Daugiau nei penkiasdešimt metų vykstančioje mugėje didžiausi Lietuvos mažmeninės prekybos atstovai apsilanko kiekvienais metais. Organizatorių duomenimis, pernai į mugę pasižvalgyti atvyko 144 dalyviai iš Lietuvos, tačiau lietuviai kol kas aktyviai neišnaudoja visų renginio teikiamų galimybių: palyginus retai pristato savo gaminamą produkciją ir praranda progą plėsti verslą Kinijoje.
Kinijos užsienio prekybos centro viceprezidento Liu Jianjun teigimu, lietuviški gaminiai yra verti pasididžiavimo, galėtų būti eksponuojami mugėje ir turėtų susilaukti susidomėjimo Kinijos rinkoje.
Aplankys Kauną ir Klaipėdą
Siekiant paskatinti Lietuvos verslo atstovus dalyvauti mugėje, jiems bus surengtos dvi specialios nemokamos konferencijos „Kantono importo ir eksporto mugė – vartai į Kiniją“ liepos 3 d. Kaune ir liepos 4 d. Klaipėdoje. Renginio metu bus pristatyta jau 112-ą kartą spalį Guandžou mieste prasidėsianti, antra pagal dydį pasaulyje „Kinijos importo ir eksporto prekių mugė“, jos teikiamos galimybės bei veikimo principai.
Liepos 3 d. konferencijoje Kauno verslininkai ne tik susipažins su muge, bet ir galės užduoti rūpimus klausimus tiesiai mugės organizatoriams – Kinijos užsienio prekybos centro atstovams.
Prie Kinijos užsienio prekybos centro inicijuojamos konferencijos Kaune rengimo prisideda Ekonomikos ir Prekybos biuras prie Kinijos ambasados Lietuvos Respublikoje, Lietuvos pramonininkų konfederacija bei Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai.
Išskirtinės sąlygos lietuviams
Pernai, Kinijos delegacijos vizito metu Vilniuje buvo pasirašytas bendradarbiavimo memorandumas. Jį pasirašė Lietuvos pramonininkų konfederacijos ir Kinijos užsienio prekybos centro atstovai. Šis memorandumas Lietuvos pramonininkams numato įvairias privilegijas dalyvaujant „Kinijos importo ir eksporto prekių mugėje“: išskirtines sąlygas rezervuojant ekspozicijų plotą, nemokamų paslaugų paketą (konferencijų salės susitikimams, biuro vieta ir kt).
Skatinami ekonominiai santykiai ir eksportas
2010 m. Užsienio reikalų ministerijos iniciatyva įsteigtas „Lietuvos ir Kinijos forumas“, kurio tikslas – skatinti Lietuvos ir Kinijos ryšius verslo, kultūros, švietimo, mokslo ir kitose srityse.
Vienas iš Vyriausybės ekonominės politikos prioritetų šiuo metu yra eksporto skatinimas, todėl LR ūkio ministerija, VŠĮ „Versli Lietuva“ ir kitos valstybinės institucijos organizuoja ir vykdo specialias eksporto skatinimo priemones. Šiuo metu vykdomas projektas, skirtas remti dalyvavimą tarptautinėse parodose bei verslo misijose.
Statistikos departamento duomenimis, 2010 m. Lietuvos ir Kinijos prekybos apyvarta siekė 1,58 mlrd. litų. Lietuvos eksportas į Kiniją sudarė 95,89 mln. litų, o Lietuvos importas iš Kinijos – keliolika kartų daugiau, t.y. 1,49 mlrd. litų arba 2,4 proc. bendro Lietuvos importo.
Apyvarta – 360 mlrd. dolerių
Kinijos importo ir eksporto prekių mugė (kitaip – Kantono mugė) rengiama nuo 1957 m. ir yra vienas svarbiausių Kinijos užsienio prekybos įvykių, kasmet sukviečiantis tūkstančius verslininkų ir lankytojų iš viso pasaulio. Jos šeimininkai – Kinijos Liaudies Respublikos Prekybos ministerija ir Guandžou provincijos vyriausybė. Kiekvieną pavasarį ir rudenį ją organizuoja Kinijos užsienio prekybos centras Guandžou mieste.
111-oji mugė, pasibaigusi šių metų gegužės 5 d., pritraukė 210,8 tūkst. pirkėjus iš 213 užsienio šalių ir regionų. Buvo pasiekta 360,3 milijardų JAV dolerių apyvarta. Atsižvelgiant į tarptautinę paklausą, mugėje kasmet pristatoma daugiau nei 150 tūkst. kokybiškų kiniškų ir užsienio prekių rūšių. Kiekvienos Kantono mugės metu apie 80 proc. visų prekių yra nauji produktai, t.y. Kantono mugėje pristatomi pirmą kartą.
112-oji Kinijos importo ir eksporto prekių mugės sesija vyks spalio 15 – lapkričio 4 d. Planuojama, kad jos plotas sieks 1,16 mln. kvadratinių metrų, kuriuose įsikurs 58,7 tūkst. stendų.