„Oro kokybės klausimai Klaipėdoje ypač aktualūs. Turime nemažai pramonės objektų, intensyvaus eismo kelių, todėl norėdami, kad klaipėdiečiai gyventų sveikatai palankioje aplinkoje, turime įdėti ir nemažai pastangų. Pradedant nuo pačių paprasčiausių – intensyvesnio gatvių valymo mažinant taršą kietosiomis dalelėmis iki aktyvaus dialogo su pramonės objektais siekiant rasti sprendimus, kad būtų užtikrintas aplinkosauginių reikalavimų laikymasis. Siekiant gerinti situaciją, būtini ir tikslūs duomenys, todėl taršos matavimo stotelių tinklas turi būti plečiamas“, – sako Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.
Stacionarių stotelių plėtra reikalinga ir dėl efektyvaus gyventojų informavimo. Tai ypatingai aktualu oro taršai jautriems asmenims: kūdikiams, vaikams, nėščiosioms, pagyvenusiems asmenims, asmenims, sergantiems širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo takų ligomis. Šie gyventojai nori žinoti aktualią informaciją apie oro kokybę jų gyvenamojoje aplinkoje, kad, jai pablogėjus, galėtų laiku įvertinti rizikas ir imtis apsaugos priemonių. Šiuo metu mieste veikia tik dvi stacionarios taršos matavimo stotelės – tai valstybinės nuolatinio aplinkos oro monitoringo stotys.
Savivaldybės planuojamos oro kokybės stebėjimo stotelės bus su integruota nuotoline duomenų perdavimo, saugojimo ir pateikimo įranga. Stotelėse, priklausomai nuo vietos, būtų pasirinktinai matuojama kietųjų dalelių, lakiųjų organinių junginių, sieros vandenilio, amoniako koncentracija. Klaipėdoje naujai įrengtų stotelių matavimų kietųjų dalelių duomenys bus tinkami naudoti ir valstybinio aplinkos monitoringo tikslams.
Numatoma bendra preliminari projekto vertė – 367,7 tūkst. eurų. Tikimasi, kad 312,5 tūkst. eurų bus skirta iš ES lėšų, likusi dalis – savivaldybės biudžeto lėšos.
Preliminariai skaičiuojama, kad įrengus stoteles, jų priežiūrai ir aptarnavimui kasmet reikės skirti po 20 tūkst. eurų. Stoteles numatoma įrengti per šiuos ir ateinančius metus.