Projektą įgyvendino Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) bei praktiniai partneriai Socialinių paslaugų centras, Aleksoto seniūnija ir Aleksoto bendruomenės centras.
Pagrindinis projekto tikslas buvo surasti būdus, kuriais galima būtų pasiekti garbaus amžiaus senjorus, kurie gyvena socialinėje rizikoje ir nesinaudoja egzistuojančiomis paslaugomis. Kaip teigė VDU mokslininkė Ilona Tamutienė, dar prieš planuojant būdus, įgalinančius geresnį prieinamumą prie paslaugų, buvo identifikuotos kliūtys, kurios trukdo prieinamumui, t.y. informacijos stoka, nepasitikėjimas, prasta senjorų sveikata, finansų stoka, dideli atstumai iki paslaugų teikėjų.
Aplankė daugiau kaip 200 senjorų
Lietuvos partneriai pasirinko garbaus amžiaus senjorų lankymo namuose būdą. Aleksoto seniūnija, Aleksoto bendruomenės centras bei Socialinių paslaugų centras gegužės–rugsėjo mėnesiais aplankė 213 garbaus amžiaus senjorus, suteikė jiems informaciją ir konsultacijas apie socialines paslaugas, slaugos galimybes.
Kaip teigė senjorus namuose lankę bendruomenės centro nariai ir seniūnijos darbuotojai, toks senjorų pasiekimo būdas davė naudą tiek senjorams, tiek lankiusiems asmenims, tiek mokslininkams.
Apibendrindama patirtį, Aleksoto seniūnė Lukrecija Navickienė sakė, kad senjorų lankymas namuose yra tinkamas būdas aptikti asmenis, kurie gyvena socialinėje atskirtyje ir nesikreipia pagalbos. Ji norėtų, kad seniūnijoje bent kartą aplankytas būtų kiekvienas senjoras.
Pasitikėjimas – per kaimynus
TYpač sėkmingai galima tokius senjorus pasiekti per Bendruomenės centrus, organizuojant akcijas, kuomet bendruomenės centro nariai ir savanoriai aplanko savo kaimynus senjorus.
Bendruomenės centro savanorių patirtis atskleidė, kad taip galima peržengti nepasitikėjimo kliūtį, nes kaimynais senjorai linkę pasitikėti. Akivaizdu, kad senjorai norėtų gauti informaciją ir paslaugas kuo arčiau savo gyvenamosios vietos. Todėl diskusijų metu buvo konstatuota, kad reikėtų stiprinti seniūnijas, kad jos turėtų kuo daugiau savarankiškumo, resursų. Socialiniai asistentai, kurie teiktų paslaugas namuose turėtų būti kiekvienoje seniūnijoje.
Projekte dalyvavo Austrija, Lenkija, Anglija ir Lietuva. Jis finansuotas iš Europos Komisijos programos PROGRESS. Pagrindinis koordinatorius – Austrijos Raudonasis Kryžius.