Spaudai skirtame pranešime paaiškinama, kad bylose, kuriose yra galimai nukentėjusių vaikų dėl jų atžvilgiu naudoto fizinio ar kitokio pobūdžio smurto, vaiko parodymai laikomi vieni iš pagrindinių įrodymų ir dažnu atveju įrodymams patvirtinti yra skiriamos ekspertizės. Dėl nepriimtinai ilgos ekspertizės ir jos išvadų laukimo termino, užsitęsia ikiteisminis tyrimas.
Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Neringa Martišienė pabrėžė, kad ekspertų trūkumo klausimas jau seniai yra opus.
„Net ir teisiniuose procesuose vaiko interesai turi būti prioritetiniai“, – įsitikinusi vedėja.
„Kalbame apie itin jautrias situacijas. Čia laikas nėra naudingas visų pirma vaikui: jis gali užmiršti bylai svarbias aplinkybes, prie primirštų skaudžių nutikimų sugrįžęs po ilgo laiko, vėl iš naujo priverstas juos išgyventi, apsunkintas vaiko grąžinimo į šeimą sprendimo klausimas ir šis neapibrėžtumas neigiamai veikia vaiko emocinę būseną“, – paaiškino skyriaus vyresnioji patarėja Sigita Mockienė.
Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius kvietė ekspertizių atlikimo terminų trumpinimo klausimą kelti visų lygių susitikimuose, inicijuoti didesnį finansavimą ekspertams parengti.
Ekspertizės tenka laukti nuo pusės metų iki metų, o kartais dar ilgiau.
Kaip rašoma pranešime, ekspertizės tenka laukti nuo pusės metų iki metų, o kartais dar ilgiau. Kol surašomos išvados – dar iki keturių mėnesių. Ekspertizes atlieka Valstybinė teismo psichiatrijos tarnyba, pavaldi Sveikatos apsaugos ministerijai.