E.Gentvilas neslepia ant Vilniaus mero labai pykstantis. Tačiau jis neigia, kad kerštaudamas žiniasklaidai perdavė Liberalų sąjūdžio sutartį, pagal kurią esą R.Šimašiaus komanda 2015 m. savivaldos rinkimuose galėjo naudoti nederamą taktiką ir neteisėtai rinkti vilniečių asmens duomenis.
„Aš tikiu, kad tai yra kažkieno kerštas. Tikrai ne aš ištraukiau, tikrai ne aš „Lietuvos rytui“ padaviau. (...) Tai ne mano kerštas“, – teigė E.Gentvilas.
Tai ne mano kerštas.
Tačiau jis tikino, kad ta sutartis kelia labai daug klausimų, nes sutartis sudaryta dėl R.Šimašiaus kampanijos. Be to, jis parodė už tos kampanijos savanorių koordinavimą atsakingo Simono Girdzijausko laiškus, kuriuose aiškiai kalbama apie „Ripon“ programą.
„Kalba apie šią programą – reiškia, dirbo. Bet, nepaisant to, šis jaunas žmogus, kuris šiaip man labai patinka, dergia mane per spaudą, vadina mane dviveidžiu ir taip toliau, kai pats akivaizdžiai apsimelavęs“, – teigė E.Gentvilas.
Jis pripažino atsisakęs minties dėl šios sutarties kreiptis į prokuratūrą, nes esą patys liberalai kalti, kad nesužiūri savo vidinės komunikacijos.
Kaltino finansine betvarke partijoje
Pasak jo, kyla klausimų ir dėl R.Šimašiaus vadovavimo partijai skaidrumo. E.Gentvilas pripažino, kad kontrolės, kam partija leidžia pinigus, nebuvo nei jai vadovaujant Eligijui Masiuliui, nei, kai pirmininku tapo R.Šimašius. Tai esą įvesta tik prie partijos vairo stojus pačiam E.Gentvilui.
„Žinote, kada atsirado tos mintys? Praėjusių metų, 2017 metų pavasarį, kai mes pamatėme partijos planuojamą biudžetą. Kažkodėl tik gegužės mėnesį planuojamas partijos biudžetas, partijos sekretoriatui numatyta 300 tūkst. eurų išlaidų, partijos skyriams – 5 tūkst. eurų. Tai buvo pirmi metai, o vadovavo R.Šimašius, kai partijos taryba nepatvirtino biudžeto“, – teigė E.Gentvilas.
Jis pripažino, kad tada nutarta pasigilinti į partijos išlaidas ir surasta keistų dalykų.
„Mes radome keletą dalykų – pagal vieną sutartį turėjome mokėti 2,5 ar 2100 eurų, o sumokėjome 11,5 tūkst. eurų. Čia už konsultacijas vienmandatininkams Seimo rinkimuose vienai žurnalistei. Mano žiniomis, ta žurnalistė grąžino permokėtą sumą – beveik 10 tūkst. eurų.
Mes radome keletą dalykų – pagal vieną sutartį turėjome mokėti 2,5 ar 2100 eurų, o sumokėjome 11,5 tūkst. eurų.
Kita audito išvada, kurios aš negalėčiau dabar patvirtinti, sakoma, kad buvo nupirkta dvylika kompiuterių, kurie dabar nežinia kur yra. Aš ir dabar negaliu atsakyti į tą klausimą. (...)
Asmeniškai aš dar galiu paminėti, kad buvo nuomojamas automobilis“, – pasakojo E.Gentvilas. Tačiau jis neatskleidė, kas tuo automobiliu daugiausia naudojosi.
Visa tai, pasak Liberalų sąjūdžio pirmininko, rodo, kad partijoje buvo finansinė betvarkė.
Kodėl jis apie tai kalba tik dabar? Būtent tada, kai R.Šimašius paliko Liberalų sąjūdį? E.Gentvilas sako, kad tik dabar to pirmą kartą yra paklaustas.
Pats R.Šimašius paprašytas atsakyti į Liberalų sąjūdžio pirmininko kaltinimus, paragino E.Gentvilą „baigti spektaklius“.
„Aš padėjau liberalams pasiekti gerą rezultatą per Seimo rinkimus, ir to nesigailiu. Partija buvo tvarkoma geriau nei bet kada anksčiau, įdiegėme skaidrumo standartą, pagal kurį viešai pradėjome skelbti finansines ataskaitas, kas beje jau metus nebevyksta. Bet E.Gentvilas dabar partijos pirmininkas, tegul tvarkosi taip, kaip sugeba ir kaip jam atrodo teisinga. Raginu baigti šituos spektaklius ir užsiimti darbais, kurie vis dar būtini turint iliuzijų prikelti Liberalų sąjūdį iš stagnacijos“, – teigė R.Šimašius.
Ar partija skyla?
Sostinės meras R.Šimašius ir Seimo narė Aušrinė Armonaitė penktadienį paskelbė paliekantys partiją, o trečiadienį registravo visuomeninį komitetą, su kuriuo ketina dalyvauti savivaldos rinkimuose.
A.Armonaitė pasitraukė ir iš Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime.
Įkandin Vilniaus politikų iš partijos patraukė nemažai sostinės skyriaus narių. Panašius planus puoselėja ir Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas nutaręs mero posto siekti be partijos.
Rinkimuose su komitetais, o ne partija dalyvauti ketina Varėnos ir Utenos liberalai. Jų narystė partijoje stabdoma laikinai. Tuo tarpu dalis Pagėgių skyriaus pati paliko partiją ir rinkimuose dalyvaus su komitetu.
Tačiau E.Gentvilas neigia, kad partija skyla. Pasak jo, suskilo tik Vilniaus skyrius.
„Meras R.Šimašius nesugebėjo sutelkti skyriaus“, – taip situaciją apibūdino E.Gentvilas.
Tada galėsime karksėti – mirė tie liberalai, ar ne.
Pasak jo, Liberalų sąjūdžio Vilniaus skyrius jau kitą savaitę atsikurs iš naujo. E.Gentvilas patvirtino, kad sugrįžimu į partiją domisi Vilniaus savivaldybės tarybos narys Vidmantas Martikonis. Tačiau, pasak jo, į partiją jis negali grįžti iki kitų metų vasario 16 dienos.
„Kaip nepartinis teoriškai gali. Nenorėdamas nieko slapukauti, nes žinau, kad paskui iškreiptai viskas atsitinka sakau: V.Martikonis skambino man ir klausė, ar vilniečiai kels kandidatą į merus, sakė, kad galėtume paieškoti kandidato. Sako: aš pats nepretenduoju veikti tame skyriuje, nei ką. (...) Vilniaus skyrius su juo kontakto ieškoti neplanuoja“, – teigė Liberalų sąjūdžio pirmininkas.
Būsimuose savivaldos rinkimuose E.Gentvilas viliasi Liberalų sąjūdį iškovosiant 150 mandatų – beveik 80 mažiau, nei pelnė 2015-aisiais.
„Tada galėsime karksėti – mirė tie liberalai, ar ne“, – teigė jis.
Nujaučia R.Šimašiaus planus kurti partiją su G.Nausėda
R.Šimašius neatmeta, kad vėliau gali kurti ir naują liberalų partiją, panašių planų turi ir buvęs liberalas europarlamentaras Antanas Guoga.
E.Gentvilas 15min studijoje svarstė, kad R.Šimašius galbūt gali vienytis su prezidento posto siekiančiu Gitanu Nausėda.
„Nėra paslapties, kad galėtų būti platesnis aljansas, sakykime, G.Nausėda garbingai pasirodo prezidento rinkimuose, rimta antra vieta, geras pasirodymas. Tada gali būti, kad jis taip pat dalyvautų“, – svarstė E.Gentvilas.
R.Šimašius tokias kalbas vadina E.Gentvilo fantazijomis ir nekomentuoja.
Pats E.Gentvilas sako kitų metų vasarą ketinantis atsistatydinti iš Liberalų sąjūdžio pirmininkų ir siūlysiantis partijai reorganizuotis.
„Gal kitas pavadinimas, gal kita emblema, kiti įstatai ir tikrai kiti veikėjai ir veidai“, – taip atsinaujinusių liberalų viziją piešė E.Gentvilas.
Pats jis ketina dalyvauti kitų metų Europos Parlamento rinkimuose.
Iki šios vasaros nauja partijos pirmininke jis tikino matęs A.Armonaitę. Dabar – Vitalijų Gailių, Petrą Auštrevičių, Viktoriją Čmilytę-Nielsen.
Paklaustas, ką darytų, jei būtų vilnietis, o mero rinkimai vyktų dabar, E.Gentvilas pripažino, kad vis tiek balsuotų už R.Šimašių.
„Asmeninės nuoskaudos ar nesutarimai, pfu, kiek su kuo aš per visą gyvenimą turėjau nesutarimų. Negaliu tuo vadovautis“, – aiškino E.Gentvilas.
Jis neatmetė galimybės, kad kada nors tolimoje ateityje nauja R.Šimašiaus sukurta partija, jei jis tokią sukurs, galėtų susijungti su Liberalų sąjūdžiu.