„Karščiai rekordiniai, todėl situacija neeilinė. Atsižvelgę į tai, priėmėme sprendimą, esant nepalankioms klimatinėms ir higienos sąlygoms nevykdyti operacijų tose operacinėse, kur negalime užtikrinti pacientų saugumo ir tinkamų sąlygų personalui. Darbas organizuojamas taip, kad operacijos būtų atliekamos naujose operacinėse, kur įrengtos ventiliacinės sistemos“, – 15min sakė Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės specialistė ryšiams su visuomene Justina Petravičienė.
Jos teigimu, pagal finansines galimybes oro kondicionavimo sistemos atnaujinamos ir įrengiamos kasmet: „Kaip tik šiuo metu tokie darbai atliekami keliose patalpose – laboratorijoje, operacinėse ir kt.“
Vertiname mūsų pacientų supratingumą ir geranoriškumą šioje situacijoje.
J.Petravičienė užtikrino, kad pacientų skundų, susijusių su oro sąlygų šiomis dienomis keliamais nepatogumais, ligoninė nėra gavusi.
„Vertiname mūsų pacientų supratingumą ir geranoriškumą šioje situacijoje. Vis dėlto, reikia pripažinti, kad aukšta temperatūra nėra palanki sveikiems žmonėms, o juo labiau – į ligoninę patekusiems pacientams. Noriu pabrėžti, kad pacientų priežiūrai, kaip ir visada, taip ir šiomis rekordiškai karštomis dienomis, skiriame maksimalų dėmesį, kad sėkmingai pasveikę jie galėtų keliauti į namus”, – kalbėjo J.Petravičienė.
Leidžia turėti savo ventiliatorius
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų ryšių su visuomene specialistė Jurgita Sajevičienė neslėpė: Lietuvai neįprastų karščių pasekmes jaučia ir ligoninės pacientai bei personalas.
„Didžioji dalis Santaros klinikų patalpų yra modernios ir puikiai kondicionuojamos, deja, renovuotos dar ne visos. Šiais, kaip ir kiekvienais metais, pagal poreikį bei esamus resursus yra atliekamas vėdinimo sistemų atnaujinimas. Kai kuriuose skyriuose pacientams leidžiama turėti savus ventiliatorius“, – aiškino J.Sajevičienė.
Ji pažymėjo, kad karštis negailestingas ne tik žmonėms, bet ir techninei įrangai, todėl pasitaiko sutrikimų, kurie skubiai šalinami: „Nėra abejonės, jog karštis apskritai yra išskirtinis kasdienį gyvenimą apsunkinantis faktorius ir jo aukas Santaros klinikų medikai gelbsti kiekvieną dieną.“
Rūpinasi geriamuoju vandeniu
Nacionalinio vėžio instituto (NVI) vyriausioji slaugos administratorė Nijolė Zadoreckaitė pasakojo, kad NVI operacinės, pooperacinės palatos yra kondicionuojamos. Operacinių ventiliacija sutvarkyta prieš pusmetį.
Be to, visose NVI stacionaro skyrių palatose pakabintos žaliuzės, padedančios apsisaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.
„Personalas mielai pasiūlo lankytojams, pacientams vėsios arbatos, vandens. Pacientams po operacijų, pagyvenusiems žmonėms pagelbsti ir šalti kompresai naudojant suvilgytas vienkartines servetėles. Dažnai keičiame marškinius, patalynę, kurie būtinai turi būti medvilniniai“, – kalbėjo N.Zadoreckaitė.
Personalas mielai pasiūlo lankytojams, pacientams vėsios arbatos, vandens.
Nedidelį kiekį ventiliatorių esą turi skyriai, į palatas jų atveža ir pacientų artimieji.
„NVI vadovės rūpesčiu skubiai deriname galimybes nuomotis geriamo vandens aparatus, kad būtų užtikrintas jo bei vienkartinių puodelių poreikis pacientams, lankytojams, personalui skyriuose visiems prieinamose patogiose vietose. Taip bendromis jėgomis ir dėmesingumu vienas kitam stengiamės įveikti vasaros karštį“, – aiškino N.Zadoreckaitė.
NVI infrastruktūros ir ūkio skyriaus vedėjas Šarūnas Stanaitis sakė, kad institutas jau yra nupirkęs nemažai kondicionierių – ir dar perka papildomai. Taip pat ir ventiliatorių.
Rekomendacijų sąrašas pacientams
NVI Chemoterapijos skyriaus su dienos stacionaru vedėja dr. Birutė Brasiūnienė trečiadienį feisbuke pasidalijo žinute, kad chemoterapijos skyrius pereina į darbo karščio sąlygomis režimą.
„Besigydantiems šiandien dalijome vandens buteliukus – trūko. Rūpinamės, kad ryt poryt skyrių pasiektų kelios geriamo vandens talpyklos. Laukiamuosiuose, kiek tik suradome, sustatėme ventiliatorius”, – rašė B.Brasiūnienė.
Ligoniams, besigydantiems chemoterapija, ji pateikė rekomendacijų atmintinę karščių metu:
- vykti chemoterapijai rekomenduojame anksti ryte, kol nėra didelių karščių;
- stenkitės vykti kuo patogesniu jums transportu: jeigu prastai jaučiatės ir turite vairuojančių artimųjų, prašykite, kad per karščius jus suvežiotų gydymui;
- šviesūs, patogūs, natūralaus pluošto drabužiai ir kuo patogesnė žemakulnė avalynė, nes kojos brinksta ne tik nuo karščio, bet ir nuo lašinamo skysčio kiekio;
- nuolat gerkite vandenį;
- prieš vykstant chemoterapijai, nepamirškite suvartoti visų savo įprastinių vaistų nuo arterinio kraujospūdžio, širdies ar virškinimo problemų ir pan.;
- jei prastai jaučiatės, chemoterapijai nevykite: kontaktuokite su savo šeimos gydytoju dėl būklės įvertinimo. Be to, prašome informuoti savo onkologą ar Chemoterapijos skyriaus registratūrą, kad atvykti negalėsite – jums bus paskirtas naujas vizito laikas;
- jeigu jūsų būklė blogėja greitai, didėja silpnumas, atsiranda ar didėja dusulys, mieguistumas ir/ar atsiranda kitų naujų būklės blogėjimo simptomų, nedelsiant kontaktuokite su savo onkologu ar vykite į ligoninės, kurioje gydotės, priėmimo skyrių;
- primename, kad ligoniams, kurie sunkiai toleruoja chemoterapiją, neišgeria reikiamo skysčio kiekio, Chemoterapijos skyriaus dienos stacionare organizuojame papildomus skysčių lašinimus po chemoterapijos – prašau kreiptis į gydantį onkologą;
- venkite sunkiai virškinamo maisto, didelių porcijų vienu metu, svarbiausia hidracija;
- venkite ilgos tiesioginės saulės ekspozicijos, ribokite savo darbus karščiausiu dienos metu.
Ledai ar šaltos sultys būtų gera pradžia
Tačiau ne visose sostinės gydymo įstaigose dirbantys gydytojai jaučia administracijos rūpestį dėl jų darbo sąlygų per karščius.
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytoja rezidentė Urtė Builytė ketvirtadienį feisbuke pasidalijo patarimu aukščiausiems sveikatos sektoriaus vadybininkams.
„Kai darbuotojai, neapsikęsdami karščio, vaikšto darbe su mini šortais/per chalatus šviečia apatinis trikotažas (nes apatinių ir chalatų tarpinis sluoksnis nebeskiria)/temperatūros kabinetuose artėja prie 40 laipsnių ir vis dar nepavyksta pastatyti „vėjelio“/užtamsinti langų (nekalbant apie tokius stebuklus kaip kondicionieriai), vietoje siūlymų iš savo kondicionuojamų kabinetų nupirkti prailgintuvų „vėjeliams“ ar pastatyti dubenų su ledukais prieš vėjelius, bent pavaišinkite darbuotojus ledais, šaltomis sultimis ar vandeniu, kol šias inovacijas diegsite“, – ragino U.Builytė.
Jeigu ryt man operacinėse bus tokios temperatūros kaip ir visą šią savaitę, tai gims toks ilgas tarnybinis raštas.
„Jeigu ryt man operacinėse bus tokios temperatūros kaip ir visą šią savaitę, tai gims toks ilgas tarnybinis raštas. Apie sąlygas palatose jau nekalbu...“, – po kolegės įrašu komentavo pilvo chirurgas Andrius Karpavičius.
„Būtų įdomus mokslinis darbelis apie pooperacinių infekcijų dažnį po tokių orų ligoninėse, kuriose nėra normalios ventiliacijos“, – atitarė U.Builytė.