Ši vasaros savaitė orais ir lepino, ir baugino. Karštį dažnai keisdavo stipri audra, plaunanti viską iš eilės – žmones, automobilius, gatves. Vietomis susidarę stiprūs vėjo gūsiai išguldė ištisus plotus medžių.
Klimatologas D.Valiukas teigia, kad toks oras Lietuvai yra gana būdingas, tačiau ne pirmąjį vasaros mėnesį. Jo teigimu, matome šiltėjančio klimato padarinius.
„Šita atogrąžų oro masė, ko gero, būtų būdingesnė vėlesniam laikui“, – sako jis.
Klimatologas taip pat pažymi, kad tropiniai orai šiuo metu laikosi Rusijoje, už poliarinio rato, nors vidutinė temperatūra ten yra net keliasdešimt laipsnių žemesnė.
„Tai tokios anomalijos, kontrastai tarp atskirų regionų, mėnesių, savaičių – jie jau nėra labai normalu“, – teigia klimatologas.
D.Valiukas taip pat paaiškino, kaip susidaro iš dangaus krentantys ir sužeisti galintys ledukai.
Pasak klimatologo, pirmiausia, esant dideliam karščiui, kaupiasi garai, formuojasi aukšti kamuoliniai debesys, kurių viršūnės gali pasiekti ir 15 km aukštį. Tokiame aukštyje temperatūra gali pasiekti ir -60 laipsnių pagal Celsijų. Tokiame aukštyje iš garų formuojasi ledukai ir atėjus laikui, kai kylantys srautai, anot D.Valiuko, naujadarų nebeišlaiko, jie pradeda kristi žemyn.
Jo teigimu, šią vasarą reikėtų tikėtis dar ne vienos tokios audros.
Žiūrėkite visą pokalbį su klimatologu D.Valiuku: