Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 11 16

Kiek realu, kad bus įvestas karantinas?

Jei reanimacijos ir intensyvios terapijos (RITS) skyriuose dėl COVID-19 pandemijos užsipildys 240 lovų, greičiausiai vėl teks grįžti prie griežto karantino režimo. Jei užsipildys 215 lovų, taip pat planuojama skelbti naujų ribojimų. Kiek tai realu ir ar viso to įmanoma išvengti?
Baimė užsikrėsti koronavirusu gali virsti ir savanorišku įsikalinimu namuose
Karantinas / 123RF.com nuotr.

Šiuo metu ligoninėse COVID-19 pacientams skirta 230 lovų reanimacijoje. Pastaruoju metu užimtų lovų skaičius svyruoja apie 150. Pavyzdžiui, pirmadienio duomenimis, tokių – 152.

„RITS gydomų ligonių maksimumas buvo fiksuotas spalio 15–17 dienomis, kai tuomet tokių ligonių šalyje buvo 161. Nuo to laiko matome pakritimą bei tam tikrą stabilizaciją.

Jau paskutines dvi savaites RITS gydomų ligonių skaičius svyruoja tarp 140–150 pacientų.

Per paskutinę savaitę teko pabendrauti su gydytojais anesteziologais-reanimatologais, tai, jų nuomone, situacija sudėtinga, tik atrodo, kad nėra sparčiai blogėjanti“, – penktadienį feisbuke komentavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos vadybos katedros profesorius Mindaugas Stankūnas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Stankūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Stankūnas

Nuogąstauja dėl Kalėdų

Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), remdamasi prognozėmis, įspėjo, jog per ateinančias dvi savaites intensyviosios terapijos skyriuose gydomų pacientų skaičius gali augti visoje Europoje, situacija gali blogėti ir kalėdiniu laikotarpiu.

„Šaltasis metų periodas, buvimas patalpose situacijos nepalengvins, taip pat artėja kalėdinis laikotarpis – tikėtini intensyvesni žmonių kontaktai, dažnesnis buvimas uždarose, blogai vėdinamose patalpose“, – rašte Vyriausybei išdėstė SAM.

Neigiamą poveikį epidemiologinei padėčiai gali turėti ir žmonių pasyvumas skiepijantis.

„Jei vakcinacijos tempai išliks tokie patys ir gyventojai nebus linkę pasiskiepyti stiprinančiąja doze, mūsų laukia dar nepalankesnė situacija, kadangi per tam tikrą laiką vakcinacijos efektyvumas mažėja“, – prognozavo ministerija ir Vyriausybei pasiūlė patvirtinti ne tokius griežtus ribojimus, kurie galėtų sulėtinti viruso plitimą visuomenėje.

Vyriausybė siekia išvengti griežto karantino, tačiau tai priklauso nuo numatytų priemonių laikymosi ir viruso paplitimo.

„Vyriausybė siekia išvengti griežto karantino, tačiau tai priklauso nuo numatytų priemonių laikymosi ir viruso paplitimo“, – teigė SAM.

A.Dulkys: reikia skiepytis, laikytis rekomendacijų

Karantino, pasak sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, tikrai įmanoma išvengti.

 LRVK/Laimos Penek nuotr./Arūnas Dulkys
LRVK/Laimos Penek nuotr./Arūnas Dulkys

„Aš tikrai matau, kad sveikatos vadybos priemonėmis ir tų žmonių, kurie pasiskiepijo, dėka, mes tikrai turime galimybę surėmę pečius nepasiekti 240 pacientų reanimacijose.

Tikrai matau, kad tą galime padaryti, bet dabar reikia laikytis visų rekomendacijų. Reikia ir ten, kur jūsų niekas nemato, dėvėti kaukes, laikytis atstumo, nedaryti tų veiksmų, kurie nuo jūsų asmeniškai priklauso ir kurie galėtų mums padėti, ir visiems – skiepytis“, – interviu „Laisvės TV“ praėjusią savaitę komentavo ministras.

Pirmadienį per spaudos konferenciją jis teigė, kad epidemiologinė situacija šalyje valdoma, nors dar nėra stabili.

Vėlinių efektas, dėl kurio mes išgyvenome ir kuris buvo ganėtinai pagrįstas, neįvyko.

„Situaciją kol kas valdome.

Labai noriu pasidžiaugti ir padėkoti Lietuvos žmonėms, nes panašu, kad Vėlinių efektas, dėl kurio mes išgyvenome ir kuris buvo ganėtinai pagrįstas, neįvyko. Vadinai, žmonės ilgojo savaitgalio metu elgėsi labai sąmoningai, atsakingai <...>.

Šiuo metu tikrai negalėčiau pasakyti, kad situacija stabilizavosi, kad peržengėme piką, kad peržengėme problemų kalno viršūnę, bet labai panašu, kad ties ja jau esame ir yra pirmų požymių, kad situacija gali stabilizuotis“, – kalbėjo A.Dulkys.

Yra pirmų požymių, kad situacija gali stabilizuotis.

Santaros klinikose – 6 laisvos lovos reanimacijoje

Apie stabilią situaciją RITS skyriuose užsiminė ir Santaros klinikos.

Bet atsipalaiduoti esą dar ne laikas.

„Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose COVID-19 reanimacijos ir intensyviosios terapijos padaliniuose yra įrengta 40 vietų. Šiuo metu yra užpildytos 34 (85 proc.).

Praėjusios savaitės ir savaitgalio situaciją reikėtų vertinti kaip stabilią, bet neleidžiančią atsipalaiduoti, nes Vilniaus regiono atraminėse ligoninėse COVID-19 reanimacijos ir intensyviosios terapijos padaliniuose situacija vis dar įtempta“, – 15min nurodė Santaros klinikų Komunikacijos tarnyba.

Kauno regione – 7 laisvos lovos reanimacijoje

Kauno regiono ligoninėse reanimacijoje užimta 87 proc. lovų, nurodė šio regiono COVID-19 ligos valdymo grupės vadovas doc. Vaidotas Gurskis.

„Šiuo metu iš 53 RITS lovų su dirbtinio plaučių ventiliavimo (DPV) galimybe, skirtų COVID-19 pacientams, užimtos 46 lovos (87 proc.), o 50 proc. RITS lovose su DPV galimybe gydomų pacientų reikalinga dirbtinė plaučių ventiliacija.

O prieš savaitę buvo užimtos 36 RITS lovos su DPV galimybe iš 53. Dirbtinės plaučių ventiliacijos reikėjo 58 proc. pacientų“, – atsakyme, kurį 15min persiuntė Kauno klinikos, dėstė jis.

COVID-19 pacientų, gydomų Kauno regiono ligoninėse, skaičiai išlieka panašūs.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./ Vaidotas Gurskis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./ Vaidotas Gurskis

„Remiantis pastarosios savaitės duomenimis, pacientų, sergančių COVID-19 liga, bendras skaičius nepadidėjo. Prieš savaitę Kauno regiono gydymo įstaigose iš viso buvo gydoma 517 pacientų, sergančių šia liga, šią savaitę – 507 pacientai.

Taip pat išliko didelis ir dvi savaites nekintantis pacientų, sergančių COVID-19 liga, srautas stacionariniam gydymui. Per parą vidutiniškai į stacionaro lovas su deguonies tiekimo galimybe paguldoma apie 46 pacientus, o į RITS lovas su DPV galimybe – vidutiniškai apie 6 pacientus per parą“, – komentavo V.Gurskis.

Gairės gyventojams

Ką gali padaryti gyventojai, jog pristabdytų viruso plitimą?

SAM įvardijo keturis veiksmus:

  • pasiskiepyti – pagal pilną schemą ar stiprinančiąja doze;

  • pajautus simptomus, likti namuose ir registruotis tyrimui 1808. Savikontrolės testą atlikti galima, bet į vaistinę pačiam vykti griežtai nerekomenduojama. Bet kuriuo atveju, nepaisant savikontrolės tyrimo atsakymo, jaučiant simptomus svarbu tirtis PGR tyrimu, ką galima daryti mobiliuosiuose punktuose. COVID-19 simptomai yra kosulys, karščiavimas, dusulys ir staigus skonio ir kvapo netekimas. Papildomi mažiau specifiniai simptomai gali būti gerklės skausmas, sloga, nosies obstrukcija, galvos skausmas, šaltkrėtis, raumenų skausmas, nuovargis, vėmimas ir (arba) viduriavimas, svaigulys, bet gali pasireikšti ir kitų simptomų;

    Jaučiant simptomus svarbu tirtis PGR tyrimu.

  • vengti nebūtinų kontaktų su kitais asmenimis, įskaitant dalyvavimą renginiuose, buvimą viešose vietose, prekybos centruose (nepaisant imunizacijos statuso);

  • jei nustatyta COVID-19 liga, izoliuotis, pildyti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro anketą ir joje nurodyti visus sąlytį turėjusius asmenis ir lankytas vietas.

Jei RITS skyriuose lovų užimtumas dėl COVID-19 pasiektų 240, SAM siūlytų drausti renginius, pramoginę veiklą, riboti susibūrimus, pereiti prie nuotolinio mokymo.

Jei lovų užimtumas pasiektų 215, būtų siūloma riboti renginius, maitinimo įstaigų darbo laiką, riboti plotą vienam asmeniui prekybos ir paslaugų teikimo vietose.

Dėl tokio plano Vyriausybė turėtų apsispręsti trečiadienį. Plačiau apie jį – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs