Pasak VPT, už 760 tūkst. eurų reagentų ir diagnostikos priemonių planavusi įsigyti ligoninė nustatė konkurenciją ribojančius specialiuosius reikalavimus ir jie yra akivaizdžiai pertekliniai.
„Nemažą dalį nustatytų specialiųjų reikalavimų tyrimams, sprendžiant iš viešai prieinamos informacijos, atitinka tik Abbott Diagnostics gaminama sistema ARCHITECT ci8200“, – šią savaitę paskelbė VPT.
Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis BNS teigė, kad ligoninė nesutinka su VPT priekaištais, tačiau greičiausiai pirkimą nutrauks.
„Greičiausiai vykdysime reikalavimą nutraukti pirkimą, čia mes nieko negalime padaryti“, – teigė V.Janušonis.
VPT išvada gali būti skundžiama teismui, pasak V.Janušonio, tokią galimybę dar vertins ligoninės viešųjų pirkimų specialistai. Anot jo, be priemonių, kurias bandoma nusipirkti, ligoninėje gali strigti tyrimai.
Gali strigti (...). Šitie aparatai yra daugiafunkciniai, jie daro labai daug tyrimų, tiria daug kraujo parametrų, – aiškino jis.
„Gali strigti (...). Šitie aparatai yra daugiafunkciniai, jie daro labai daug tyrimų, tiria daug kraujo parametrų“, – aiškino jis.
VPT dar gruodį buvo išplatinusi apžvalgą, kurioje teigė, kad kone pusė – 47 proc. – gydymo įstaigų skelbiamų laboratorinių reagentų ir diagnostikos priemonių viešųjų pirkimų yra vieno tiekėjo pirkimai.
Penki didžiausi rinkos dalyviai užima 66 proc. šios rinkos, tuo metu likusią dalį dalinasi 115 tiekėjų, skelbta apžvalgoje. VPT specialistų vertinimu, dėl realios konkurencijos nebuvimo reagentų ir diagnostikos priemonių kainos gydymo įstaigoms kai kuriais atvejais išauga 48 procentais.
Reagentų ir diagnostikos priemonių viešieji pirkimai sudaro apie 10 proc. visų medicinos srityje vykstančių viešųjų pirkimų – jiems įsigyti Lietuvos gydymo įstaigos kasmet išleidžia vidutiniškai apie 34 mln. eurų.
„Pagrindinė priežastis, dėl ko neužtikrinama konkurencija reagentų ir diagnostikos priemonių pirkimuose – prisirišimas prie vieno tiekėjo. Konkretaus gamintojo įranga gali būti naudojama tik su to paties gamintojo reagentais“, – tuomet sakė VPT direktorė Diana Vilytė.
VPT tyrimas parodė, jog dažnu atveju gydymo įstaigos tyrimų įrangą gauna iš tiekėjų neatlygintinai arba pagal panaudos sutartį, tačiau taip atsiranda priklausomybė nuo tiekėjų. VPT tada pasiūlė įstaigoms pirkti atliktus tyrimus, o ne priemones jiems atlikti.