Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 09 09

Klaipėdos universitetinė ligoninė išbandė jau antrą robotinę chirurginę sistemą

Iki šiol Klaipėdos universitetinėje ligoninėje jau atlikta beveik 600 robotinių operacijų. Kol kas KUL tokias operacijas atlieka vienintelė ir Lietuvoje, ir Baltijos šalyse. Trečiadienį būrys kvalifikuotų ligoninės specialistų vėl pirmieji Lietuvoje bei Baltijos šalyse turėjo unikalią galimybę susipažinti su antrąją robotine sistema „Versius“. Ją, sumontuotą demonstracijai ir išbandymui, medikams pristatė iš Jungtinės karalystės atvykę šios robotinės sistemos kūrėjai, pranešė ligoninė.
Klaipėdos universitetinė ligoninė išbandė jau antrą robotinę chirurginę sistemą.
Klaipėdos universitetinė ligoninė išbandė jau antrą robotinę chirurginę sistemą. / KUL nuotr.

„Ne paslaptis, kad medicininės technologijos vystosi sparčiai, ne išimtis ir robotinė chirurgija. Neseniai Europos Sąjungoje pradėta diegti trečioji robotinė „Versius“ sistema (Klaipėdos universitetinėje ligoninėje sėkmingai taikoma „Senhance“), kuri šiandien pasiekė ir Lietuvą.

Klaipėdos universitetinės ligoninės specialistai turėjo išskirtinę galimybę palyginti naująją „Versius“ CMR kompanijos robotinę sistemą su ligoninėje jau sėkmingai trečius metus robotinei chirurgijai naudojama „Senhance Asensus“ robotine sistema, išgryninti jų abiejų privalumus ir trūkumus, o tuo pačiu ir planuoti tolimesnį robotinės chirurgijos vystymąsi bei progresą Klaipėdos universitetinėje ligoninėje“, – sako KUL Chirurgijos departamento vadovas prof. habil. dr. Narimantas Evaldas Samalavičius.


„Versius“ robotinės sistemos gamintojas yra CMR (Cambridge Medical Robotic) kompanija, įsikūrusi Jungtinėje karalystėje.

„Buvo atlikta pirmasis tūkstantis operacijų. Šios sistemos patikimumas ir saugumas įrodytas chirurgiškai gydant įvairius chirurginius susirgimus. Tais pačiais metais gauta ir Europinė akreditacija, pradėtos operacijos Jungtinėje Karalystėje. Pirmoji šalis Europoje, kurioje atlikta robotinė operacija „Versius“ sistema tapo Prancūzija (ši sistema pradėta naudoti 2020 metų rudenį).

Tikėtina, kad pasaulinė pandemija sutrukdė sklandžiai ir savalaikiai šią sistemą įdiegti plačiau, bet pastaruoju metu visa eilė gydymo įstaigų įvairiose Europos sąjungos šalyse šią įrangą jau įsigijo ar planuoja ją įsigyti“, – Klaipėdos universitetinės ligoninės medikams pasakojo šios sistemos kūrėjai.

Kaip pastebi N. E. Samalavičius, kai kurie „Versius“ robotinės sistemos principai yra tokie pat, kaip ir Klaipėdos universitetinėje ligoninė sėkmingai naudojamos „Senhance“ robotinėje sistemoje: „ „atvira“ chirurginė konsolė, atskiros roboto „rankos“. Ir tai, kas labai svarbu – daugkartinio naudojimo robotiniai instrumentai, kuriuos nuolat tobulinant, jų pakartotino naudojimo laikas ilgėja.“

Amerikietiškas robotas

Klaipėdoje jau trečius metus operuojama naudojant „Senhance“ robotinę sistemą – tai JAV kompanijos „Asensus Surgical“ produktas, kuris buvo pradėtas kurti 2000 metais, o klinikoje atsirado 2015 metais – pirmoji šio tipo robotinė sistema buvo instaliuota Romoje, Italijoje.

Šiuo metu „Senhance Asensus“ robotinės sistemos yra instaliuotos Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje, Italijoje, Olandijoje, JAV, Japonijoje, Taivane bei kitose šalyse (Kroatijoje, Kazachstane, Maroke, Baltarusijoje), na ir žinoma jau Lietuvoje.

KUL nuotr./Klaipėdos universitetinė ligoninė išbandė jau antrą robotinę chirurginę sistemą.
KUL nuotr./Klaipėdos universitetinė ligoninė išbandė jau antrą robotinę chirurginę sistemą.

Pasak Klaipėdos universitetinės ligoninės Chirurgijos departamento vadovo, šios robotinės sistemos vienas iš itin svarbių privalumų – operacijos kaštai yra ne didesni nei operuojant kitu mažai invaziniu būdu – laparoskopiškai. Tai įgalina robotines operacijas atlikti be papildomų didelių kaštų, kurie tektų ar pacientui, ar gydymo įstaigai.

Be to, yra įdiegta ir keletas naujų technologinių sprendimų – kamera, kuri padeda chirurgui matyti operacinį lauką, valdoma paties chirurgo akimis, ir yra taktilinis jutimas – atsirėmus chirurginiu instrumentu į kietesnį paviršių, tą jaučia ir pats chirurgas, valdydamas operaciją iš chirurginės konsolės.

Minimali invazija

Ligoninės vadovai ir medikai pastebi, kad šios chirurgijos rūšies pranašumus, lyginant su tradicine chirurgija, įvertina ir pacientai, ir operacijose dalyvaujantis personalas.

Robotinės operacijos pasižymi minimalia chirurgine invazija. Jų metu vietoje didelio pjūvio atliekami tik maži pjūveliai. Taip išvengiama atviro ertmės sąlyčio su aplinka, egzistuoja mažesnė infekcijos tikimybė, o proceso metu pacientas praranda mažiau kraujo.

Visa tai lemia geresnę žmogaus pooperacinę būklę: jaučiamas mažesnis skausmas, greičiau sveikstama, sparčiau sugrįžtama į įprastą gyvenimą, mažiau tikėtinos komplikacijos.

„Robotinės chirurgijos „atėjimas“ į Klaipėdos universitetinę ligoninę tapo proveržiu Baltijos šalių medicinoje. Pirmieji įdiegėme ir sėkmingai įsisavinome robotinę sistemą ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse.

Džiaugiamės, kad mūsų įdirbį pastebėjo ir pirmiesiems Lietuvoje ir Baltijos šalyse pristatė antrąją robotinę sistema „Versius“. Vertinant sėkmingus robotikos rezultatus ir pranašumus pacientų atžvilgiu, galvojame apie plėtrą, kadangi yra tiek robotu norinčių operuoti chirurgų, tiek juo norinčių operuotis pacientų.

Dabar jau drąsiai galima pasakyti, kad robotinė chirurgija Klaipėdos universitetinėje ligoninėje ne tik įdiegta bet ir pilnai įsisavinta, tapo rutinine chirurgijos dalimi, atliekamos operacijos darosi vis sudėtingesnės, kasdieniai kaštai saikingi, o operacijų trukmė panaši į alternatyviais būdais atliekamas operacijas“, – sako ligoninės vyriausiasis gydytojas prof. habil. dr. Vinsas Janušonis.

Pasitarnauja keletoje sričių

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje robotinės operacijos atliekamos pilvo chirurgijoje, ginekologijoje ir urologijoje, o dažniausiai operuojami yra onkologiniai pacientai. Kas gi išmokė ši neįkainuojama patirtis?

„Trumpai galima būtu pasakyti taip: ta pati ligoninė, tas pats medicinos personalas, ta pati chirurgija, tačiau kokybiškai pranašesnė – tikslesnė operacija, kokybiškesnis organo ar jo dalies pašalinimas, mažiau kraujo praradimo, greitesnė reabilitacija, geresni funkciniai rezultatai. Taip pat ir tikėtina geresni onkologiniai rezultatai. Reikėtų pažymėti, jog per visą šį sudėtingą naujos technologijos įsisavinimo etapą nebuvo nei vienos robotinei įrangai ar jos poveikiui priskirtinos komplikacijos“, – robotinės chirurgijos pranašumus vardija prof. habil. dr. N.E. Samalavičius.

Ta pati ligoninė, tas pats medicinos personalas, ta pati chirurgija, tačiau kokybiškai pranašesnė – tikslesnė operacija.

Pasak ligoninės medikų, labai svarbus ir mokslinis įdirbis – tai savos ir jau kai kuriose srityse unikalios Klaipėdos universitetinės ligoninės specialistų patirties apibendrinimas, mokslinės publikacijos, tarptautinės ir respublikinės konferencijos.

Surengta jau ne viena tarptautinė ar respublikinės mokslinė-praktinė konferencija, kuriose vienu ar kitu aspektu nagrinėtos robotinės chirurgijos patirtis ir problemos. Klaipėdos universitetinės ligoninės medikų publikuotų mokslinių straipsnių robotine tema prestižiniuose užsienio šalių ir Lietuvos moksliniuose leidiniuose skaičius jau siekia beveik 30.

Pažymėtina, kad visos robotinės operacijos nuodugniai registruojamos ne tik ligoninės duomenų bazėje, bet ir tarptautiniame TRUST robotinės chirurgijos registre.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?