Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Keičiasi greitosios pagalbos automobilių išvaizda: teks priprasti prie kitokio vaizdo

Sveikatos apsaugos ministerija užsimojo atnaujinti greitosios medicinos pagalbos (GMP) automobilių parką. Iki šiol įpratę matyti baltai raudonus automobilius, per keletą metų turėsime priprasti prie kitokio vaizdo – greitosios automobiliai bus balti su ryškiomis geltonomis ir mėlynomis skiriamosiomis juostomis. Tokia spalvinė GMP automobilių gama vyrauja Vakaruose, tokia ji ateina ir į Lietuvą, ir į Kėdainius.
Nauji greitosios medicinos pagalbos automobiliai
Nauji greitosios medicinos pagalbos automobiliai / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Vieną automobilį pamatysime ir Kėdainiuose

Rugsėjo pabaigoje buvo pristatyti pirmieji 15 naujos išvaizdos GMP automobilių. Jie buvo perduoti Kauno-Kėdainių, Alytaus-Prienų, Marijampolės-Vilkaviškio, Jonavos-Kaišiadorių padaliniams, taip pat Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio filialams.

„Greitosios medicinos pagalbos naujo dizaino automobiliai simbolizuoja kultūrinę transformaciją, standartizaciją ir modernizaciją, kurią GMP tarnyba įgyvendina, siekdama sukurti patikimą ir efektyvią paslaugų sistemą, atitinkančią greitosios medicinos pagalbos darbuotojų poreikius ir visuomenės lūkesčius“, – sakė laikinoji GMP tarnybos vadovė Ilona Kajokaitė.

Per artimiausius porą metų planuojama, kad GMP tarnyba pasieks per 200 naujų tarnybinių automobilių. Jų įsigijimas bus finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis.

Visi automobiliai važiuoja, bet atnaujinimo reikia

Paaiškėjo, kad vidutinė Lietuvoje važinėjančios „greitukės“ rida siekia 323 tūkst. kilometrų, nors vidutinis jų amžius nėra toks jau didelis ir siekia apie 7 metus. Nenuostabu, kad toks intensyvus automobilių naudojimas lemia ir dažnesnius jų gedimus, dėl to greitosios turi turėti kelis papildomus, laisvus automobilius, kuriuos naudotų netikėtai sugedus kažkuriam iš daugiausia naudojamų automobilių.

Kaip sakė Greitosios medicinos pagalbos tarnybos Kėdainių skyriaus administratorė Jolanta Vaišvilienė, Kėdainiuose turimi GMP automobiliai yra pakankamai nauji ir geros būklės, tačiau vis tiek jų yra dviem daugiau, nei yra brigadų.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Nauji greitosios medicinos pagalbos automobiliai
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Nauji greitosios medicinos pagalbos automobiliai

„Mūsų skyriuje yra 6 GMP automobiliai ir 4 brigados. Turime du rezervinius automobilius, jei kuris sugestų, kad turėtume kuo pakeisti.

Visi automobiliai, žinoma, yra nuvažiavę jau nemažai. Tačiau visi gerai prižiūrimi, esant reikalui, remontuojami – šiuo metu visi yra važiuojantys.

Yra Lietuvoje miestų, kur tikrai GMP automobiliai yra gerokai prastesnės būklės ir daugiau kilometrų nuvažiavę“, – sakė J.Vaišvilienė.

Ji pridūrė, jog viliamasi, kad Kauno-Kėdainių GMP per artimiausius dvejus metus atiteks ir daugiau naujos kartos greitosios automobilių. Tiesa, panašu, kad įranga, esanti naujų automobilių viduje, niekuo nesiskiria nuo senosios kartos automobilių įrangos. Tačiau neabejotinai itin svarbu, kad medikai į iškvietimus skubėtų moderniais, saugiais ir, svarbiausia negendančiais GMP automobiliais.

Po susijungimo padaugėjo darbuotojų

Kėdainių GMP dar visai neseniai priklausė Kėdainių PSPC. Tačiau praėjusį pavasarį buvo apsispręsta susijungti su Kauno GMP. Tiesa, tai lėmė sumažėjusį brigadų skaičių, tačiau, kaip paradoksaliai tai beskambėtų, medikų po susijungimo tik padaugėjo.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Nauji greitosios medicinos pagalbos automobiliai
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Nauji greitosios medicinos pagalbos automobiliai

„Kažkada pas mus buvo penki GMP postai. Tačiau pagal gyventojų skaičių mums visuomet priklausė turėti mažiau postų. Paskutiniu metu ar šiaip, ar taip buvome su 4 postais.

Problema buvo ta, kad paskutiniu metu vasaromis, išėjus atostogauti, Kėdainiuose likdavo tik 3 postai. Trūko darbuotojų“, – sakė pašnekovė.

Svarstant jungimąsi prie Kauno buvo pažadėta, kad Kėdainiuose visada, net ir vasaromis, atostogų laiku, budės visos keturios brigados. Pažadas buvo ištesėtas, o Kėdainių GMP skyriuje dirba daugiau žmonių, nei bet kada anksčiau. Jie atvyksta dirbti ir iš Kauno, ir iš Panevėžio.

„Dėl darbuotojų mes esame labai laimingi. Medikai dirba ir iš kitų miestų, dirba pilnais etatais, kai kurie turi ir 1,5 etato. Kėdainiuose yra jų pagrindinė darbo vieta, o atvažiuoti iš Kauno ar Panevėžio į Kėdainius šiais laikais jau tikrai ne problema“, – sakė J.Vaišvilienė.

Išaugo atlyginimai, padaugėjo mokymų

Pašnekovė sakė, kad taip pat pasikeitė ir GMP darbuotojų atlyginimai. Anksčiau atlyginimų diferenciacija buvo labai nepalanki mažesnių miestų ir miestelių GMP darbuotojams.

Atlyginimai tikrai padidėjo, žmonės labai patenkinti. Dabar visoje Lietuvoje atlyginimus suvienodino.

„Atlyginimai tikrai padidėjo, žmonės labai patenkinti. Dabar visoje Lietuvoje atlyginimus suvienodino. Anksčiau buvo labai didelė neteisybė – dirbame vienodą darbą, o atlyginimai ženkliai skyrėsi nuo kitų rajonų.

Dabar atlyginimai pakilo ir medikams, ir paramedikams, ir vairuotojams“, – sakė Kėdainių GMP administratorė.

Ji pridūrė, kad pagerėjo ir aprūpinimas darbo priemonėmis, apranga. O labiausiai džiaugiamasi, kad padaugėjo mokymų ir pratybų, vykdomų kartu su kariuomene, policijos pareigūnais, ugniagesiais gelbėtojais, muitine.

„Balandžio mėnesį turėjome pratybas su policijos pareigūnais, buvo imituota, kad policijos mokyklos patalpose įvykdytas išpuolis, kurio metu buvo sužalota daug žmonių.

Gegužę turėjome pratybas Kauno oro uoste, ten dalyvavo ir Viešojo saugumo tarnyba, ir muitininkai, ir oro uosto darbuotojai, policijos ir priešgaisrinės gelbėjimo sistemos pareigūnai.

Buvo imituota orlaivio avarija, gaisras, evakuacija, sužeista daugybė žmonių.

Birželio mėnesį buvo labai didelės pratybos su Lietuvos kariuomene. Buvo situacija su dideliu kiekiu sužeistų pacientų, kuriems reikėjo stabilizuoti būklę ir pristatyti į atitinkamas Lietuvos gydymo įstaigas. Pratybų metu ir su sraigtasparniu buvo gabenami pacientai.

Žiūrėjome, kaip su tokiomis situacijomis susidoroja ligoninių priėmimo skyriai“, – pasakojo pašnekovė.

Ji pridūrė, kad tokių mokymų anksčiau trūkdavo, tad dabar, vos tik turi galimybę, visa komanda mokymuose dalyvauja ir tobulina savo žinias, reagavimo įgūdžius, kritinių situacijų valdymą ir pan.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas