„Respublikoje jau yra kelios mokyklos, kuriose jau galioja naudojimosi telefonu apribojimai, rajone mes būtume pirmieji, patvirtinę tokias taisykles“, – sako LSU „Aušros“ progimnazijos direktoriaus pavaduoja ugdymui Rita Lukoševičienė.
Vietoj telefonų – mankštos ir kita veikla
Specialistai pastebi, kad nuolatos į telefonus ar kompiuterius panyrantys vaikai nebemoka bendrauti gyvai, nesusikaupia, tampa priklausomi nuo jų, pikti ir nelaimingi, jei reikia atsitraukti nuo ekranų. Mobiliuosius įrenginius vaikai nešasi ir į mokyklą, o tai trukdo ugdymo procesui, tad „Aušros“ progimnazija ėmė ieškoti sprendimo.
Tam, kad būtų lengviau atitrūkti nuo ekranų, per pertraukas buvo siūloma sportuoti, pasimankštinti, žaisti stalo žaidimus, šokti, dainuoti karaoke ar surengti pikniką gamtoje. Kaip teigė organizatoriai, daug moksleivių pasinaudojo siūlomomis alternatyvomis (nemažai jų pasiūlė ir patys vaikai).
Aušriečiai: „Yra daug veiklų ir be telefono“
„Man lengva išsiversti be telefono, manau, gerai, kad mokykla skatina jų atsisakyti“, – sako Paulius.
„Šią savaitę telefonus per pertraukas keičia dainos, šokiai, sportas, žaidimai. Manau, tokia tvarka turėtų likti ir ateityje, nes yra daug smagiau laiką leisti gamtoje, nei sėdėti prie telefono. Dalis moksleivių gal tam ir nepritaria, bet, manau, priprastų.
Tokia akcija gal paskatins vaikus ir namuose mažiau naudotis telefonais, tuomet būtų lengviau atlikti namų darbus, daugiau laiko praleistume su draugais“, – teigė Gabrielė.
„Turiu telefoną, bet juo dabar nesinaudoju. Suprantu, kad nuolatinis naudojimasis juo neigiamai veikia mūsų savijautą. Man ir mama apie tai primena. Geriau yra telefonus mokykloje dėti į dėžutes, kad netrukdytų pamokose“, – paklausta, ką mano apie akciją „Savaitė be telefono“ atsako Ugnė.
Draudimais, aišku, nieko nepasieksime, reikia ugdyti vaikų sąmoningumą, kad jie patys norėtų užsiimti kitokiomis veiklomis. Telefonais nereikėtų naudotis nei pamokų, nei pertraukų metu, nebent to reikėtų ugdymo procesui.
Matome iš respublikinės žiniasklaidos, kaip vaikai filmuoja muštynes ar patyčias ir kelia tai į internetą, tai to neturėtų būti.
Yra tėvų, kurie sako, jog negalime atimti telefonų iš vaikų, bet pokyčių čia tikrai turi būti. Manau, kad dar ne kartą apie tai diskutuosime, nes telefonai neturi užvaldyti viso vaikų gyvenimo“, – teigė vienas iš tėvų komiteto narių.
Planuoja keisti taisykles
Tėvų komiteto poziciją išgirdusi LSU „Aušros“ progimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Rita Lukoševičienė sakė, kad mokytojai irgi pritaria planuojamiems naudojimosi telefonu apribojimams.
„Tariantis su tėvais ir moksleiviais, yra ruošiami mokinio taisyklių pakeitimai, kad telefonu ar kitais mobiliaisiais įrenginiais nebūtų galima naudotis pamokų (išskyrus, kai to reikia ugdymo procese), pertraukų metu net tik mokyklos patalpose, bet ir jos teritorijoje ar net ekskursijų metu, kad vaikai nefilmuotų vieni kitų, nefotografuotų ir neįkėlinėtų tų vaizdų į internetą, nes tai yra susiję ir su asmens duomenų apsauga. Norime, kad vaikai būtų saugūs, o telefonai netrukdytų ugdymo procesui, kad nebūtų taip, jog vaikas atėjęs į pamoką, galvoja, kaip jam pabaigti žaidimą, blaško kitų vaikų dėmesį, o mokytojai turi juos drausminti. Vaikai mokykloje telefoną galėtų turėti kuprinėje ir juo naudotis tik esant poreikiui, o ne pramogoms.
Jei pakeitimai būtų patvirtinti, jie įsigaliotų nuo naujų mokslo metų. Apie tai jau esame informavę tėvus. Jiems netgi buvo skaitoma paskaita apie mobiliųjų įrenginių daromą žalą vaikų sveikatai, emocinei savijautai. Labai gerai, kad sulaukiame tėvų pritarimo, nes pokyčių tikrai reikia.