Vadovaudamiesi LR Žmonių palaikų laidojimo įstatymu ir Kapinių priežiūros taisyklėmis, įmonės „Kapinių priežiūra“ darbuotojai vertina ir fiksuoja apleistas ir nelankomas amžinojo poilsio vietas. Už kapavietę atsakingiems gyventojams primenama apie tokią pareigą, raginant susitvarkyti, - pranešime spaudai informuoja Kauno miesto savivaldybė.
Šiuo metu pilnai peržiūrėtos Seniavos kapinės. Radus apleistas kapavietes, įspėjimai išsiųsti už jų priežiūrą atsakingiems asmenims.
Analogišku būdu paeiliui bus peržiūrimos visos mieste esančios amžinojo poilsio vietos. Artimiausiuose planuose – Panemunės kapinės.
„Suprantame, kad artimųjų atminimo vieta – itin jautrus klausimas. Jokiu būdu nesiekiame perimti kapaviečių iš gyventojų ir neturime tikslo žūtbūt jas perleisti kitiems. Tačiau daugybę metų apleistos teritorijos ne tik niekina mirusiuosius, bet ir bjauroja bendrą kapinių aplinką. Taip būti neturėtų. Todėl imamės priemonių, kurios padėtų atsikratyti tokių aplaidumo atvejų.
Suprasdami šios temos svarbą bei sakralumą, kiekvieną atvejį vertinsime individualiai ir tikrai atsakingai“, – teigė savivaldybės įmonės „Kapinių priežiūra“ direktorius Ričardas Čėsna.
Specialus sąrašas internete
Nors dalis perspėtų gyventojų apleistus artimųjų kapus jau sutvarkė, vis dėlto nemažai kauniečių tokį prašymą kol kas linkę ignoruoti.
Praėjus metams nuo perspėjimo, neprižiūrimos kapavietės nuo šiol skelbiamos specialiame sąraše, kuris nuolat pildomas bei atnaujinamas.
Jį galima rasti internete: www.kaunas.lt/miestieciams/kapines/
Patekus į šį registrą, gyventojams skiriamas dar dvejų metų terminas susitvarkyti apleistus plotus. To nepadarius, kapavietė gali būti perduota kitiems šeimininkams.
Tokio sprendimo prieita ne tik siekiant išvengti netvarkomų teritorijų, bet ir ieškant būdų esamų kapinių plėtrai, kadangi vietų kiekis jose su kiekviena diena vis mažėja. Tuo metu gyventojai linkę rinktis naujas kapavietes arčiau savo gyvenamosios vietos, todėl kaskart ieško vietų miesto kapinėse.
Pradėta kapinių skaitmenizacija
Kauno kapinių istorijoje žengtas dar vienas svarbus žingsnis – pradėta jų skaitmenizacija. Šiuo metu renkami turimi rašytiniai duomenys apie mirusiuosius, jų kapavietes, artimuosius, vėliau informacija apdorojama ir perkeliama į specialią sistemą.
Taip pat, atšilus orams, dronų pagalba bus fotografuojamos ir fiksuojamos visos miesto kapinės bei kuriamas jų žemėlapis. Tuomet ši informacija bus susieta su minėta sutvarkyta dokumentacija.
„Šiandien neturime dalies informacijos apie senesnes kapavietes. Dabar vykstantis skaitmenizacijos procesas – puiki galimybė surasti ir užpildyti šiuos trūkumus bei turėti rimtą informacinę bazę apie visus palaidojimus miesto kapinėse. Naujoji sistema taip pat prisidės ir prie geresnio, patogesnio kapinių valdymo, o tuo pačiu bus savotiška kontrolės priemonė prieš savavališkus, neteisėtus veiksmus“, – teigė R.Čėsna.
Sukurta bendra skaitmeninė sistema bei žemėlapis padės vieno mygtuko paspaudimu matyti, kas ir kur palaidota Kauno mieste.
Nuoseklus atnaujinimas
Kaunas, ragindamas gyventojus susitvarkyti apleistas kapavietes, taip pat nuolat investuoja į kapų atnaujinimą ir infrastruktūros tvarkymą.
„Pažliugusias automobilių stovėjimo vietas pakeitė patogios asfaltuotos aikštelės, kapinių teritorijos tvarkingai aptvertos, išasfaltuoti kapinių keliai, takeliai ir šaligatviai. Daug kur įrengtas lauko vandentiekis. Anksčiau šie darbai buvo gerokai pamiršti, o dabar tapo savaime suprantamais. Tęsime juos ir ateityje“, – teigė Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius Vilius Šiliauskas.
Pernai dar daugiau kelių išasfaltuota Eigulių, Karmėlavos ir Vainatrakio kapinėse. 2014 metais netoli Rokų atidarytose kapinėse taip pat išdidintas, išgilintas bei apsodintas tujomis vandens surinkimo baseinas.