Geradariams – piniginės išmokos
„Paskutiniai keli mėnesiai dar kartą įrodė, kad kauniečiai ir mūsų mieste veikiantys verslai pasižymi didelėmis širdimis. Nuo pirmųjų karo dienų jie neatlygintinai siūlo prieglobstį bėgantiems iš Ukrainos, svetingai priima savo būstuose, teikia paramą. Laikinus namus jau surado tūkstančiai karo pabėgėlių.
Matome, kad susidomėjimas valstybės parama iš tiesų didelis – priimti 224 prašymai, kasdien sulaukiame skambučių ir pasiteiravimų dėl kompensacijos teikimo tvarkos ar reikiamų dokumentų. Gyventojai atvirauja, jog gautą kompensaciją ir vėl skirtų Ukrainai ar pas juos viešintiems žmonėms“, – kalbėjo Kauno miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Erika Kačiulienė.
Pasak jos, į valstybės skiriamą kompensaciją gali pretenduoti tiek gyventojai, tiek verslai, kurie nuo karo bėgantiems ukrainiečiams neatlygintinai užleido turimas gyvenamąsias patalpas. Tiesa, į šią grupę nepatenka viešieji juridiniai asmenys – valstybinės institucijos ir savivaldybės, jų įstaigos ar religinės bendruomenės.
Pirmąjį mėnesį priimtais ukrainiečiais įsipareigoja pasirūpinti patys gyventojai. 150 eurų finansinė parama už vieno karo pabėgėlio apgyvendinimą savo namuose ir dar po 50 eurų už kiekvieną kitą ukrainietį teikiama tik nuo antro mėnesio. Maksimalus kompensacijos mokėjimo laikotarpis – 3 mėnesiai.
Laikas teikti dokumentus
Iki šiol Kaune namus rado apie 8 tūkstančiai karo pabėgėlių, beveik pusė jų – jaunesni nei 18 metų. Kaunan atvykstančių ukrainiečių „pikas“ buvo kovo vidurys, todėl daugelis miestiečių jau gali pretenduoti į finansinę paramą.
Norintieji gauti paramą turi pateikti savo asmens pasą, prašymą savivaldybei bei būsto panaudos sutartį, kurioje nurodyti gavėjų asmens duomenys, karo pabėgėlio ar jų grupės ILTU kodai ir kita reikiama informacija. Verslo atstovai papildomai pateikia įmonės duomenis. Dokumentų šablonai ir aktuali informacija skelbiama svetainėje.
Prašymai ir dokumentai darbo dienomis priimami Kauno miesto savivaldybės Socialinės paramos skyriuje (Nemuno g. 29, 23 kabinete). Juos taip pat galima atsiųsti pašto siunta, kurjeriu arba elektroniniu paštu socialines.paramos.skyrius@kaunas.lt, prašymą pasirašius kvalifikuotu elektroniniu parašu.
Išmokėta ketvirtis milijono eurų
Kauno miesto savivaldybė savo ruožtu teikia vienkartines pinigines išmokas ir Ukrainos žmonėms, pasitraukusiems iš savo šalies dėl Rusijos pradėto brutalaus karo. Parama vienam žmogui siekia 126 Eur., o esant didesnei šeimai – už kiekvieną artimąjį išmokama dar po 42 eurus.
Tokia miesto finansine parama jau pasinaudojo 3071 ukrainiečių. Jiems nuo kovo 24 iki gegužės 2 dienos išmokėta daugiau kaip 263 tūkst. eurų.
Išmokas gali gauti Migracijos departamente užsiregistravę karo pabėgėliai, neturintys kitų pajamų. Prašymai dėl šios paramos taip pat priimami Socialinės paramos skyriuje (Nemuno g. 29, 29 kabinetas) darbo dienomis.
Su savimi reikia turėti galiojantį pasą ar asmens tapatybės kortelę ir Migracijos departamento išduotos kortelės kopiją. Parama išmokama į lietuviškas banko sąskaitas ar šias mokėjimo platformas: Verified Payments, Monese, N26 Bank, Foxpay, Verse Payments Lithuania, Revolut Limited, Paysera.
Ukrainiečiai, turintys laikinosios apsaugos statusą, gali pretenduoti į valstybės teikiamą socialinę paramą – išmokas vaikams, šalpos pensijas, vienkartines išmokas įsikūrimui, būsto nuomos mokesčio dalies kompensacijas ir kitą pagalbą.