Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 05 26

Kieta Širvintų ūkininko širdis: eržilą pasmerkė tamsai ir vienatvei, bejėgį kumeliuką – visiškam išsekimui

Vaizdas, kurį Žirgų globos asociacijos savanorė Olga Choroškova išvydo Širvintų rajono ūkininko Algio Ušacko valdose, užgniaužė kvapą. Gumulas gerklėje Olgai įstrigo ilgam. Pasakodama, kokią kančią patiria A.Ušacko auginami arkliai, Olga sunkiai rinko žodžius. Jai širdis plyšta, kad nuo nedėmesingo šeimininko negalėjo apsaugoti net ant kojų nepasikeliančio kumeliuko.
Širvintų rajono ūkininkas arklius augina žiauriomis sąlygomis
Širvintų rajono ūkininkas arklius augina žiauriomis sąlygomis / Žirgų globos asociacijos nuotr.

Gegužės 14-ąją Žirgų globos asociacija sulaukė telefono skambučio, kuriuo susirūpinusi moteris pranešė Širvintų rajone šalikelėje mačiusi keturis ponių veislės žirgus. Moteriai pasirodė, kad poniams trūksta šeimininko priežiūros.

„Pašnekovės surinktoje vaizdinėje medžiagoje akivaizdžiai išsiskyrė vienas ponis, kurio kanopos buvo smarkiai peraugusios. Jo būklė gerokai skyrėsi nuo kitų trijų, todėl nusprendėme susidariusios situacijos priežastis aptarti su šeimininku“, – 15min pasakojo O.Choroškova.

Į ūkininko A.Ušacko valdas ji vyko beveik ramia širdimi – suteikti skubią pagalbą tik vienam poniui. Tačiau vietoje pamatė kraupų vaizdą. Palei kelią skirtingose vietose ganėsi daugybė arklių. Vėliau A.Ušackas pasakojo, kad turi jų apie 40.

„Stebėjome arklius, kurie matėsi nuo kelio, neperžengiant privačios valdos ribų. Matėme kumelių bandą su kumeliukais. Joms niekada nebuvo tvarkytos kanopos, todėl matėsi kanopų patologijos ir traumos. Vanduo įpiltas į seną purviną vonią, kuri niekada nebuvo plauta“, – sunkiais įspūdžiais dalijosi Olga.

Inspektorė jautėsi nepatogiai?

Arklių šeimininkas A.Ušackas nebuvo linkęs bendradarbiauti, neva kažkokia atvykusi snarglė jam nenurodinės, kaip prižiūrėti gyvulius. Sulaukęs netikėtų svečių šeimininkas buvo suirzęs ir agresyvus.

Neradusi su juo bendros kalbos, O.Choroškova susisiekė su Širvintų rajono Maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiąja veterinarijos gydytoja–inspektore Audrone Buožyte.

„Kalbant telefonu tarnybos atstovė buvo labai nustebusi, girdi, ji niekada nėra mačiusi pažeidimų pas tą ūkininką, kad ten viskas gerai. Paaiškinau, kad man nepriimtina tai girdėti, ir, jei ji mano, kad aš matau tai, ko nėra, tuomet kviečiu policiją, žiniasklaidą ir visą pasaulį“, – pokalbį prisiminė Olga.

Gyvulys ten ant mėšlo stovi visą laiką vienas, nematydamas dienos šviesos, neturėdamas galimybių bendrauti su gentainiais.

Inspektorė ūkininko valdose atsidūrė per mažiau nei 10 minučių. „Man susidarė įspūdis, kad ji buvo nelabai patenkinta, kad jai nėra malonu, nes tą ūkininką ji puikiausiai pažįsta ne vienus metus. Iš pradžių jai neužkliuvo nei peraugusios kanopos, nei arkliams pripiltas murzinas vanduo. Vėliau ėmė atrodyti, kad darbuotoja situaciją nori užglaistyti. Ji ūkininką ragino įsiklausyti į mūsų pastabas, priimti pagalbą. Tačiau jis buvo kategoriškas: su niekuo nesitars, čia jo gyvuliai, todėl su jais darys, ką nori“, – sako Olga.

Vienišas dienos šviesos nematantis eržilas

Inspektorei Olga pasiūlė nuvykti prie kumelių ir kumeliukų bandos. „Iškart justi, kad arkliai labai baikštūs, vengia kontakto, stengiasi išlaikyti distanciją. Tačiau vienas kumeliukas net neatsikėlė, liko gulėti ant žemės. Ūkininkas paaiškino, kad jis išsigimęs, jo užpakalinės kojos silpnos, svarstė, kad jį reikėtų atiduoti mėsai“, – kalba Olga.

Šiaip ne taip ji įtikino A.Ušacką šį kumeliuką perduoti į Žirgų globos asociacijos rankas. Olga ėmė skubiai ieškoti transporto, galinčio nusilpusį jauniklį pervežti ten, kur jam būtų suteikta reikiama pagalba: „Mano širdis sprogo iš džiaugsmo – išvešime nors tą vieną mažylį!“

Tačiau įvykiai staiga vėl komplikavosi. A.Ušackui nepatiko, kad Žirgų globos asociacijos savanoriai ėmė kišti nosį ne į savo reikalus ir pageidavo apžiūrėti ne tik ganyklas, bet ir vidaus gardus tvartuose.

„Iš pradžių šeimininkas nesileido į kalbas: nerodys ir viskas. Tačiau galiausiai inspektorė įkalbėjo jį parodyti vieną tvartą. Turbūt jis pasirinko reprezentatyviausią, tačiau ir jame mėšlo buvo iki kelių, gardai nekuopti ilgą laiką. Tuo metu ten stovėjo vienas eržilas. Klausiau: kodėl? „Jis – eržilas, negaliu jo išleisti“, – paaiškino. Suprantu, kad gyvulys ten ant mėšlo stovi visą laiką vienas, nematydamas dienos šviesos, neturėdamas galimybių bendrauti su gentainiais“, – pasakoja Olga.

Jauniklį išvežti uždraudė

Olga vėl panoro grįžti pas ponius, kartu su veršiais besiganančius didelėje ganykloje. Ten stovi ir tvartas.

Tačiau jį apžiūrėti šeimininkas griežtai uždraudė, girdi, veršiai labai baikštūs, pradės šokinėti per tvoras.

Olga garsiai pasidalijo įtarimais, kad šeimininkas turi, ką slėpti: „Tada jis tiesiog pasiuto, ėmė keiktis ir plūstis, galiausiai sėdo į automobilį ir išvažiavo. Jis ėmėsi taktikos geriausia gynyba – puolimas.“

Be to, nors transportas jau buvo suorganizuotas, A.Ušackas uždraudė išsivežti silpną ir pasiligojusį kumeliuką: „Aš jums iš principo jo neatiduosiu.“

Arkliai jaučia nuolatinį skausmą

Olgos nuomone, gyvuliai neseniai išleisti į ganyklą. Jie liesi ne dėl pašaro trūkumo – dėl judėjimo stokos jiems trūksta raumenų masės: „Duok Dieve, kad žiemą leisdami tvarte jie turėjo bent po metrą vienas nuo kito. Jei ūkyje būtume apsilankę žiemą, būtume radę dar žiauresnę situaciją. Nes dabar arkliai ganosi, atrodo švariai, pakeitę kailį ir pan.“

Vis dėlto peraugusios kanopos arkliui reiškia nuolatinį diskomfortą. „Gali būti vidiniai sąnarių lūžiai, patempti raiščiai, raiščių uždegimas. Tai turi įtakos nugarai, kaklui, bendrai psichologinei būklei“, – aiškina Olga.

Jos įsitikinimu, ūkininkas, matyt, fiziškai ar ekonomiškai negali tinkamai rūpintis tokiu arklių skaičiumi.

„Mes visai Lietuvai padedant galėtume mobilizuoti pajėgas ir spręsti problemą: išmėžti, sutvarkyti kanopas, pagydyti. Bet kas bus rytoj? Tai, kad padedi ir perimi žmogaus atsakomybę, nepadeda jam suvokti, kad jis klysta, kai požiūris į gyvulius ir jų poreikius iš esmės blogas“, – svarsto Olga.

Kokia išeitis lieka? „Jei savo noru jis nenorės keisti situacijos, sieksime bent dalinės konfiskacijos priklausomai nuo gyvulių būklės: kai kuriems reikia ypatingos veterinarinės pagalbos, jiems būtų ieškomi laikinos globos namai, kai kuriuos galėsime paimti mes, nors dėl vietos stokos ir negalime laikyti tiek, kiek norėtume“, – apgailestauja Olga.

Tikrins, ar pažeidimus pašalino

Dabar Žirgų globos asociacija laukia oficialių Širvintų rajono Maisto ir veterinarijos tarnybos išvadų. Tada spręs, ką daryti toliau.

Tarnybos vyriausioji veterinarijos gydytoja-inspektorė Audronė Buožytė 15min sakė, kad patikrinimo akte buvo užfiksuoti visi gyvulių laikymo pažeidimai. Pažeidėjas buvo įpareigotas per dvi savaites pateikti trūkumų šalinimo planą.

Vanduo įpiltas į seną purviną vonią, kuri niekada nebuvo plauta.

„Gavome informaciją, kad pažeidimai pašalinti ir kitą savaitę planuojame atlikti pakartotinį planinį inspektavimą. Pažeidėjas turės pateikti dokumentus, įrodančius, kad buvo iškviesti veterinarai ir pan.“ – aiškino A.Buožytė.

Ji pasakojo, kad skundas dėl A.Ušacko elgesio su gyvuliais buvo gautas pirmą kartą. Planinių patikrinimų šiame ūkyje nebūta jau labai seniai: „Inspektavimo tvarka yra pasikeitusi, patikrinimo vietas iš tam tikros institucijos gauname pagal sąrašus arba patikrinimus vykdome pagal skundus.“

Su pačiu A.Ušacku 15min susisiekti nepavyko – ūkininkas ignoravo žurnalistų skambučius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos