Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 09 20

Kitą savaitę Vyriausybei bus pateiktas projektas dėl pasitraukimo iš Goro iki 2013-ųjų pabaigos

Kitą savaitę Vyriausybei turėtų būti pateiktas nutarimo projektas dėl Lietuvos karių pasitraukimo iš Afganistano Goro provincijos ir šios provincijos atkūrimo grupės uždarymo iki 2013 metų pabaigos, ketvirtadienį pranešė Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.
0-ALF_6138
0-ALF_6138 / Alfredo Pliadžio nuotr.

„Pagrindinis klausimas, pagrindinė žinia tame Vyriausybės nutarimo projekte, kad numatome visiškai išvesti karius iš afganistano Goro provincijos ir uždaryti Lietuvos vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupę iki iki 2013 metų pabaigos“, – spaudos konferencijoje sakė Krašto apsaugos minsterijos vadovė.

„Jeigu anksčiau sakydavome, kad tai įmanoma, galbūt susiklosčius aplinkybėms mes tai padarysime, tai šiandien esame labai konkrečiame kelyje ir Vyriausybei priėmus šį nutarimą prasidės labai konkretūs praktiniai veiksmai, susiję su įvairiais sudėtingais logistiniais pasiruošimo šiam svarbiam įvykiui klausimais", – teigė R.Juknevičienė.

Tačiau, pasak jos, išvedus karius iš Goro misijoje Afganistane ir toliau liks Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgos, Oro pajėgų patarėjų grupė, Lietuvos specialiosios misijos apsaugos grupė, nacionalinės paramos elemento (logistikos) kariai ir keli štabo karininkai.

Ministrė pažymėjo, jog 2014 metais naujuose Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (SAF) projektuose Afganistane Lietuva neplanuoja dalyvauti.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas brigados generolas Vilmantas Tamošaitis sakė, kad pirmieji pasitraukimo darbai Goro provincijoje prasidės 2013-ųjų sausį ir užtruks iki rugsėjo-spalio.

„Tai tikrai nebus padaryta per vieną dieną. Mes dabar esame planavimo procese. Pats procesas prasidės sausio mėnesį, kada ten atsiras logistinės paramos grupė. Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad jau sausio mėnesį ten mažės karių", – aiškino karininkas.

Pasak jo, šiuo metu Goro provincijoje yra dislokuota apie 600 Afganistano nacionalinės kariuomenės karių ir  yra parengta apie 70 proc. provincijai reikalingų policijos pajėgų.

„Manau tas kritinis skaičius yra pasiektas, kuris gali užtikrinti tęstinumą. (...) Noriu pabrėžti, kad mes iš ten neišeiname nepadarę savo darbo, mes savo darbą ten padarysime ir galėsime garbingai 2013 metų pabaigoje išeiti", – sakė V.Tamošaitis.

Jis pažymėjo, kad traukiantis iš Goro „yra papildomų rizikų, tačiau saugumas yra vienas iš mūsų pirmųjų prioritetų".

Nei generolas, nei ministrė neįvardijo, kiek kainuos Lietuvos karių pasitraukimas ir įrangos parvežimas iš Afganistano į Lietuvą.

„Labai daug įtakos sumoms, kurios bus reikalingos, turės kelias, kuriuo mes perdislokuosime (įrangą – red.) iš Afganistano į Lietuvą. Tai priklausys nuo tarptautinių susitarimų. Vienos kainos yra geležinkeliu transportuoti, tačiau atsiranda papildomos rizikos, kitos kainos yra transportuoti oro keliu. Mes dirbame su įvariais variantais. Karinis patarimas bus duodamas dėl pačio optimaliausio varianto", – teigė V.Tamošaitis.

Lietuvos vadovaujama Goro provincijos atkūrimo grupė veikia nuo 2005 metų. Šiuo metu Afganistane iš viso tarnauja apie 260 Lietuvos karių.

Jungtinio štabo vadovas nesukonkretino, kiek Lietuvos karių liks Afganistane pasitraukus Goro kontingentui. Paprastai Gore tarnauja apie 150 Lietuvos karių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?