2022 07 11

Klaipėdoje į priekį juda Šv. Jono bažnyčios bokšto atstatymo projektas

Klaipėdoje į priekį juda planas atkurti Šv. Jono bažnyčios bokštą: jame numatyta kripta, ekspozicija, informacijos centras ir apžvalgos aikštelė.
Šv. Jono bažnyčios bokšto vaizdas, 1930 m.
Šv. Jono bažnyčios bokšto vaizdas, 1930 m. / B.Buračo nuotr.

Bendradarbiavimo sutarčiai tarp Klaipėdos savivaldybės ir Klaipėdos miesto evangelikų liuteronų parapijos pirmadienį pritarė Miesto plėtros ir strateginio planavimo komitetas. Anksčiau ją palankiai įvertino ir uostamiesčio Kultūros, švietimo ir sporto komiteto nariai.

„Sutartyje numatytas kelias, kaip galėtume toliau įgyvendinti Šv. Jono bažnyčios bokšto atstatymo projektą, perimdami tam tikras dalis iš viešosios įstaigos, kurią įkurtų parapija, kur mes galėtume prisidėti savo lėšomis prie projektavimo, o vėliau galbūt ir prie statybos darbų“, – sakė sutartį pristatęs Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos vyriausiasis patarėjas Ričardas Zulcas.

Anot patarėjo, savivaldybė su liuteronų parapija bendradarbiauja daug metų. 2013 metais buvo pasirašyta pirmoji bendradarbiavimo sutartis, kurioje numatytas siekis atkurti bažnyčios bokštą.

„Per tą laikotarpį įvyko daug veiksmų – gautas nacionalinės reikšmės statusas šiam objektui, atlikta galimybių studija, numatytos visuomeninės viešosios funkcijos bažnyčios bokšte, atlikti priešprojektiniai siūlymai ir iš esmės apspręsti bažnyčios parametrai“, – sakė R. Zulcas.

Preliminari 75 metrų aukščio bokšto projekto įgyvendinimo vertė – apie 3 mln. eurų.

Penai miesto savivaldybė mero vardu dėl bažnyčios atstatymo finansavimo kreipėsi į Vyriausybę, tačiau, anot R. Zulco, iš ministerijų buvo gautas neigiamas atsakymas.

Perlaidos palaikus

Pasak patarėjo, numatomame atstatyti bokšte planuojamos keturios viešosios funkcijos.

„Vienas dalykas, reikia atlikti pareigą perlaidoti atgal iškastus klaipėdiečių palaikus, kurie saugomi įvairiose vietose Klaipėdoje ir Vilniuje – būtų įrengta speciali kripta. Pirmame aukšte galėtų veikti minimalus informacijos centras, galbūt prekyba suvenyrais, bažnyčios bokšte galima būtų įrengti ekspoziciją, tiek kultūrinę, tiek mokslinę“, – sakė R. Zulcas.

Organizatorių nuotr./Šv. Jono bažnyčios archeologiniai kasinėjimai iš paukščio skrydžio.
Organizatorių nuotr./Šv. Jono bažnyčios archeologiniai kasinėjimai iš paukščio skrydžio.

Bokšto viršuje būtų įkurdinta apžvalgos aikštelė. Nuo jos atsivertų Klaipėdos senamiesčio panorama.

Anot savivaldybės atstovo, pernai liepą buvo pasirašyta Šv. Jono bažnyčios projektavimo sutartis. Ji numato galimybę projektą skaidyti į etapus ir pradėti projekto įgyvendinimą nuo Šv. Jono bažnyčios bokšto suprojektavimo, o vėliau ir statybos.

„Praktika kai pastatai atstatomi dalimis yra. Vienas tokių – Potsdame Garnizono bažnyčia“, – teigė R. Zulcas.

Parengtoje jungtinės veiklos sutartyje numatoma pagrindinė nuostata, kad savivaldybė finansuos Šv. Jono bažnyčios bokšto projektavimo darbus ir pagal galimybes – dalį bokšto statybos darbų. Tikslus savivaldybės įnašo dydis bus nustatomas papildomu susitarimu prie šios sutarties pagal Klaipėdos miesto savivaldybės strateginiuose planuose ir biudžete skirtus asignavimus.

Siekis atkurti Šv. Jono bažnyčią yra deklaruotas miesto ilgalaikiame plėtros plane, projektui taip pat yra suteiktas valstybei svarbaus projekto statusas.

Seimas 2020 metų sausį pripažino šį projektą svarbiu valstybei ir pasiūlė Vyriausybei įvertinti ir prisidėti prie sklandesnio jo įgyvendinimo.

Klaipėdos miesto savivaldybės užsakymu yra parengta galimybių studija su investiciniu projektu, projektiniai pasiūlymai su įveiklinimo koncepcija, parengta archeologinių tyrimų programa, atlikti istoriniai bei bažnyčios priestato žvalgomieji archeologiniai tyrimai.

Jau daug metų Klaipėdos miesto ir valstybės lėšomis yra finansuojami archeologinių tyrimų darbai Šv. Jonų bažnyčios atkūrimo vietoje.

Klaipėdos miesto savivaldybės užsakymu parengtoje galimybių studijoje, kuriai pritarė savivaldybės kolegija, yra numatoma atstatyti originalaus dydžio bažnyčią bei originalaus dydžio bažnyčios bokštą, atkuriant autentišką istorinį interjerą, išlaikant istorinę šių pastatų formą ir kt.

Pagal preliminarius skaičiavimus visos bažnyčios atkūrimo vertė gali siekti apie 16 mln. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis