15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 12 31

Klaipėdiečiams vis dažniau prireikia pagalbos dėl pasklidusio gyvsidabrio

Pastaruoju metu padaugėjo atvejų, kai klaipėdiečiai kreipiasi į Klaipėdos visuomenės sveikatos centro specialistus dėl to, kad sudaužo termometrus su gyvsidabriu.
Gyvsidabrio garai kenksmingi sveikatai.
Gyvsidabrio garai kenksmingi sveikatai. / „15min“ archyvo nuotr.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro specialistai perspėja – jeigu sudužo termometras ir gyvsidabris pasklido ant stalo ar grindų, kiliminės dangos jokiu būdu nebandyti valyti jo šluoste, nes gyvsidabris pasklis dar plačiau ir taip bus padidintas jo garavimo paviršius. Negalima naudoti dulkių siurblio, nes temperatūra dulkių siurblyje yra kur kas aukštesnė nei patalpose, o gyvsidabrio garavimas bus daug kartų intensyvesnis. Todėl gyvsidabrio garais galima užteršti savo gyvenamąsias patalpas.

Atsitikus tokiai nelaimei, nedelsiant reikia skambinti telefonu 01 arba 112 ir kviesti ugniagesius. Jie atliks mechaninę ir cheminę demerkurizaciją.

Jeigu žmonės pradeda patys rinkti gyvsidabrį, tai tam reikia paruošti butelį su vandeniu ir sandariu kamščiu, turėti lazdelę (medinę arba stiklinę), guminę kriaušę, voką arba storesnio popieriaus lapą, lipnią juostą arba klijais pateptą popieriaus lapą, 0,2% vandeninį kalio permanganato tirpalą (2 g kalio permanganato 1 litrui vandens).

Pačius didžiausius rutuliukus lazdele reikia sustumti į voką arba ant storesnio popieriaus ir supilti į butelį. Paskui gumine kriauše susiurbti mažesnius rutuliukus, o pačius mažiausius lašelius surinkti su lipnia juosta ar klijais suteptu popieriumi. Visą surinktą gyvsidabrį supilti į butelį su vandeniu ir sandariai uždaryti. Patalpų paviršius nukenksminamas pasiruoštu kalio permanganato tirpalu. Po to patalpa išplaunama ir gerai išvėdinama. Patalpas reikia plauti ir vėdinti keletą kartų per dieną. Plovimui gali būti panaudojamas nedidelės koncentracijos ūkiško muilo ir sodos tirpalas. Indas su gyvsidabriu gali būti perduodamas savivaldybės civilinės saugos skyriaus arba priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos specialistams.

Pajutus sveikatos sutrikimus dėl galimo apsinuodijimo gyvsidabrio garais, nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją ar gydymo įstaigą.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro specialistai perspėja – tuo atveju, kai išsiliejęs gyvsidabris buvo renkamas dulkių siurbliu, būtina kreiptis į Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Klaipėdos skyrių (tel. 8 46 38 31 13), kad būtų galima įvertinti patalpų užterštumo lygį gyvsidabrio garais.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais