„Mano žiniomis, po visokių konkursų, apskundimų ir panašiai jau artėjama prie tos metodikos užbaigimo ir sąrašo buvimo“, – trečiadienį Seimo Informacinės visuomenės plėtros komiteto (IVPK) posėdyje sakė J.Olekas.
Pasak J.Oleko, nors sąrašas ir nepatvirtintas įstatymų numatyta tvarka, kol kas saugomi objektai nustatyti jo įsakymu, ir ministras abejojo, ar Vidau reikalų ministerijos pateiktas sąrašas skirtųsi iš esmės.
„Reikia pradėti nuo to, ką sveiku protu suvokiame, kad reikia saugoti, ir reikia tą dalyką plėsti. Mes pradėjome nuo mažų dalykų, nelaukiant, kol bus pagal įstatymo nuostatas patvirtintas sąrašas“, – sakė J.Olekas komiteto posėdyje, kuriame aptartas Kibernetinio saugumo įstatymo įgyvendinimas.
„Aš manau, kad mes padarėme didelę pažangą, palyginti su tuo, ką turėjome iki 2015 metų, su įstatymų priėmimu, su centro įkūrimu, su priemonių įgyvendinimu. Viena iš tokių formalių kliūčių yra ypatingos svarbos objektų sąrašo patvirtinimas, bet kol kas tą trūkumą kompensuojame mano įsakymu patvirtintais objektais, bet metodika jau eina į pabaigą ir tas sąrašas artimiausiu metu turėtų būti patvirtintas“, – po komiteto posėdžio BNS sakė J.Olekas.
Lietuvoje pernai įsigaliojo Kibernetinio saugumo įstatymas, kuriuo vadovaujantis prie Krašto apsaugos ministerijos buvo įsteigtas Kibernetinio saugumo centras. Jam pavesta rūpintis visos šalies kibernetinės erdvės saugumu.
Kol kas, kaip numato įstatymas, nėra sudarytas saugotinų objektų sąrašas, kurį Vidaus reikalų ministerijos (VRM) teikimu turėtų patvirtinti Vyriausybė. VRM paskelbus konkursą parengti metodikai, pagal kurią būtų atrinkti ypatingos svarbos informacinės infrastruktūros objektai, dėl jo rezultatų prasidėjo teisminiai ginčai.
Ryšių reguliavimo tarnybos padalinio CERT-LT duomenimis, kibernetinių incidentų skaičius auga. Per šių metų pirmąjį ketvirtį CERT-LT ištyrė 12 tūkst. 35 incidentus kibernetinėje erdvėje. Palyginti su praėjusių metų pirmuoju ketvirčiu, incidentų skaičius išaugo beveik 3 proc., tuomet buvo 11 tūkst. 707 incidentai. Palyginti su praėjusių metų ketvirtuoju ketvirčiu, jų skaičius padidėjo 13 proc, buvo 10 tūkst. 641 incidentas.