Kelia paniką dėl GPS trikdžių Lenkijoje ir Baltijos jūros regione: specialistai ramina

Socialiniuose tinkluose pasirodė žinučių, esą šių metų sausio 17 dieną rusai Kaliningrado srityje išbandė itin galingą ginklą, veikiantį Lietuvos ir Lenkijos GPS (angl. Global Positioning System) sistemas. Tvirtinama, kad rusai sugebėjo „palikti be GPS pusę Lenkijos“, tačiau tai nėra tiesa. Nors ir buvo fiksuoti nemenki trikdžiai, jie nebuvo pastovūs, o specialistai siūlo nekelti panikos.
GPS signalo trikdžiai
GPS signalo trikdžiai / 15min montažas

„Sausio 17 d. Rusijos kariams pavyko išjungti GPS navigacijos signalą pusėje Lenkijos teritorijos ir Suvalkų koridoriuje“, – tvirtinama Rusijos naujienų portale ren.tv paskelbtoje publikacijoje.

Įtakingas Rusijos tinklaraštininkas džiūgauja: „Vėl nuskriaudėme lenkus. Palikome pusę Lenkijos be GPS“.

Tačiau, nepaisant skambių pareiškimų, visiškai GPS sistemų atjungti nepavyko. Be to, nors yra įtarimų, kol kas iki galo nepatvirtinta, kad būtent rusų bandymai sukėlė tokių nepatogumų.

Apie GPS atjungimą kalbama remiantis tinklapyje gpsjam.org pateikiama informacija, kurioje nurodoma, kad GPS signalas buvo trikdomas didelėje Lenkijos teritorijoje.

Tačiau tai įvyko ne sausio 17 dieną, o 16 dieną.

Ekrano nuotr. /GPS trikdžių žemėlapis
Ekrano nuotr. /GPS trikdžių žemėlapis

Problemos – nuo praėjusių metų pabaigos

Apie GPS ryšio problemas aktyviau imta kalbėti sausio viduryje. Tuomet Lenkijos radijo stotis „Radio Zet“ taip pat citavo gpsjam.org duomenis, iš kurių matyti, kad šiaurės ir rytų Lenkijoje, įskaitant Varšuvą ir pietinę Lodzės dalį, buvo užfiksuotas neregėtai didelis trikdžių lygis.

Panaši situacija Baltijos jūros dalyje ir šiaurės vakarų bei vidurio Lenkijoje buvo stebima 2023 m. gruodžio 25-27 d. ir 2024 m. sausio 10 d.

Švedijos žvalgybos tarnyba MUST (Karinės žvalgybos ir saugumo tarnyba) sausio 12 d. pradėjo tyrimą dėl navigacijos signalo virš Baltijos jūros.

Sausio 6 d. Švedijos pulkininkas leitenantas Joakimas Paasikivi pareiškė, kad, jo nuomone, pastarojo meto GPS trikdžių lygis yra „Rusijos įtakos veiklos arba vadinamojo hibridinio karo“ rezultatas, ir pažymėjo, kad Rusija anksčiau yra trikdžiusi GPS signalus Šiaurės Europoje, siekdama apsaugoti Rusijos veiklą Murmansko srityje arba sutrikdyti NATO pratybas.

Situacija stebima

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) Spektro ir įrenginių priežiūros departamento l. e. p. direktorius Audrius Sukauskis, komentuodamas situaciją teigė, kad Lietuvoje didelių GPS trikdžių fiksuota nebuvo.

„Mes situaciją vertiname pagal iš gyventojų, organizacijų, radijo dažnių naudotojų gautus skundus ir remdamiesi mūsų ekspertų atliekamais matavimais.

Lietuvos teritorijoje radijo dažnių sutrikimų, kurie gyventojams galėtų sukelti nepatogumų, pastaruoju metu nesame užfiksavę“, – teigė tarnybos atstovas.

Jis pridūrė, kad RRT bendradarbiauja su atsakingomis mūsų šalies institucijomis ir nuolat vykdo spektro tyrimus Lietuvos pasienyje.

Orlaiviams nepavojinga

„Oro navigacija“ 15min patvirtino, kad gavo pranešimų apie nestabilų ar netinkamą palydovinės navigacijos sistemos GPS veikimą, tačiau patarė nepasiduoti panikai – tai nebuvo „visiškas ryšio dingimas“, kaip teigia kai kurie rusų portalai.

„2024 metų sausio mėn. esame gavę iš orlaivių, skridusių Lietuvos oro erdvėje, pranešimus apie nestabilų GPS veikimą. Apie tai informavome ir Ryšių reguliavimo tarnybą (RRT). Nestabilaus ar netinkamo GPS veikimo atveju pilotai turėtų rinktis alternatyvias navigacijos priemones.

Apibendrinant, antžeminės GPS stebėjimo sistemos anomalijų nefiksavome, o orlaiviai sėkmingai tęsė savo skrydžius, jų įguloms pasinaudojus antžeminėmis navigacijos ar orlaivyje įrengtomis sistemomis“, – rašoma komentare.

Palydovas (asociatyvi nuotr.)
Palydovas (asociatyvi nuotr.)

Už rankos nepagavo, bet įtarimų yra

Vašingtone įsikūrusio Karo tyrimų instituto (ISW) analitikų teigimu, didelio masto GPS sistemos sutrikimus išties galėtų lemti regione veikiančios Rusijos elektroninio karo sistemos.

„Tuo pat metu, Rusijos žiniasklaidos duomenimis, nuo 2023 m. gruodžio vidurio Rusijos Baltijos laivyno daliniai Kaliningrado srityje treniruojasi su elektroninės kovos sistema „Borisoglebsk-2“, – rašoma ISW ataskaitoje.

ISW šiuo metu negali nepriklausomai patikrinti GPS trikdžių lygio priežasties, tačiau prielaida, kad Rusijos elektroninės karybos pajėgumai Kaliningrado srityje gali taip reikšmingai paveikti Lenkiją ir Baltijos regioną, yra įsidėmėtina.

123RF.com nuotr./GLONASS navigacijos palydovas
123RF.com nuotr./GLONASS navigacijos palydovas

Rusija GPS sistemos nenaudoja – šioje šalyje naudojama „Glonass“ sistema, kuri dirba kitais dažniais. Tad Rusija iš Kaliningrado gali blokuoti GPS navigaciją dalyje Lenkijos ir Lietuvos teritorijos, nepaveikiant savo pačių technikos ir kitų objektų darbo.

Apie tai, kad GPS trikdžiai galėtų kilti būtent iš Kaliningrado srities prabilo ir atvirųjų šaltinių žvalgybos (OSINT) specialistas, socialiniame tinkle „X“ pasirašinėjantis slapyvardžiu Markus Jonsson.

Jis teigė, kad GPS signalo trukdžiai pastebimi nuo gruodžio 15 d.

„Manau, kad radau Baltijos trikdžių skleidimo vietą. Kaliningradas, Rusija. Nuo gruodžio 15 d. lėktuvai virš pietų Baltijos jūros nuolat patiria navigacines klaidas. Nubrėžus numanomą maksimalų trikdžių veikimo nuotolį kiekvienai blogo signalo padėčiai, išsiskiria viena sritis: Kaliningradas“, – sausio pradžioje rašė jis.

Ekrano nuotr. /GPS trikdžių žemėlapis
Ekrano nuotr. /GPS trikdžių žemėlapis

15min verdiktas: trūksta konteksto. Neteisinga tvirtinti, kad dalis Lietuvos ir Lenkija liko „visiškai be GPS“, nors tam tikromis dienomis ir buvo fiksuotas padidintas trikdžių kiekis.

Nėra patvirtinta, nors ir labai tikėtina, kad GPS trikdžius virš dalies Lenkijos sukėlė rusų įrenginiai.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų