Dabartinis Šiaulių meras Artūras Visockas viešai tikina, kad savo sprendimą pasakys tik kovo mėnesį. Šie rinkimai parodys, kiek meras išbarstė pasitikėjimo, kuriuo gausiai rinkėjai apipylė po praėjusių rinkimų. Politikos žinovai primena, kad praėjusiuose rinkimuose balsuota ne už gerus, o prieš blogus buvusius politikus. Ar suprato tai partijos ir padarė išvadas?
Numatomos kairiųjų peštynės
Kovo mėnesį mėnesį mini ir vicemeras Domas Griškevičius, neseniai su pulkeliu bendraminčių palikęs Šiaulių socialdemokratų skyrių.
D.Griškevičius yra vienas pilietinės asociacijos „Civis activus“ įkūrėjų. Ar dalyvaus rinkimuose? Atsakys tik kovo mėnesį. Nepaneigia versijos, kad minėta asociacija gali susiijungti ir su kitais judėjimais – laikas parodys.
Gana svarbus klausimas – ar ne laikas politinėms svarstyklėms Šiauliuose svertis į dešinę?
Daugelis judėjimų, kurie susikūrė naujai ar jau anksčiau nustūmė partijas į šoną, visuomenės ir politologų akimis – socialdemokratiško sukirpimo.
D.Griškevičius mano, kad svarstyklės nepersisvers, nes dešinieji Šauliuose yra silpni: „Įsivaizduoju komandą, kuri dirbs, bet apie tai dar ne laikas kalbėti. Dešiniesiems taip pat ne laikas. O ir kokie jau čia Šiauliuose dešinieji?“
Valerijus Simulikas, judėjimo „Už Šiaulius“ lyderis, jau dabar aiškiai sako, kad tikrai dalyvaus mero rinkimuose: „Visuotiniame susirinkime nusprendėme, kad einame. Viešinam visas personalijas ir siekius. Jei tapsiu meru, tai administracijos direktoriumi bus Andrius Mazuronis.“
Taip pat paminėjo, jog sąrašo priekyje bus Denis Michalenko. Anot V.Simuliko, judėjimas yra nepartinis. Anot jo, čia yra ir konservatyviai mąstančių, ir radikaliai „raudonų“. Su visais tenka kalbėtis, diskutuoti.
„Šiuo metu mes esame opozicinė jėga Šiauliuose. Socialdemokratai parsidavė – skelbia save opozicija, o turi postus valdžioje. Valdo, bet neneša atsakomybės. Aš tokių dalykų nesuprantu – jeigu tu valdančiojoje daugumoje, tai ir neši pilną atsakomybę“, – tvirtino nemažai partijų keitęs politikas.
Socialdemokratija Šiauliuose iš tiesų jau aižėja senokai. Šios kadencijos pradžioje jie buvo opozicijoje, bet pernai sugebėjo gauti kelis politinius postus, pagal kuriuos faktiškai tapo valdančiaisiais, nors koalicinės sutarties neturi.
Vicemeras Justinas Sartauskas negalėjo prisiminti, ar „socdemai“ atšaukė save iš opozicijos. Jis teigia, kad dėl rinkimų partija kol kas gyvena laukimu. Laukia, kokį rinkimų modelį nurodys centrinė partijos valdžia. Kandidatas tikrai bus keliamas, tačiau kas – dar nebuvo kalbos.
Konservatoriai nusiteikę kovingai
Buvęs Seimo narys Arvydas Mockus, kuris taip pat yra socialdemokratas, teigia, kad rinkimuose dalyvaus. Tiesa, dabar jis save priskiria prie liberaliai mąstančių, o pas socialdemokratus jis jau ilgai nebus: „Mane kažkas pavadino jautriu. Paslėpsiu šį savo trūkumą ir dalyvausiu merų rinkimuose.“
Šio politiko partiškumas nėra labai aiškiai apibrėžtas. Jis pats sako, kad turėjo iš skyriaus išeiti kartu su D.Griškevičiumi, tačiau neišėjo vien dėl smalsumo.
Mano sprendimą dalyvauti rinkimuose palaikė ir Artūras Zuokas, ir Artūras Paulauskas. Man garbė, kad kažkas palaiko.
„Nekantriai laukiu, ką pasiūlys Šiaulių socialdemokratai – nejaugi Edvardą Žakarį? Būtų labai įdomu, kuo tai baigtųsi“, – kalbėjo su skyriumi akivaizdžiai nesutariantis politikas.
Tai kokiai politinei srovei dabar jis priklauso? Sako, kad yra visiškai laisvas.
Teoriškai dar „socdemas“, tačiau širdyje – liberalas. Tvirtina, kad su Lietuvos liberalų vadovybe puikiai sutaria, tačiau su šiauliečiais rimtų santykių nepalaiko. Tiesiog jų nepažįsta.
„Turiu savo galvą ir dabar, galima sakyti, politikoje visai nedalyvauju. Winstonas Churchillis yra sakęs, kad socialdemokratija yra jaunų idėjinių žmonių jėga, o jei tuo užsiima vyresni – tai jie yra kvailiai. Aš jau senelis. Mano sprendimą dalyvauti rinkimuose palaikė ir Artūras Zuokas, ir Artūras Paulauskas. Man garbė, kad kažkas palaiko“, – kalbėjo politikas.
Kalbama, kad A.Mockus gerai sutaria su vicemeru D.Griškevičiumi, o pastarasis draugauja su meru A.Visocku. Tačiau A.Mockus su meru kažkodėl neturi jokios kalbos: „Su meru jokių ryšių neturiu. Net kava nepavaišino, kai viešėjau pas jį.“
Jonas Bartkus dažnai vadinamas Šiaulių konservatorių lyderiu. Jis miesto politikoje yra kone nuo nepriklausomybės atgavimo, tačiau į merus dar niekada nesiveržė.
„Manau, kad be išmanymo ir patirties šio darbo tikrai neįmanoma dirbti. Galvoju, kad jau esu šiek tiek patyręs“, – teigė J.Bartkus, patvirtindamas, jog merų rinkimuose jis jau tikrai yra pasirengęs ir apsisprendęs dalyvauti.
Akcentavo, kad skyriuje vyko balsavimas už kelis kandidatus. Jis surinko beveik visų partiečių balsus, todėl drąsiai prisiima šią atsakomybę.
Tiesa, dar reikės palaukti partijos vadovybės sprendimų. Ši partija planuoja bent jau didžiuosiuose miestuose kandidatus išbandyti atviru balsavimu.
Liberalai laukia cirko pabaigos
Liberalų lyderė Giedrė Mendoza Herrera anksčiau yra prasitarusi apie galimybę dalyvauti merų rinkimuose, tačiau dabar ji šios minties sako atsisakiusi. Teigia, kad partija turės savo kandidatą, tačiau tai bus ne ji.
„Nenoriu, nes akivaizdu, kad bus ne idėjų, o kaltinimų ir purvo ieškojimo kova. Bus kalbos ne apie miesto viziją ir ambicijas, o kodėl reikia rinktis mažiausią blogį. Tai bus labai sunki lygtis. Meras be protingos tarybos ir administracijos nieko negali. Vėl bus proveržis „feisbukuose“, o realybė – pilka“, – kalbėjo politikė.
Dabar silpniausia grandis yra politinio pasitikėjimo postai administracijoje, o tvarkosi – kaip kolūkyje.
Liberalė tvirtina, kad miestui reikia ne mero, o visos protingos komandos. Dabar, anot jos, protingų liberaliai mąstančių žmonių yra daug, tačiau nėra norinčių eiti į politinę mėsmalę, prarasti profesinę reputaciją, aukoti karjerą.
Politikė trumpai apibūdino situaciją, kuri atbaido savo srities profesionalus stoti prie miesto vairo: „Man atrodo, kad silpniausia grandis yra politinio pasitikėjimo postai administracijoje. Dabar tvarkosi kaip kolūkyje.
Manau, kad Šiauliai po šių rinkimų išliks „raudonu“ miestu, nes tokia demografinė situacija. Jaunimas nebalsuoja. Lieka tik darbininkai ir pensininkai. Proletariatas
Visur politinės rietenos panašios, tik kažkaip sugeba koalicijas sudaryti ir žmones pritraukia ne purvo drabstymu. Panevėžys – kiek turi ambicijų! Net gailestis dėl Šiaulių suėmė. Pas mus visi vadinamieji „Urban“ projektai sustoję. Gal aikštes ir sutvarkys, bet visa kita – nežinomybėje. Kitų projektų pinigai bus tiesiog įsisavinti – be jokios prasmės sugers į smėlį.“