Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) paskelbė Gariūnuose atlikusi daugiau kaip 120 kratų ir sulaikiusi 60 asmenų, kurie, įtariama, priklauso keturioms nusikalstamoms grupuotėms. Manoma, kad nelegali prekeivių apyvarta siekė milijardus.
Kaip paaiškėjo, turgininkų dokumentuose buvo rašomos melagingos prekių kainos, pavyzdžiui, už 70–200 Lt parduodamos žieminės striukės esą būdavo nuperkamos vos už kelis kitus, o 50 Lt įkainotos suknelės – už centus.
Pareigūnai aiškina atskleidę pinigų mokėjimo už prekes schemą: pagal verslo liudijimus dirbantys prekybininkai be jokių apskaitos dokumentų dideles pinigų sumas perduodavo įtariamiems nusikaltėliams, o šios sumos galiausiai atsidurdavo Kinijoje esančių asmenų bei įmonių sąskaitose.
Lieps išrašinėti čekius
Vakar „15min“ paklaustas, ar po teisėsaugos žygio į Gariūnus Vyriausybė skubins kasos aparatų šioje turgavietėje įvedimą, premjero patarėjas finansų ir ekonomikos klausimais M.Majauskas teigė, jog vien tik kasos aparatų įvedimas ar apskaitos griežtinimas turguose problemų neišspręs. „Reikia diskutuoti ir apie pakeitimus, susijusius su verslo liudijimais bei jų išdavimo tvarka“, – sakė jis.
Pasak M.Majausko, Vyriausybėje artimiausiu metu svarstys Finansų ministerijos siūlymą apriboti galimybę verslo liudijimų turėtojams užsiimti didmenine veikla. „Verslo liudijimas yra primityviausia mokesčio forma, naudotina tik kai klientas yra galutinis vartotojas“, – pabrėžė M.Majauskas.
Anot jo, turi būti keičiama verslo liudijimų išdavimo tvarka siaurinant veiklos sąrašą ir atsisakant tam tikrų profesinių veiklų.
M.Majausko teigimu, apskaitos reikalavimai būtų sugriežtinti įpareigojus prekybininkus visada išrašyti pardavimo čekį. Šiuo metu tai daroma tik pirkėjui paprašius.
Nusikaltėliai rėmė partijas?
Vakar premjero A.Kubiliaus patarėjas kovos su korupcija klausimais Gintaras Kalinauskas pareiškė, kad Gariūnuose besisukančiais neteisėtais pinigais galėjo būti remiamos politinės partijos.
„Aišku, politinės partijos nežinojo, iš kur pinigai ateina, jos negalėjo pasakyti, ar tai yra pilki, juodi pinigai, bet buvo rėmimas politinių jėgų įmonių, susijusių su Gariūnų veikla. Teisėsaugos institucijų vadovai turėdavo operatyvinę informaciją, kurioje buvo aiškiai matoma, kokios politinės jėgos remia, ir negalėdavo nieko daryti, nes žinodavo, kad jų likimas gali būti greitai išspręstas. Tiesioginių įrodymų nėra, bet tokios informacijos yra“, – „Žinių radijo“ laidoje kalbėjo G.Kalinauskas.
Patarėjo žiniomis, per kelerius metus grupuočių apyvarta galėjo siekti 6–7 mlrd. Lt, tad jų padaryta žala biudžetui – milžiniška. Jis atkreipė dėmesį, kad įtariami nusikaltėliai veikė ne tik Lietuvoje, Gariūnai, anot jo, buvo „punktas, kuris skirstydavo į Baltarusiją, Latviją“.