Gyvenimas miesto centre ir Senamiestyje turi privalumų, bet turi ir trūkumų. Tuo įsitikinę MO muziejaus pašonėje gyvenantys vilniečiai, kurių nemaža dalis čia įsikūrė gerokai anksčiau nei vietoj buvusio „Lietuvos“ kino teatro pastatytas muziejus.
Skundžiasi „galingu gausmu“
„Kita MO pusė“, – taip pavadino savo kreipimąsi 949 bendrijos, vienijančios Vingrių g. 6A ir J.Basanavičiaus g. 4B namų gyventojus, atstovai.
„Straipsnio antraštė byloja apie tiesioginę ir perkeltinę prasmę – tai galingas gausmas, kuris sklinda iš pastato nugarinėje dalyje veikiančių šildymo-vėdinimo siurblių. Šitas triukšmas neleidžia mums gyventi toje kokybėje, kurią turėjome, trukdo miegoti, nekelia noro vasarą atsisėsti balkonuose, jis užgožia Senamiesčio šurmulį, garso amplitudė didėja, kuri prilygsta karinių pajėgų lėktuvo skleidžiamam garsui“, – piktinosi gyventojai.
Jie prisiminė net naująjį muziejaus pastatą sukūrusį garsųjį architektą Danielį Libeskindą: „Sunku patikėti, kad architektas D.Libeskindas, projektavęs muziejaus pastatą, derinęs proporcijas, formą, spalvą, svarstęs pastato integraciją į esamą aplinką, neišgirdo Senamiesčio šurmulį užgožiančio triukšmo.“
Gyventojai tvirtina pirmiausia susisiekę su MO muziejaus atstovais, tačiau susitarti, jų teigimu, nepavyko. Jie pateikė vieną iš susirašinėjimų su muziejaus direktore pernai lapkričio pradžioje.
„2018 metų gruodžio pabaigoje jau buvome kreipęsi dėl MO centro kondicionierių keliamo triukšmo nakties metu. Problema buvo išspręsta tik kreipusis į NVSC, kuriems pamatavus triukšmo lygį, paaiškėjo, jog jis viršija leistiną. Prieš savaitę kondicionierių keliamas triukšmas vėl pasidarė nepakeliamas. Prašome skubiai sumažinti kondicionierių galingumą nakties metu“, – taip gyventojų vardu rašė bendrijos pirmininkė.
Kvietė į muziejų
Į tai atsakiusi muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė tvirtino suprantanti kaimynų susirūpinimą: „Mums, kaip ir jums, rūpi MO kaimynų ramybė ir gerovė, todėl ėmėmės visų priemonių, kad panaikintume kondicionierių keliamą triukšmą. Noriu jus informuoti, kad gedimą radome ir problema jau išspręsta. Naktimis kondicionieriai neveikia, o dienos metu keliamas triukšmas daugiau neturėtų pasikartoti. Dar kartą atsiprašome jūsų už sukeltą triukšmą ir visus nemalonumus.“
Šitas triukšmas neleidžia mums gyventi toje kokybėje, kurią turėjome, trukdo miegoti, nekelia noro vasarą atsisėsti balkonuose.
Taip pat kaimynai buvo pakviesti į tuo metu tik atsidariusią parodą „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR“.
To neužteko. Kaimynai vis dėlto neapsikentę kreipėsi į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC) prašydami atlikti triukšmo lygio matavimus. Bendrijos atstovų teigimu, iki vasario pabaigos specialistai triukšmo lygį matavo keturis kartus, esą normos viršijimas buvo fiksuotas. Penktą kartą matavimai atlikti vasario 28-ąją.
„Pagal protokolą MO muziejaus administracija privalėjo sumažinti triukšmo lygį nakties metu, pritildydama siurblių darbą, deja, dienos metu ar pavakary, kada šiltu metu norisi atidaryti balkonų duris – niekas nepasikeitė. Taip pat sužinojome, kad vasaros metu triukšmas bus dar didesnis, nes vėdinimo sistemų darbas reikalauja didesnės energijos. Taigi, kas grožisi MO muziejaus fasadu, meno ekspozicija, o kas kenčia nuo triukšmo ir vibracijos“, – apgailestavo muziejaus kaimynystėje įsikūrę gyventojai.
Siurblį išjungė
MO muziejaus ryšių su visuomene vadovė Indrė Lelevičiūtė 15min pateiktame komentare pripažįsta, kad skundų iš kaimynų muziejaus vadovai girdėjo, bet ir priemonių buvo imtasi.
„Esame gavę MO kaimynų laiškus dėl triukšmo ir iš savo pusės, kaip muziejus, ėmėmės visų įmanomų priemonių, kad panaikintume šilumos siurblio keliamą triukšmą. Padarėme daugiau, nei buvo nurodyta – ne tik sumažinome triukšmo lygį nakties metu pritildydami siurblio darbą, o iš viso jį išjungėme nakties metu. Dabar jis veikia tik dienos metu, t.y. nuo 9 val. iki 21 val.
NVSC vykdė triukšmo matavimo tyrimus 2019 m. lapkričio 26 d. dienos metu. Tyrimo išvadoje pasakyta, kad pažeidimų nenustatyta, o triukšmo lygis tiek veikiant, tiek neveikiant mūsų šilumos siurbliui neviršijo Lietuvos higienos normos nustatyto ribinio dydžio, taikomo gyvenamosios patalpoms dienos metu.
Padarėme daugiau, nei nurodyta – ne tik sumažinome triukšmo lygį naktį pritildydami siurblio darbą, o iš viso jį išjungėme.
Taigi ir dienos metu veikiantis siurblys, palaikantis būtiną patalpų temperatūrą visame muziejaus pastate, įskaitant ir ekspozicines erdves, kuriose lankosi lankytojai, ir muziejaus saugyklą, kurioje saugomi meno kūriniai, neviršija normų“, – teigė I.Lelevičiūtė.
Tačiau kaimynai nesutinka – anot su 15min bendravusios Jolitos, kondicionierių keliamą ūžesį jie ir toliau girdi, tai tarsi nuolatinis nemalonus garsinis fonas. Paskutinio triukšmo matavimo rezultatų gyventojai dar laukia.
Naktį triukšmavo, dieną – ne
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamentas 15min patvirtino organizavęs laboratorinius triukšmo matavimus dėl įrenginio MO muziejuje skleidžiamo triukšmo, nagrinėdamas Vingrių g. 6A, Vilniuje, gyventojų skundus, gautus 2018 m. lapkričio mėn., 2019 m. lapkričio mėn. ir 2020 m. vasario mėn.
„Nagrinėjant pareiškėjų 2018 m. lapkričio mėn. skundą, buvo organizuojami laboratoriniai triukšmo matavimai nakties metu. Atliktais matavimais nustatyti leistinų triukšmo ribinių dydžių viršijimai, todėl MO muziejaus administracijai teiktas nurodymas įgyvendinti efektyvias triukšmo mažinimo priemones. Įgyvendindamas efektyvias triukšmo mažinimo priemones, MO muziejus pakeitė įrenginio darbo laiko režimą, kad nakties metu šis įrenginys neveiktų.
Nagrinėjant pareiškėjų 2019 m. lapkričio mėn. ir 2020 m. vasario mėn. skundus, matavimai pas pareiškėjus atlikti dienos metu (kadangi nakties metu įrenginys neveikia, gyventojams aktuali triukšmo problema dienos metu). Atliktais matavimais nustatyta, kad įrenginio skleidžiamas triukšmas neviršijo Lietuvos higienos norma nustatytų ribinių dydžių, taikomų gyvenamosioms patalpoms dienos metu“, – apie tyrimų rezultatus informavo NVSC Vilniaus departamentas.
Laisvalaikio triukšmas dažnai susijęs su lankytojų keliamu triukšmu ir tokį triukšmą valdyti sunkiau.
Šio departamento specialistų teigimu, Senamiesčio, Centro gyventojai į juos kreipiasi tiek dėl kaimynystėje įsikūrusių laisvalaikio, pasilinksminimo įstaigų, tiek dėl inžinerinių įrenginių (ventiliacijos, kondicionavimo sistemos, liftų ir pan.) skleidžiamo triukšmo.
„Tiesiog problemos dėl inžinerinių sistemų triukšmo sprendžiamos lengviau, nes pakanka techninėmis priemonėmis izoliuoti triukšmo šaltinius. Laisvalaikio triukšmas dažnai susijęs su lankytojų keliamu triukšmu ir tokį triukšmą valdyti sunkiau – reikia, kad savivaldybė ribotų triukšmo šaltinio veiklos trukmę, prekybos alkoholiu laiką (ką mes ir siūlome), tačiau savivaldybė dar nėra to dariusi“, – teigė NVSC Vilniaus departamento Vidaus administravimo skyriaus patarėja Jolanta Čereškienė.