Porcija ledų – kas gali būti paprasčiau ir skaniau? Tačiau žvilgtelėjus į pigiausių prekybos centro siūlomų už 33 centus ledų sudėtį užima kvapą. Spalvinga pakuotė skelbia, kad tai obuolių ir aviečių skonio ledai.
Portalas lrytas.lt klausia: kiek žmonių kreipia dėmesį į tai, kad nenormaliai ryškios spalvos ledai susideda iš vandens, cukraus, gliukozės sirupo ir E 330. E 412, E 401, E 407, E 162, ir E 140?
Visas tas E reikėtų išversti į žmonių kalbą. Kai kurios ausiai skamba mielai: citrinų rūgštis, burokėlių raudonasis. Kiti – natrio alginatas, guaro derva, karageninas – jau kelia įtarimą. Bet ir čia galima greitai rasti paguodą – juk jie taip pat gaunami natūraliu būdu. Nors faktas, kad atšildžius ledus jų pakartotinai atšaldyti negalima, kelia isterišką juoką – kol su ledais karštą dieną parkeliausi namo, jie nebebus tinkami vartoti.Kiek žmonių kreipia dėmesį į tai, kad nenormaliai ryškios spalvos ledai susideda iš vandens, cukraus ir E 330, E 412, E 401, E 407.
Dar vienas klausimas – o kur nors simbolinis šlakelis aviečių ir obuolių sulčių šioje tirštiklių, dažiklių ir stabilizatorių košėje yra?
Kad ir kaip šifruotumėte raides ant pakuotės, tenka pripažinti, kad obuoliniai ir avietiniai ledai niekada nėra regėję nei obuolio, nei avietės.
Tačiau kai palygini pigiuosius ledus su bemaž penkis kartus brangesniais vaisiniais ledais sudėties skaityti visai nebesinori.
Taip, brangesni ledai turi sulčių, bet ir E raidžių išsirikiavę net dvylika.
Žmonės nesidomi
Maisto technologai sako, kad E kodo skaitiniu gali būti žymimi ir natūralūs produktai.
„Visa informacija yra pateikta. Reikia pasidomėti, išsiaiškinti. Nežinant rėkti, kad tai kenkia, lengviausia. Pirmiausia reikėtų skirti, kur yra augalinės kilmės priedai, o kur išgaunami sintetiniu būdu“, – vardijo metodus prekybos centre besisukiojanti maisto technologė.