„Rugsėjo 28 dieną privalome pradėti interpeliacijos procesą, tai privalomos procedūros“, – ketvirtadienį per spaudos konferenciją sakė Seimo pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė.
Ji priminė, kad pagal Seimo statutą, kai ministrai atsako į interpeliacijos klausimus, parlamentarai balsuoja, ar tie atsakymai tenkina. Jeigu nusprendžiama, kad netenkina, rengiamas slaptas balsavimas dėl pasitikėjimo ministrais.
„Jeigu po slapto balsavimo atidarius balsadėžes rastume, kad pareikštas nepasitikėjimas ministrais, būtų pasikeitę daugiau kaip pusė ministrų. Tuomet ministras pirmininkas ir Vyriausybė turėtų gauti iš naujo įgaliojimus“, – teigė L.Graužinienė.
Pasak jos, toks balsavimas vyktų prieš pat Seimo rinkimus spalio 5 dieną.
„Gali kilti tam tikras politinis chaosas prieš rinkimus“, – įspėjo ji.
Interpeliacijas J.Olekui ir V.Baltraitienei inicijavo opozicinė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.
J.Olekui pateikti devyni klausimai: kaip vyksta įsigijimo procesai krašto apsaugos sistemoje, konkrečiai teiraujamasi, kaip pirkti virtuvės įrankiai iš bendrovės „Nota Bene“ ir kodėl ši įmonė dažniausiai laimi pirkimus, ar „Nota Bene“ akcininkai yra finansavę Socialdemokratų partiją, kodėl ministras neprisiima asmeninės atsakomybės už gynybai skirtų lėšų švaistymą, kaip jis įsivaizduoja tolesnį savo darbą ministerijoje, kai nepasitikėjimą juo pareiškė prezidentė Dalia Grybauskaitė ir kt.
Žemės ūkio ministrė V.Baltraitienė turės aiškintis dėl korupcinių skandalų Žemės ūkio ministerijai pavaldžiose institucijose. Jos teiraujamasi, iš kokių lėšų bus grąžinti 546 tūkst. eurų Europos socialinio fondo agentūrai po 2-3 kartus brangesnių produktų nepasiturintiesiems pirkimo skandalo, klausiama dėl bendrovės „Lietuvos žirgynas“ padėties, paaiškėjus, kad neseniai žirgynui skirtas 1 mln. eurų finansavimas, o gyvūnai sulysę, pašarų žiemai nėra.
Taip pat teiraujamasi dėl padėties Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje, jos vadovo Jono Miliaus veiksmų ir atsakomybės, dėl ministrės veiksmų kovojant su nesaugios produkcijos patekimu į Lietuvą, dėl atsakomybės trūkumo sukeliant tarptautinį skandalą su kaimynine Latvija ir diskredituojant Lietuvos valstybę.
Tam, kad būtų pareikštas nepasitikėjimas ministru ir jis būtų atstatydintas, už tai turi balsuoti turi ne mažiau kaip 71 Seimo narys.