Higienos institutas pirmą kartą paskelbė ne tik mokinių, bet ir ikimokyklinio amžiaus vaikų sveikatos rodiklius, kurie susisteminti remiantis 2020–2021 metų Mokinio sveikatos pažymėjimo duomenimis. Per didelio svorio (antsvoris ir nutukimas) 2–6 metų vaikų dalis sudarė dešimtadalį, o vyresnių, 7–17 metų mokinių, – ketvirtadalį.
„Į centro būrelius ateinančių vaikų neskirstome pagal svorį – neišskiriame nei tų, kurių jis per didelis, nei tų, kurių per mažas. Jie sportuoja, šoka, plaukia, kuria kartu su visa grupe. Žinoma, būreliuose jų visada buvo, nes jų yra mūsų visuomenėje“, – tokį visuomenės, kurioje – viršsvorio ar nutukimo ligą turintys vaikai ir jaunuoliai, atspindį mato Vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro (LVJC) vadovas Valdas Jankauskas.
Tai – liga
Kaip paaiškina Fabijoniškių šeimos klinikos vadovė, šeimos gydytoja Kristina Grigaliūnaitė, vaikų nutukimas – kompleksinis, kelių tarpusavyje sąveikaujančių faktorių sukeltas susirgimas.
„Nutukimą vyresniems nei dvejų metų vaikams diagnozuojame remdamiesi kūno masės indekso procentilėmis, priklausančiomis nuo amžiaus ir lyties. Jei vaiko svoris yra didesnis nei 85 procentilės, tokį svorį laikome viršsvoriu, o 95 procentiles viršijantis svoris jau atitinka nutukimo apibrėžimą“, – teigia medikė.
Iš praktikos esą matyti, kad nemažai tėvų puola ieškoti įvairių nutukimą sukeliančių ligų, tačiau tyrimai rodo, kad vos dešimt procentų nutukimo atvejų sukelia konkrečios genetinės ar endokrininės ligos – likusioji dalis yra nulemiama gyvenimo būdo ir įgimtų faktorių sąveikos.
Reikia suprasti, kad tėvai ir vaikai dalinasi ne tik genetine medžiaga, bet ir valgymo įpročiais
„Literatūros duomenimis, su nutukimu labiausiai susiję aplinkos faktoriai yra didėjantis cukraus kiekis maiste ir gėrimuose, sumažėjęs fizinis aktyvumas, dažnesnis laiko leidimas prie elektronikos prietaisų bei netinkamas miego režimas. Kalbant apie genetinius faktorius, svarbu paminėti, kad tėvų nutukimas yra svarbiausias rizikos faktorius vaikų nutukimui išsivystyti, tačiau reikia suprasti, kad tėvai ir vaikai dalinasi ne tik genetine medžiaga, bet ir valgymo įpročiais“, – pastebi K.Grigaliūnaitė. Tiesa, pasak jos, dvynių tyrimai parodė, kad sveikas gyvenimo būdas genetinio polinkio įtaką gali sušvelninti.
Genetika dar ne viskas
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, dirbanti Pakruojo rajono Balsių pagrindinėje mokykloje, Kristina Usonienė, taip antrina, kad vaikų nutukimą lemia labai daug faktorių ir genetika – tik vienas iš jų.