Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 02 23

Kauno teismo pirmininkas – apie tragišką situaciją: teisėjų trūkumas išaugo dvigubai (1)

Teisėjų trūkumas per metus vien jau Kauno apylinkės teisme išaugo dvigubai. Pretendentų sparčiai mažėja, o tai didina darbo krūvį teisėjams, ilgina bylų išnagrinėjimo terminus. Dėl menkų algų teisėjo profesija vis labiau braukiama iš prestižinių profesijų gretų. O kur dar sopulys dėl finansinių bėdų – pernai metų pabaigoje Kauno apylinkės teismo įsiskolinimai jau siekė 125 tūkst. eurų.
Arūnas Purvainis
Arūnas Purvainis / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Su Kauno apylinkės teismo pirmininku Arūnu Purvainiu susėdome ilgam bei atviram pokalbiui. Problemų teismų korpuse netrūksta.

Pasiteiravus, kokie gi buvo pastarieji metai jo vadovaujamai institucijai, kaip darbą paveikė karas Ukrainoje bei energetikos krizė, teismo pirmininkas patikino, kad 2022-ieji buvo ne ką lengvesni nei ankstesni metai.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Arūnas Purvainis
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Arūnas Purvainis

Kaip paaiškino A.Purvainis, kasmet didėjant neužpildytų teisėjų etatų skaičiui teisme ir mažėjant pretendentų į teisėjus skaičiui, vis aktualesnė bei sunkiau sprendžiama tampa tolygaus, racionalaus teisėjų krūvio užtikrinimo problema.

„Tai buvo metai, kai pagaliau išsivadavome nuo daugiau nei dvejus metus pasaulį šiurpinusios COVID-19 pandemijos ir atrodė, kad pagaliau grįšime į įprastą teismo kasdienės veiklos ritmą, tačiau brutalios Rusijos agresijos prieš Ukrainos žmones akivaizdoje, kaip ir viso pasaulio žmonės, susidūrėme su naujais iššūkiais.

Prasidėjus karo veiksmams, darbą organizuoti buvo sudėtingiau jau vien tik dėl to, kad daugeliui teismo darbuotojų tiesiog tapo sudėtinga susikaupti kasdieniams darbams, visi jautėme išaugusį grėsmės lygį. Tai itin neigiamai paveikė darbuotojų motyvaciją, dėl ko buvo būtina nedelsiant imtis priemonių“, – prisiminė pašnekovas ir pabrėžė, jog vien tik dėl tų įgyvendintų priemonių teismo darbas iš esmės nesutriko.

Dar vienas iššūkis – energijos išteklių kainų šuolis bei dėl to padidėjusi bei aukštame lygyje vis dar besilaikanti infliacija šalyje. Kainų augimas buvo toks didelis, kad jis, anot A.Purvainio, gerokai padidino teismo išlaidas už pašto paslaugas, vertimus, šildymą, elektrą.

Infliacija ir augančios kainos tiesiog „pabėgo“ nuo teisme dirbančių žmonių atlyginimų.

Padidėjusi teismo finansinė našta dar labiau išryškino teismo nepakankamo finansavimo problemą, augančios kainos neigiamai veikė teismo teisėjų ir kitų darbuotojų finansines paskatas prisijungti prie teismo kolektyvo kaip ir prie visos teismų sistemos ir čia pasilikti, užuot ieškojus geriau apmokamo, bet nebūtinai tokios pat aukštos kvalifikacijos reikalaujančio darbo.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Kauno apylinkės teismas
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Kauno apylinkės teismas

„Infliacija ir augančios kainos tiesiog „pabėgo“ nuo teisme dirbančių žmonių atlyginimų, o nustatytas teismo finansavimas iš valstybės biudžeto neleidžia teismo darbuotojams atlyginimų kelti tokiu tempu, kokį diktuoja darbo rinka privačiame sektoriuje. Dėl to pernai turėjome pakankamai didelę darbuotojų kaitą, o 2022 metus baigėme su dvigubai didesniu teisėjų trūkumu – teisme buvo neužimti 17 teisėjų etatų (2021 metais – 8).

Didelė darbuotojų kaita, nuolat didėjantis teisėjų trūkumas ir menkos finansinės paskatos naujiems teisėjams, kitiems darbuotojams ateiti į teismų sistemą yra jau kelerius metus besitęsiantis iššūkis, o gal jau net ir pavojinga tendencija visoje teismų sistemoje“, – atviravo A.Purvainis.

Pirmojoje interviu su teismo pirmininku dalyje – apie teismo darbo krūvį, jo paskirstymą, teisėjų trūkumo bėdą bei kaip ją išspręsti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais