2023 05 31

Kėdainiuose užfiksuotas žydintis vienas rečiausių Europos augalų

Nors sako, kad savame krašte pranašu nebūsi, tačiau kėdainiečiui keliautojui, panašu, pavyksta įrodyti priešingai. Jaunas vyras Kėdainių rajone atranda tokių augalų ir gyvūnų rūšių, kurių kitiems visą gyvenimą netenka pamatyti.
Neseniai kėdainietis užfiksavo žydintį vieną rečiausių Europos augalų – lietuviškąja orchidėja vadinamą plačialapę klumpaitę
Neseniai kėdainietis užfiksavo žydintį vieną rečiausių Europos augalų – lietuviškąja orchidėja vadinamą plačialapę klumpaitę / Mindaugo Nefo asmeninio archyvo nuotr.

Štai neseniai jis užfiksavo žydintį vieną rečiausių Europos augalų – lietuviškąja orchidėja vadinamą plačialapę klumpaitę. Beje, visai neseniai vyrui teko laimė rasti ir nufotografuoti nuo 1989 metų į Lietuvos raudonąją knygą įrašytą raudonpilvę kūmutę.

Reti augalai

Dažnai po Kėdainių rajono miškus, miškelius ir laukus dviračiu keliaujantis Mindaugas Nefas vienoje pastarųjų savo kelionių aptiko išties labai retą augalą.

„Man pavyko jį rasti. Žydi jis ne visada, ir tai vos kelias savaites metuose. Tai vienas rečiausių Europos augalų, lietuviškąja orchidėja vadinamas augalas Plačialapė klumpaitė (Cypripedium calceolus).

Plačialapė klumpaitė yra bene gražiausias ir didžiausius žiedus turintis Lietuvos gegužraibinių (Orchidaceae) šeimos augalas.

Vienas ne tik gražiausių, bet ir įnoringiausių Lietuvos augalų – kalkiamėgis. Jis auga tik ten, kur dirvožemiai yra susiformavę ant kalkingų nuogulų, yra laidūs vandeniui, bet nuolat drėgni. Be to, augavietės neturi būti nei per daug apšviestos, nei per pavėsingos – neturi būti tankių aukštų žolių sąžalyno“, – entuziastingai pasakojo M.Nefas.

Nuotr. iš asmeninio archyvo/Mindaugas Nefas
Nuotr. iš asmeninio archyvo/Mindaugas Nefas

Įamžino raudonpilvę kumutę

Beje, visai neseniai vyrui teko laimė rasti ir nufotografuoti nuo 1989 metų į Lietuvos raudonąją knygą įrašytą varliagyvį – raudonpilvę kūmutę. Jis sako, jog jam patinka fiksuoti gamtos stebuklus, dalintis jais su draugais. Tokių ir panašių radybų jo kraityje tikrai netrūksta.

„Šventybrasčio kraštovaizdžio istoriniame draustinyje man pavyko rasti ir nufotografuoti nuo 1989 metų į Lietuvos raudonąją knygą įrašytą raudonpilvę kūmutę.

M.Nefo asmeninio archyvo nuotr./M.Nefui teko laimė rasti ir nufotografuoti nuo 1989 metų į Lietuvos raudonąją knygą įrašytą raudonpilvę kūmutę.
M.Nefo asmeninio archyvo nuotr./M.Nefui teko laimė rasti ir nufotografuoti nuo 1989 metų į Lietuvos raudonąją knygą įrašytą raudonpilvę kūmutę.

Užpulta plėšrūno kūmutė atlošia galvą ir pakelia kojas – demonstruodama ryškų raštą ir perspėja, kad yra nuodinga ir ją pulti pavojinga. Jos odoje tarp gumburėlių yra poros, išskiriančios frinoliziną, kuris žinduolių kūne ardo kraują.

Kėdainiuose žinau bent 3 vietas, kur jos gyvena, viena iš jų yra šalia „Lifosos“ fosfogipso kalnų melioracijoje.

Esu aptikęs ir dar retesnę rūsį – medvarles. Tik nufotografuoti pamiršau“, – dėstė savamokslis Kėdainių krašto gamtos tyrinėtojas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai