Apie tai portalo 15min video laidoje „15/15“ diskutavo Lietuvos verslo konfederacijos vadovas Andrius Romanovskis ir Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Aurelijus Dabušinskas.
Apie susitikimą prezidentūroje daugiau skaitykite čia: Aukštųjų technologijų įmonės vadovas: „Mes buvome paaukoti dėl vertybinės politikos“
– Pone A.Romanovski, ar sutinkate su (prezidentūroje išsakytais) pono Kristijono Vizbaro žodžiais, kad verslas buvo paaukotas dėl vertybinės politikos?
A.Romanovskis: Tikriausiai galima sutikti, kad pono K.Vizbaro verslui yra labai didelis smūgis ir natūralu, kad verslininkas, kuris patiria nuostolius, į tai reaguoja.
Aš nenorėčiau reaguoti bendrai, nes vis dėlto kol kas tas mastas ar diskusija apie tai, kokio masto žala yra, dabar labai sunku įvertinti, nes mes kalbame apie unikalią situaciją – apie tas taip vadinamas antrines sankcijas, kada Kinija bando spausti Lietuvą ne tiesiogiai, o per kitas šalis.
Faktas, kad tiesioginis eksportas į Kiniją yra sustojęs, bet ar tai reiškia, kad ir netiesioginis sustojęs, tikriausiai taip negalima sakyti. Bet, pavyzdžiui, lazerių industrijai, kuri bendrai yra 100 mln. (eurų), tai kai kurioms įmonėms, akivaizdu, yra skausmingas dalykas.
– Pono A.Dabušinsko noriu paklausti apie tas minkštąsias priemones prieš Lietuvos ekonomiką iš Kinijos pusės. Kaip pasireiškia šie Kinijos mechanizmai prieš Lietuvos ekonomiką nelaužant tarptautinių susitarimų tiesiogiai?
A.Dabušinskas: Dėl to nelaužymo tarptautinių susitarimų – yra tam tikra riba, kur nėra visiškai aišku. Kinija taiko tas priemones neoficialiai. Ar tai atitinka susitarimus, ar neatitinka, aiškios ribos jau nėra, ir tame yra unikalumo.