Tibeto kultūrinio ir dvasinio palikimo išsaugojimu besirūpinančios asociacijos „Tibeto kultūros namai“ vadovės Karolinos Levanaitės teigimu, nors ir turtingas Tibeto palikimas lietuviams iki šiol mažai pažįstamas. Tačiau, kad žmonėms tai įdomu, rodo visuomenės susidomėjimo sulaukę renginiai Vilniuje.
Renginių ciklo organizatorių nuotr./Parodoje Kaune eksponuojami unikalūs senosios Tibeto dailės paveikslai. |
„Sostinėje vykęs renginys sutraukė nemažai vilniečių bei sostinės svečių. Paroda ir jos metu vykusios paskaitos lankytos išties gausiai. Sieksime ir kauniečius sudominti unikalia Tibeto ritininės tapybos paroda – pirmą kartą Lietuvoje eksponuojamu vieninteliu Europoje 5 metrų dydžio thankų rinkiniu iš Ispanijos, Malagos budizmo centro. Kita parodos eksponatų dalis – budų statulos ir ritualiniai reikmenys, atgabenti iš Vokietijos ir Austrijos budizmo centrų bei kolekcininkų“, – pasakojo „Tibeto kultūros namų“ vadovė.
Unikalūs paveikslai ir paskaita
Tibetietiškos thankos – senoji Tibeto budizmo dailė, vaizduojanti tradicinio budizmo atvaizdus: Budos aspektus, jų mandalas, istorinius mokytojus. Į ritinius susukami paveikslai tibetiečių klajoklių tautoje atsirado dėl patogumo. Thanka yra sudėtingas objektas, susidedantis iš piešinio, kuris gali būti tapytas ar siuvinėtas, tekstilės rėmo bei vieno iš papildomų elementų: šilkinio uždangalo, odinių kampų, medinių kraštų (viršuje ir apačioje). Tradiciškai thankos tapomos ant šilko ar medvilnės, o dažų pigmentui gali būti naudojamas auksas ir brangakmeniai. Religiniu požiūriu jos tarnauja kaip tikslios dvasinės gairės, jų simbolizmas yra itin gilus, suteikiantis daug erdvės studijoms bei atradimams.
Tibeto dailės piešinys |
Parodą Kaune atidarys ir Vytauto Didžiojo universitete pažintinę paskaitą „Budizmas šiuolaikiniame pasaulyje“ skaitys Lama Olė Nydalas – vienas žinomiausių budizmo mokytojų Vakaruose. Jį mokyti budizmo 1972 m. įgaliojo garsus Tibeto budizmo meistras XVI Gjalva Karmapa, danų kilmės O. Nydalui suteikęs lamos titulą. Lama Olė Nydalas yra įkūręs 600 budizmo centrų visame pasaulyje.
Parodos metu kiekvieną savaitgalį bus rengiamos paskaitos apie budizmo istoriją, pagrindinius mokymų aspektus bei plėtrą Vakaruose. Kaune renginys „Budos mieste“ tęsis iki lapkričio 8 dienos.