Tokiais mus padarė prieš metus pradėta brutali invazija iš Rusijos per Ukrainą į Europą. Herojiška Ukrainos tauta sustabdė Putino blogį. Padėdama visos Europos ir pasaulio, toliau stabdo ir neleidžiama jam praeiti. Bepročiu reikia būti, kad tikėtum, jog gali nugalėti tokią tautą, kaip Ukrainą. <...> Darome viską, ką galime. Putinas, vietoj to, kad susilpnintų Ukrainą, ją sustiprino. Sustiprino ir mus. Atsirado palaikymas, „RADAROM“, kitos akcijos. Mes nugalėsime. Slava Ukraini!“, – nuo scenos kalbėjo ir Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis.
Įspūdžiais iš humanitarinės pagalbos vežimo į Ukrainą pasidalijo Šarūnas Jasiukevičius (Praeities žvalgas). Pasak jo, Ukraina kaunasi su „žmonijos vėžiu, blogio imperija, balalaikų, vodkos ir degeneratų valstybe“. Valstybe, kuri per visą savo egzistavimo laikotarpį terorizavo kaimynines valstybes ir nedavė ramiai gyventi visai Europai.
Jausminga ukrainiečio kalba
Visų širdis labiausiai suvirpino ukrainiečio Volodymyro perskaityta padėka.
„Lygiai prieš metus, stovėdamas šioje vietoje, kalbėjau ukrainietiškai, o šiandien kalbėsiu lietuviškai, – pirmiausiai norėdamas padėkoti broliams ir sesėms lietuviams. Manau, Lietuvą tikrai galima pavadinti tikrąja Ukrainos seserimi. Mūsų, ukrainiečių, dėkingumas Lietuvai neturi ribų ir niekada nebus pamirštas. Viskas, kas buvo padaryta, tebedaroma ir dar bus padaryta, kiekvieno iš jūsų, gyvens mūsų mintyse ir širdyse iki paskutinio atodūsio. Ačiū už jūsų pastangas.
Nepaisant aktyvios pagalbos, Ukraina vis dar kovoja už savo laisvę ir saugumą. Jūs mums siunčiate amunicijos, o ukrainiečiai su ja kaunasi fronto linijoje. Tai mūsų bendra kova. Dabar visas pasaulis turi susitelkti, kad nugalėtų abejotiną istoriką su iškreipta fantazija.
Kaip ir prieš metus, aš kartoju Putino kariuomenei: „Eikite namo, mirkite ten, palikite mus ramybėje. Pasitraukite nuo Ukrainos, Baltarusijos, Baltijos šalių, Europos“. Imperijos ambicijos niekada nesibaigia pergale. Ankstesnio totalitarinio milžino skilimas prasidėjo nuo Lietuvos, o dabar Rusijos irimas – nuo Ukrainos. Prieš 32-ejus metus Maskva, kaip koks plėšrus žvėris, dantis išsilaužė Vilniuje, dabar juos tebesilaužo Kyjive. Ir mes turime padaryti viską, kad tie dantys nebeataugtų.
Lietuvą tikrai galima pavadinti tikrąja Ukrainos seserimi.
Esu tikras, kad nei šalta žiema, nei branduolinis šantažas nesugriaus mūsų vienybės. Mes stiprūs kartu, mes kovojame už jūsų ir mūsų laisvę. Ačiū jums“, – nuo scenos skambėjo jautrūs Kauno ukrainiečių bendruomenės atstovo Volodymyro Vasilenko žodžiai.
Prisidėjo prie „RADAROM“ akcijos
Muzikinius pasirodymus paramos mitingo metu dovanojo grupės „Flash Voyage“, „Thundertale“, „Gebrasy“, šeimos projektas „Hansanova“ ir atlikėja Gabrielė Vilkickytė.
Viso renginio metu rinkta parama Ukrainai – raginta aukoti akcijai „RADAROM“, kurios pabaiga numatyta vasario 24 dienos vidurnaktį.
Šio palaikymo mitingo metu jau buvo surinkta apie 10,5 mln. eurų.
Kauniečiai susitelkė gerumui
„Praėję metai parodė, kiek daug gali žmonių susitelkimas, ištiesiant pagalbos ranką kenčiantiems nuo karo. Mūsų miestas, įstaigos ir nevyriausybinės organizacijos, verslo atstovai, bendruomenės ir tūkstančiai kauniečių susivienijo dėl Ukrainos.
Nuo savanorystės, paramos akcijų, priėmimo į savo namus iki apkasų žvakių gamybos esantiems fronte. Kiekvieno indėlis nepaprastai svarbus ir reikalingas“, – dieną išplatintame pranešime spaudai tikino Kauno savivaldybės Ekstremalių situacijų ir operacijų valdymo centro vadovas Paulius Keras.
Savo miestams-partneriams Ukrainoje Kaunas perdavė 10 keleivinių miesto autobusų, tiek pat greitosios medicinos pagalbos mikroautobusų, 5 buvusius policijos tarnybinius automobilius.
Visos transporto priemonės išvyko pakrautos maisto produktais, medikamentais ir kitais būtiniausiais daiktais.
Humanitarinė parama reguliariai gabenta ir vilkikais.
Skaičiuojama, kad saugų prieglobstį Kaune rado daugiau kaip 14 tūkst. iš karo zonos atvykusių ukrainiečių. Dauguma jų – vyresnio amžiaus žmonės, mamos su mažais vaikais.
Šiuo metu Kauno mokyklas lanko daugiau kaip tūkstantis mokinių iš Ukrainos. „Žalgirio“ arenos erdvėse veikia nevalstybinė ukrainiečių mokykla „Heroiam Slava“.
Karo pabėgėliams užtikrintas nemokamas viešasis transportas, organizuojamas maitinimas, pagalba krizių atvejais. Daugiau kaip trims tūkstančiams šeimų pirmosiomis dienomis mūsų šalyje skirtos vienkartinės socialinės išmokos iš miesto biudžeto, kurių bendra suma perkopė pusę milijono eurų.
Dovanoja mobilią katilinę
Pastaruoju metu Kauno savivaldybę pasiekė padėkos ženklai iš Ukrainos miestų. Šie garbingi įvertinimai atras deramą vietą miesto muziejaus ekspozicijoje. Kaip patikino Kauno valdžia, pagalbą Kaunas teiks ir toliau.
Karo metinių proga paskelbta, kad Kaunas Ukrainai dovanoja naują „Kauno energijos“ pagamintą mobilią dyzelinę katilinę. Ją pagal poreikį naudos Ukrainos Valstybinė ekstremalių situacijų tarnyba.
900 kW galios katilinė skirta pastatų šildymui ir karšto vandens gamybai, tad pasitarnaus namams, likusiems be šildymo per masines raketų atakas.
Įrenginiai suprojektuoti ir sukomplektuoti taip, kad tilptų į standartinį jūrinį konteinerį. Jį galima greitai transportuoti į vietą, kur tuo momentu yra didžiausias šilumos poreikis. Katilinė pajėgi apšildyti apie 10, o karštu vandeniu aprūpinti iki 35 senos statybos daugiabučių.