Oficialiai – vienas
Nors kol kas vienintelis Kėdainiuose patvirtintas COVID-19 atvejis nustatytas moteriai, kuri, teigiama, galėjo apsikrėsti nuo savo vyro, pastarasis tirtas nebuvo, tad ir į statistiką nepatenka. Moteris vis dar laikoma sergančia.
„Šiuo metu Kėdainių rajone yra patvirtintas vienas COVID-19 ligos atvejis. Pasveikusiųjų, patvirtintų laboratoriniais tyrimais, šiuo metu nėra.
Kontaktiniams sergančios moters asmenims ligos požymiai nepasireiškė.
Jiems laboratoriniai tyrimai būtų atliekami, tik jeigu pasireikštų bent vienas ūminės kvėpavimo takų infekcijos simptomas – kūno temperatūra 37 laipsniai ir didesnė, atsirastų gerklės skausmas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ar dusulys“, – informavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kėdainių skyriaus vedėja Sandra Buinovskienė.
Sergančiųjų – arti šimto
Kol kas, iki balandžio vidurio, Kėdainių rajono gydymo įstaigos ištyrė 95 asmenis dėl galimo susirgimo koronavirusu. Nė vienas iš šių atvejų nepasitvirtino.
Remiantis Statistikos departamento duomenimis, 2020 metų pradžioje Kėdainių rajone buvo registruota kiek daugiau nei 45 tūkst. gyventojų.
Vadinasi, ištirta dėl COVID-19 yra vos 0,2 proc. visų kėdainiečių.
Tiesa, dalis tyrimų atliekama mobiliuosiuose punktuose kituose miestuose, tačiau informacijos apie tai, kiek ten tirta mūsų rajono žmonių, Kėdainiams niekas neteikia.
„Šiandien yra patvirtintas vienas COVID-19 ligos atvejis mūsų mieste, kuris buvo nustatytas mobiliajame punkte.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kėdainių skyrius informacijos iš mobiliųjų punktų, kiek ten tyrėsi kėdainiečių, negauna“, – teigė S.Buinovskienė.
Tirs medikus
Nuo trečiadienio Kėdainių ligoninėje dėl koronaviruso bus ištirti ir medikai, ir kiti ligoninės darbuotojai.
Tyrimai jiems bus atliekami nuolatos, o per dieną bus galima ištirti iki 70 žmonių.
„Ligoninėje lig šiol buvo atliekama 10–15 testų per dieną.
Testai atliekami visiems, kurie yra guldomi į ligoninę, ir kartais papildomai kai kuriems asmenims. Tačiau nuo trečiadienio yra tiriami visi mūsų darbuotojai. Atsivežėme daugiau testų – 70 – ir tirsime darbuotojus.
Sudaryta tiriamųjų eilė pagal nustatytus prioritetus.
Pirmiausia tirsime Slaugos skyriaus darbuotojus, vėliau reanimacijos, priėmimo ir kitų skyrių darbuotojus. Bus sudarytas grafikas, ir per dieną 40–60 tyrimų tikrai darysime.
Darbuotojai bus tiriami pakartotinai kas 7 dienas. Yra suburta atskira grupė – 6 slaugytojos: trys dirbs, trys budės namuose. Jos keisis pamainomis“, – informavo Kėdainių ligoninės direktorius Stasys Skauminas.
Budi namuose
Dalis Kėdainių ligoninės medikų šiuo metu yra išėję atostogų, kita dalis budi namuose, dar kiti dirba pačioje gydymo įstaigoje.
„Mūsų personalas laikosi gerai, bet kokius susirgimo simptomus pajutę darbuotojai žino, kad darbe rodytis griežtai negali.
Nemažai darbuotojų yra atostogose, o kita dalis dirba iš namų.
Ligoninėje neteikiama planinė pagalba, ligonių mažiau. Anksčiau skyriuje būdavo 30 ligonių, dabar yra vos 12.
Trečiadienį ryte visoje ligoninėje buvo 76 pacientai, kai galėtų būti 249 – taigi vos trečdalis pajėgumų.
Kadangi pacientų mažiau, medikų taip pat reikia mažiau.
Saugome darbuotojus ir, jei jie gali vengti kontaktų ir būti saugiai namuose, tą ir daro.
Darbas iš namų yra toks, kad medikai yra budėjimo režime. Jei būtų patvirtintas pacientui COVID-19 atvejis, su juo dirbusi pamaina būtų siunčiama į saviizoliaciją, ir iš namų būtų pašaukta kita pamaina medikų, kurie iškart pradėtų dirbti“, – apie ligoninės tvarką kalbėjo S.Skauminas.
Tad kiek?
Taigi kaip čia išeina, kad Kėdainiai taip gerai laikosi visos Lietuvos kontekste? Gerai dirbančios viso rajono institucijos, atsakingi ir supratingi gyventojai, ar visgi tokios sėkmės šaknys slypi kitur?
Ligoninės direktorius skeptiškas – rajone tikrai daugiau nei vienas atvejis, tiesiog niekas to nežino.
„Aš manau, kad kėdainiečių tiriama per mažai. Jų turėtų būti tiriama gerokai daugiau. Tačiau yra labai griežti apribojimai, kai žmogus negauna galimybės išsitirti mobiliajame punkte, mes, ligoninėje, irgi galime tirti tik savo ligonius.
Taip negali būti, kad tik vienas žmogus serga, taip tikrai nėra“, – mano ligoninės vadovas.
Tuo tarpu NVSC Kėdainių skyriaus vedėja S. Buinovskienė pasidžiaugė, kad prie situacijos suvaldymo prisideda ir gyventojų sąmoningumas, ir gausus informacijos kiekis, ir atsakingos, pasiruošusios ir laiku sprendimus priėmusios valstybinės institucijos bei gydymo įstaigos.
„Pasaulinės sveikatos organizacijos pagrindinis dėmesys buvo kreipiamas Nacionalinės kontrolės priemonėms, informacijos sklaidai (informaciniai lapeliai, gairės, ligų perdavimo būdai ir apsisaugojimo priemonės) bei darbuotojų mokymams.
NVSC prie SAM Kauno departamento Kėdainių skyrius kartu su Kėdainių rajono savivaldybe didelį dėmesį skyrė Kėdainių rajono savivaldybės įstaigų švietimui apie naująjį koronavirusą bei profilaktikai, informacijos sklaidai, gyventojų sąmoningumo didinimui.
Taip pat medicinos įstaigos laiku ėmėsi visų atsargumo priemonių.
Šalies mastu irgi buvo pateikta daug informacijos, kaip apsisaugoti nuo koronaviruso, kaip jį atpažinti, kur kreiptis iškilus klausimams, mūsų rajone imtasi visų būtinų priemonių viruso plitimo suvaldymui.
Kėdainiuose, patvirtinus pirmąjį atvejį, buvo išvengta ligos išplitimo dėl susirgusio asmens sąmoningumo, savalaikės saviizoliacijos“, – komentavo Sandra Buinovskienė.