„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 03 24 /2021 03 25

Kauno abiturientų tėvai jau panikuoja: „Verčia vaikus per dieną apsispręsti, sutinka skiepytis nuo COVID-19 ar ne“

Kauno „Varpo“ gimnazijos abiturientės mamą papiktino kovo 24 dieną švietimo įstaigos išreikštas reikalavimas, kad jos dukra iki vakaro apsispręstų, sutinka skiepytis nuo COVID-19 ar ne. Jei nesiskiepys, neva, teks nuolat testuotis ir nemokamas bus tik pirmasis testas. Kauno savivaldybė ramina, kad šiuo metu tik atliekama abiturientų apklausa, o kalbos dėl mokamo testavimo – dezinformacija.
Skiepijimo akimirka
Skiepijimo akimirka / Arno Strumilos / 15min nuotr.

Į redakciją besikreipusi vardo bei pavardės viešai atskleisti nepanorusi Kauno „Varpo“ gimanzijos mokinės mama teigė, kad kovo 24-ąją visi abiturientai sulaukė raginimo iki 14 valandos (vėliau laikas pakeistas „iki vakaro“) pranešti, sutinka jie skiepytis nuo COVID-19 ar ne.

Neva tie, kas nesutiks skiepytis, turės kas septynias dienas atlikti testus. Pirmasis, besikreipusios abiturientės mamos teigimu, bus atliekamas nemokamai, o vėliau mokinių tėvams teks mokėti po 80 eurų iš savo kišenės.

„Nėra paliekama pasirinkimo. Mergaitė mano verkia. Pernai pusmetį namie sėdėjo, šiemet pratupėjo visą laiką. Išsiilgusi ji mokyklos, nėra juk jokio socialinio gyvenimo. Nori sugrįžti, bet turi dėl to sutikti skiepytis. Atkirsta pasirinkimo laisvė, nes kita galimybė – mokėti patiems už nuolatinį testavimą. Neišsimokėsime. Jei valstybei reikia nuolat testuoti, lai ji ir apmoka testus. Nejaučiu poreikio“, – nuomonę išsakė abiturientės mama.

Ji tikino nesanti „antivakserė“ – nuolat su šeima besiskiepijanti kitais skiepais, tačiau vienintelė COVID-19 vakcina jai atrodo nesaugi, nes itin nauja, greitai sukurta.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Abiturientai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Abiturientai

„Kaip vaikas gali apsispręsti, skiepytis ar ne? Kaip jį gali kas priversti? Ne tarybiniai laikai. Vis tiek tėvai už juos spręs. Tai juk mūsų vaikų sveikata. Aš esu prieš šitą vienintelę vakciną, – tikino į redakciją besikreipusi moteris. – Įsivaizduokite, kai klasėje bus keli skiepytis nesutikę vaikai, kaip į juos kiti žiūrės? Bus atstumtieji. Vaikai dabar pasimetę, nesupranta, ar galės eiti į išsiilgtą mokyklą, jei nesutiks vakcinuotis“.

Vakarop susisiekusi abiturientės mama informavo, kad mokyklos administracija sureagavo į mokinių tėvų išgąstį ir ėmė komunikuoti aiškiau, raminti, kad niekas nekalba apie jokį privalomą skiepijimą ar testavimą. Kad už testą gali tekti susimokėti tik tiems, kurie yra persirgę COVID-19, tad jiems būtina pasidaryti antikūnų testą.

Tik vykdoma apklausa

15min bandė susisiekti su Kauno „Varpo“ gimnazijos atstovais, tačiau telefonu niekas neatsiliepė, negauta atsakymo ir į elektroninį laišką. Situaciją pakomentavo Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Eglė Andriuškienė.

„Vakar Sveikatos apsaugos ministerijos organizuotame pasitarime mums buvo pristatyti galimi prioritetinio vakcinavimo sąrašo pakeitimai, kurie liečia dalį švietimo darbuotojų ir abiturientus. Jei toks projektas bus patvirtintas, sieksime kuo operatyviau suorganizuoti naujame prioritete nurodytų asmenų vakcinavimo procesą. Taigi pradedame tam ruoštis iš anksto ir su mokyklų pagalba iškart pradėjome rinkti informaciją apie sutinkančiųjų skiepytis skaičių.

Tokia apklausa reikalinga tik siekiant žinoti kuo tikslesnį bendrą norinčiųjų skiepytis skaičių, kad tolesnis procesas galėtų vykti sklandžiai. Jokie kiti asmens duomenys šiuo atveju nėra reikalingi ir savivaldybė jų nerenka“, – kodėl mokiniai sulaukė užklausų, paaiškino E.Andriuškienė.

Kauno miesto savivaldybės nuotr./Eglė Andriuškienė
Kauno miesto savivaldybės nuotr./Eglė Andriuškienė

Anot jos, kalbos apie privalomą testavimą – tai ne teiginiai, o dezinformacija. Tokių sprendimų Vyriausybė, savivaldybės atstovės teigimu, nėra priėmusi, savivaldybė tokios informacijos mokyklų vadovams taip pat neteikė.

„Tai yra klaidinga interpretacija, pasklidusi pačios mokyklos viduje, todėl tikimės, kad įstaigai pavyks operatyviai išsiaiškinti situaciją ir paneigti netikslią informaciją, klaidinančią mokinius ir jų tėvus, bei padaryti atitinkamas išvadas, kad ateityje tokių nesusipratimų būtų išvengta“, – vylėsi E.Andriuškienė.

Kalbos apie privalomą testavimą – tai ne teiginiai, o dezinformacija.

Sprendimus apie mokinių grįžimą į kontaktinį ugdymą ir apie būsimą brandos egzaminų tvarką, pasak jos, priima Vyriausybė. Kol kas jokios detalesnės informacijos apie tai Kauno miesto savivaldybė nėra sulaukusi. Procesus žadama organizuoti taip, kaip bus numatyta Vyriausybės.

Nuo pirmadienio mišriu būdu Kaune jau mokomi pradinukai. Prie tokio modelio sugrįžo visos 45 miesto įstaigos, vykdančios pradinį ugdymą. Naujausiais duomenimis, 11 105 mokiniai (93 proc.) mokosi kontaktiniu būdu, 814 mokinių (7 proc.) – nuotoliniu būdu.

Pagal visus Vyriausybės numatytus saugumo reikalavimus abiturientams Kaune vykdomos konsultacijos.

Abiturientai įtraukti į prioritetinę grupę

Situaciją pakomentavo ir Dainoras Lukas, švietimo, mokslo ir sporto ministrės patarėjas. Jis informavo, kad kovo 24 dieną Vyriausybė pritarė, jog prioritetine tvarka valstybės lėšomis būtų skiepijami visi pedagogai ir visi darbuotojai, turintys tiesioginį, nors ir trumpalaikį, kontaktą su mokiniais ar studentais. Taip pat teisę skiepytis turės ir visų Lietuvos mokyklų abiturientai.

„Į prioritetinę grupę įtraukti ir abiturientai, kad būtų užtikrintas kuo saugesnis ir greitesnis jų grįžimas į mokyklas. Atkreipiame dėmesį, kad skiepas nėra privalomas, kiekvienas gali rinktis, nors tikrai kviečiame skiepytis dėl savo ir aplinkinių saugumo“, – patikino ministrės patarėjas.

Skiepijimą, pasak jo, organizuoja vietos savivaldybės, jos ir sudaro norinčiųjų skiepytis sąrašus.

„Kaune atliekama abiturientų apklausa dėl jų skiepijimo yra pačios savivaldybės iniciatyva, ji ir galėtų pakomentuoti šios iniciatyvos poreikį. Galbūt tai padės savivaldybei pasirengti operatyviai skiepyti abiturientus. Sprendimą dėl skiepijimosi abiturientams derėtų priimti pasitarus su tėvais ar globėjais. Ministerijos žiniomis, Kauno miesto abiturientai gana aktyviai išsako savo nuomonę ir norėtų skiepytis“, – paaiškino D.Lukas.

Skiepas nėra privalomas, kiekvienas gali rinktis.

Skiepijimas, kaip ir testavimas, jo teigimu, yra apmokamas valstybės lėšomis, t. y., žmogui jis nekainuoja.

„Kol kas negalime nurodyti tikslios datos, kada visi abiturientai grįš į mokyklas. Tai priklausys nuo epidemiologinės situacijos. Tačiau abiturientai yra prioritetinė grupė: kai tik atsiras galimybė, pirmiausia jie galės mokytis kontaktiniu būdu. Nuo šio pirmadienio jiems jau gali būti rengiamos kontaktinės konsultacijos mažose, iki penkių mokinių, grupelėse. O masinis grįžimas kol kas nėra leidžiamas, ir tai galioja visose šalies savivaldybėse“, – dabartinę situaciją perteikė ministerijos atstovas.

Iš viso, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, Lietuvoje yra pasiskiepiję 37 tūkst. ugdymo įstaigų darbuotojų, abiem vakcinos dozėmis – 19 tūkst.

Papildyta kovo 25 dieną 11 valandą. Kitą rytą po straipsnio publikavimo komentarą redakcijai atsiuntė ir Kauno „Varpo“ gimnazija.

Pasak šios švietimo įstaigos direktorės Ilmantės Bagdonės, vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu „Dėl Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020 m. gegužės 29 d. sprendimo Nr. V-1336 „Dėl tyrimų dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) organizavimo“ pakeitimo“, visos Kauno gimnazijos, Kauno miesto savivaldybės Švietimo skyriaus prašymu, turėjo pateikti užpildytą abiturientų lentelę dėl skiepijimo tam, kad miestas, matydamas norinčių skiepytis skaičius, galėtų operatyviai suorganizuoti vakcinavimo procesą.

Šis tėvų suklaidinimas bus aptartas įstaigos viduje.

„Per dvyliktokų klasių vadovus mokinių prašėme pateikti reikiamą informaciją iki 24 dienos vakaro, nes 25 dieną visų klasių duomenis turėjome apibendrinti ir pateikti Švietimo skyriui.

Nei dėl antikūnų, nei kitokių testavimų dvyliktokams nekalbėjome. Klaidinanti informacija tėvus pasiekė dėl neatsakingo klasės auklėtojos informacijos interpretavimo, kai kalbėjomės apie mokytojus ir kitus žmones, kurie savanoriškai eina pasidaryti antikūnų testą, kuris įvairiose medicinos įstaigose kainuoja skirtingai. Šis tėvų suklaidinimas bus aptartas įstaigos viduje, atsiprašant tėvų už neteisingos informacijos išplatinimą“, – paaiškino direktorė.

Ji patikino, kad dvyliktokų skiepijimas ir jų pasirinkimas skiepytis arba ne yra laisvanoriškas. Jokio spaudimo skiepytis ar diskriminavimo dėl nesiskiepijimo negali būti.

„Toks pat principas taikomas ir mokytojams. Mokytojai dar neskiepyti, laukia prioritetinėje eilėje“, – teigė Kauno „Varpo“ gimnazijos vadovė.

Gimnazija, anot jos, vadovaujasi bendra valstybėje nustatyta tvarka ir pati nesprendžia, kada bus atnaujintas kontaktinis mokymas.

„Kai tai bus reglamentuojama teisiniais dokumentais, tada ir vykdysime kontaktinį mokymą. Kaip ir kitos keturmetės gimnazijos, šiuo metu dirbame nuotoliniu būdu, pradinių klasių neturime“, – patikino I.Bagdonė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs