Konstitucinis Teismas antradienį pripažino, kad sausio mėnesį priimti su studijų krypčių vertinimo ir laikinojo akreditavimo terminais susiję Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimai prieštarauja Konstitucijai.
Vadovaujantis minėtais pakeitimais nuo kovo 1 dienos aukštosios mokyklos galėjo vykdyti tik akredituotų krypčių studijas. Ši naujovė gana skaudžiai smogė uostamiesčio aukštosioms mokykloms – Klaipėdos universitetui iš pradžių nebuvo leista vykdyti priėmimo į 16 pirmos pakopos ir 14 antros pakopos studijų programų. Dar liūdnesnė situacija klostėsi LCC tarptautiniame universitete – jam nebuvo leista vykdyti priėmimų nė į vieną iš 8 veikusių programų.
Tiesa, kiek vėliau buvo reabilituotos šokio magistro studijos Klaipėdos universitete bei teologijos bakalauro studijos LCC tarptautiniame universitete.
Viliasi susigrąžinti programas
„Tikimės, kad po Konstitucinio Teismo sprendimo bus atkurta galimybė priimti studentus į tas programas, kurios buvo sustabdytos. Bent jau vakar gavome preliminarių žinių iš Švietimo ir mokslo ministerijos, kad taip ir bus“, – vakar „Vakarų ekspresui“ komentavo laikinai Klaipėdos universiteto rektoriaus pareigas einantis Artūras Razbadauskas.
Tiesa, jis neslėpė, kad kai kurių studijų programų atsisakė ir pats universitetas.
„Tikimės atkurti priėmimą į tas studijų programas, kurios, mūsų manymu yra patrauklios ir rentabilios. Planuojame, kad šiemet visgi galėsime priimti studentus į ekonomikos, rinkodaros, radiologijos, ergoterapijos, kai kurias inžinerinės krypties programas, kurios, mūsų nuomone, buvo nepagrįstai sustabdytos“, – vylėsi A. Razbadauskas.
Jis sakė suvokiantis, kad metų pradžioje vykusi sumaištis dėl kai kurių studijų programų tikrai nepadės pritraukti papildomai studentų. Juolab kad daugelis abiturientų jau iki Konstitucinio Teismo sprendimo buvo pasirinkę, ką studijuos.
„Bet dar yra laiko persigalvoti“, – kad atkurtas priėmimas į anksčiau sustabdytas programas vis dar gali sulaukti stojančiųjų dėmesio, tikisi laikinasis Klaipėdos universiteto rektorius.
Sumaištis sugriovė pasitikėjimą
Lietuvos studentų sąjungos (LSS) prezidentas Eigirdas Sarkanas pritarė, kad dabar tarp studentų įnešta daug nežinios ir abejonių.
„Šiuo metu jau yra prasidėjęs priėmimas į aukštąsias mokyklas, tačiau ką rinktis būsimam studentui bei kaip elgtis jau esamam, kai visiškai nėra aišku, kurios vykdomos studijų programos vis dėlto yra kokybiškos (jei kokybiškos), o kurios ne?“ – klausė LSS prezidentas.
Jo nuomone, atkurti buvusią tvarką, kuri buvo prieš laikinąjį studijų krypčių vertinimą, bei priėmimo sistemoje „paleisti“ prieš tai neigiamai įvertintas programas tėra techninis veiksmas, kuris vargu ar pašalins visas galimai patirtas pasekmes.
Jo nuomone, visa ši sumaištis sugriovė pasitikėjimą šiuo metu vykstančiais procesais, susijusiais su aukštojo mokslo reforma ir visa kokybės vertinimo sistema.
„Tiesiog po šio Konstitucinio Teismo nutarimo tapo aišku, kad tikslas, kad ir koks geras jis būtų, nepateisina bet kokių priemonių„, – sakė LSS prezidentas.
Priminsime, kad iš viso šiemet pačios aukštosios mokyklos atsisakė 267 studijų programų, o neleista vykdyti priėmimo į 64 studijų programas.
„Dėl šio antikonstituciško studijų krypčių akreditavimo žalos patyrė ir aukštosios mokyklos, ir studentai. Buvo pažeistas studentų interesas ir teisėtas jų lūkestis įstoti, mokytis bei baigti kokybišką studijų programą. Tiesiog dalis studijų programų šiuo metu yra diskredituotos“, – kalbėjo E. Sarkanas.