Kaip BNS sakė Vilniaus savivaldybės vyriausioji patarėja švietimo klausimais Alina Kovalevskaja, šią savaitę atliekami pirmieji koronaviruso testai kaupinių metodu moksleiviams, jų šeimoms bei mokyklos bendruomenei su šeimomis.
Pirmadienį atnaujinti kontaktinį ugdymą planuoja Vyturio pradinė mokykla ir Baltupių progimnazija, J.Basanavičiaus progimnazija pradinukams duris atvers antradienį.
„Praktiškai 80-90 procentų yra grįžtančių. Pavyzdžiui, Baltupių progimnazijoje grįžta visos klasės, J.Basanavičiaus progimnazijoje – 17 klasių iš 20, o Vyturio – 16 iš 17. Iš viso grįžta apie 1140 moksleivių per tris mokyklas“, – teigė A. Kovalevskaja.
Praktiškai 80-90 procentų yra grįžtančių.
Vyriausybė yra leidusi Vilniaus savivaldybei savo nuožiūra pasirinkti mokyklas, kuriose taikant kaupinių testavimą būtų galima atnaujinti kontaktinį pradinių klasių ugdymą, tris savaites šis bandomasis projektas vyksta kol kas vienintelėje Lietuvoje įstaigoje – Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijoje.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, taip pat norą prisijungti prie iniciatyvos pareiškė dar apie 60 įstaigų iš kitų 25 šalies savivaldybių. Svarstoma, kad dalis jų taip pat atsiverti galėtų jau kitą savaitę.
Kaip BNS informavo ministerijos atstovai, penktadienį laukiama sveikatos apsaugos ministro, operacijų vadovo Arūno Dulkio sprendimo detaliau išaiškinant procedūras, kurių turi laikytis įstaigos atnaujinančios kontaktinį ugdymą.
Pasak ministerijos, tai, ar bent dalyje šių mokyklų moksleiviai grįš į klases jau kitą savaitę, priklausys nuo savivaldybių administracijų pajėgumo organizuojant testavimą ir ištiriant mėginius, kadangi nes ne visose savivaldybėse jie yra atliekami.
Tuo metu A.Kovalevskajos teigimu, kol kas rezultatai Vilniuje džiugina, nes iki šiol per ugdymo procesą nebuvo nustatyta užsikrėtusių koronavirusu. Naujausi testai Gedimino progimnazijoje atliekami penktadienį.
Vilniaus savivaldybė taip pat vykdo kitų mokyklų pradinukų apklausą ir žada vertinti galimybes atverti ir daugiau įstaigų, nes testavimui reikia pasitelkti Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistus, turinčius patirties dirbant mobiliuosiuose patikros punktuose.
„Bet žinome, kad jau dauguma mokyklų nori grįžti prie kontaktinio ugdymo“, – teigė ji.
Kaupinių metodas taikomas tiriant iškart kelis asmenų grupės mėginius. Jei tyrimas teigiamas, kiekvienas žmogus pakartotinai tiriamas atskirai PGR testu. Nustačius, kad nors vienas šeimos narys serga COVID-19, vaikas turi izoliuotis dviem savaitėms namie ir mokymą toliau tęsti nuotoliniu būdu.
Pirmieji testai atliekami visoms moksleivių ir mokyklos darbuotojų šeimoms ar namų ūkiams, po to kas 4–7 dienas testai atliekami tik patiems moksleiviams ir darbuotojams.