2012 03 19 /16:46

Galutinis sprendimas dėl koalicijos – prezidentės: ministro Raimundo Palaičio nelieka, FNTT vadovai be teismo negrįš

Pas prezidentę Dalią Grybauskaitę susitikę koalicijos partneriai konservatoriai ir liberalcentristai surado sprendimą: ministras Raimundas Palaitis artimiausiu metu atsistatydins, o buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos vadovas Vitalijus Gailius ir jo pavaduotojas Vytautas Giržadas į darbą galės grįžti tik teismo sprendimu.
Dalia Grybauskaitė sveikinasi su Raimundu Palaičiu
Dalia Grybauskaitė sveikinasi su Raimundu Palaičiu / BFL/Tomo Lukšio nuotr.

Toks sprendimas priimtas po valandą trukusio pokalbio pas prezidentę Dalią Grybauskaitę, kuriame dalyvavo premjeras Andrius Kubilius, Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas Algis Čaplikas ir vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis.

Po susitikimo sprendimą pranešė prezidentė.

„Nuolaidas turėjo padaryti abi pusės. Tokias nuolaidas ir padarė. Norėčiau paminėti, kad nuolaidos yra tokios: pirmiausia, FNTT pareigūnų grąžinimas į darbą gali vykti tik teisinėmis, o ne politinėmis priemonėmis. FNTT sistemos pertvarka yra pribrendusi, ką dar aš asmeniškai siūliau 2010 m. pradžioje, bet ji nebuvo įvykdyta ir, matyt, tada buvo galima užbėgti už akių šiai krizei. Tai bus rimtai svarstoma šioje Vyriausybėje ir bus teikiami siūlymai Seimui“, – kalbėjo prezidentė.

D.Grybauskaitė dar kartą patvirtino liekanti R.Palaičio pusėje dėl FNTT vadovų atleidimo pagrįstumo, tačiau pranešė, kad atsistatydinti dabar nutarė pats ministras.

„Turint galvoje susiklosčiusią situaciją ir įtampą tarp dviejų partnerių, konkrečiai dėl ministro R.Palaičio veiksmų, norėčiau pasakyti, kad ministro R.Palaičio neatleidau todėl, kad, mano manymu, ir čia mūsų nuomonė su premjeru šiek tiek skiriasi, aišku, kad jis laikėsi visų įstatymų atleisdamas FNTT pareigūnus. Todėl bet koks kompromisas galėjo būti padarytas tik tuo atveju, jeigu pats ministras matydamas įtampas koalicijoje apsispręstų pasitraukti iš koalicijos. Dėl tokio apsisprendimo šiandien ministras jums patvirtins pats. Taigi tik jo paties noru toks apsisprendimas gali įvykti“, – pareiškė prezidentė.

Norėtų nebesikišti

Ji teigė apgailestaujanti, kad koalicija per savaitę nesugebėjo be jos įsikišimo rasti išeities iš susidariusios kritinės politinės situacijos.

Prezidentė dar kartą pareiškė tikinti, kad ši „koalicija gali dirbti ir dirbs“.

„Noriu tikėti, kad radome kompromisą, kaip ir turi būti bet kurioje demokratinėje valstybėje, susiklosčius politinei krizei. Tikiuosi, kad abi pusės laikysis susitarimo, kurį pasiekėme šiandien“, – sakė prezidentė.

Be to, prezidentė pareiškė besitikinti, kad nuo šiol koalicijos partneriai susilaikys nuo „vienas kito puolimo, stumdymosi ir priešrinkiminės retorikos“ ir imsis spręsti „žmonėms rūpimus" klausimus dėl šilumos ir maisto kainų.

„Labai tikiuosi, kad šiandien šio susitarimo laikysis abu koalicijos partneriai ir kad man nereikės grįžti prie šio klausimo dar kartą“, – viliasi D.Grybauskaitė.

Ministras susiprato

Po prezidentės pranešimo prie mikrofono stojęs vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis pranešė atsistatydinsiąs artimiausiu metu.

„Noriu pasakyti, kad aš iš tikrųjų dėl savo sprendimų nė kiek neapgailestauju. Atleidęs du FNTT pareigūnus jaučiuosi elgęsis teisėtai ir teisingai, bet matydamas Lietuvoje tokią sudėtingą situaciją, kuri kilo dėl sunkiai nusakomų veiksmų, aš nemanau, kad mano asmuo turi trukdyti Lietuvai žengti į priekį, todėl suprasdamas atsakomybę atnešiu artimiausiu metu atsistatydinimo pareiškimą“, – prezidentūroje sakė R.Palaitis.

Ministras dar pirmadienį ryte žurnalistams sakė neketinąs trauktis iš posto ir dėl atsistatydinimo nepersigalvojęs.

Premjeras Andrius Kubilius, pirmadienį ryte vidaus reikalų ministro veiksmus pavadinęs chuliganiškais, popiet tvirtino pozityviai vertinąs pagaliau priimtą R.Palaičio sprendimą trauktis iš pareigų ir pridūrė jo laukęs anksčiau.

„Pozityviai vertinu ministro pareiškimą. Gerai, kad yra padarytas toks sprendimas, kuris leidžia koalicijai toliau svarstyti bendrą darbą. Būtų buvę geriau, jeigu toks sprendimas būtų buvęs padarytas anksčiau“, – sakė premjeras.

LiCS pirmininkas A.Čaplikas sakė, kad partija ir toliau mano, kad ministras nepadarė jokios klaidos, tačiau „vertina ir gerbia jo sprendimą atsistatydinti“.

FNTT vadovų moralinį statusą spręs netrukus

Kalbėdamas apie iš FNTT atleistų pareigūnų likimą premjeras A.Kubilius teigė, kad dėl jų ir toliau bus ieškoma tinkamų sprendimų. Anksčiau konservatoriai kategoriškai reikalavo pareigūnus tučtuojau grąžinti į darbą.

„Seime bus svarstoma FNTT pertvarka. Tos pertvarkos kontekste, įgyvendinus pertvarką, toliau bus sprendžiamas ir pertvarkytos institucijos vadovybės klausimas. O pareigūnų Vitalijaus Gailiaus ir jo kolegos moralinio statuso ir profesinio statuso klausimas bus svarstomas taip pat ieškant tinkamų sprendimų“, – sakė premjeras.

Nesutarė mėnesį

Primename, kad nesutarimai koalicijoje kilo dar prieš mėnesį, kai LiCS atstovaujantis vidaus reikalų ministras R.Palaitis panaikino leidimus dirbti su slapta informacija ir vėliau atleido Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos vadovą V.Gailių ir jo pavaduotoją V.Giržadą.

R.Palaitis V.Gailių ir V.Giržadą atleido remdamasis Valstybės saugumo departamento apibendrinta informacija apie tyrimus poligrafu, kuris buvo atliktas aiškinantis, kas nutekino informaciją apie teisėsaugos planuojamas operacijas dėl banko „Snoras“.

Premjero A.Kubiliaus teigimu, šis žingsnis buvo nemotyvuotas ir skubotas. Ministro sprendimą parėmė prezidentė Dalia Grybauskaitė, kuri netenkino premjero teikimo atleisti R.Palaitį iš pareigų ir pasiūlė ginčą spręsti politinėmis priemonėmis Seime.

Tuomet konservatoriai iškėlė R.Palaičiui ir LiCS ultimatumą, kad ministras turi atsistatydinti. LiCS nutarė ultimatumo nepriimti, bet ir iš koalicijos nesitraukė.

Susitikę sekmadienį koalicijos partneriai išsiskirstė nieko nesusitarę ir pradėjo svarstyti galimybes formuoti mažumos Vyriausybę.

Dirba nuo 2008 m.

Penkioliktoji Vyriausybė, vadovaujama konservatoriaus Andriaus Kubiliaus, dirba nuo 2008 m. rudens pabaigos.

Vyriausybėje iki šiol pasikeitė šeši ministrai.

Iš pradžių  valdančiąją koaliciją sudarė keturios partijos: Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis, Liberalų ir centro sąjunga, bei Tautos prisikėlimo partija (TPP). Tuomet Seime valdančiosios partijos turėjo 85 balsus.

Tačiau 2009 metų viduryje skilus TPP ir į opoziciją pasitraukus keliems LiCS nariams koalicija neteko keliolikos balsų Seime.

Siekdami kompensuoti nuostolius prieš balsavimą dėl biudžeto valdantieji jau tada į koaliciją bandė pasikviesti Darbo partiją, tačiau to padaryti nepavyko.

Balsų dauguma Seime buvo užtikrinta į valdančiąją koaliciją sudarančių partijų frakcijas perviliojus pavienius opozicijos atstovus. TPP ir LiCS susijungus, koaliciją sudarė trys partijos.

Pasak premjero A.Kubiliaus, galima sakyti, kad nuo tada Lietuvoje praktiškai dirba mažumos Vyriausybė.

Tiesa, bent formaliai LiCS, Liberalų sąjūdis ir konservatoriai turi 71 balsą parlamente.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai