– Kodėl reikia deklaruoti atvykimą ar išvykimą iš Lietuvos?
– Valstybinė ligonių kasa nuolat primena ir ragina asmenis deklaruoti savo išvykimą, jei išvykstama ilgesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui. Jei išvykstama to nedeklaravus, SODRA pradeda skaičiuoti skolą – juk žmonėms lieka prievolė mokėti visus valstybei privalomus mokesčius, tad ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką. Kai išvykimas ilgesniam laikui deklaruojamas, prievolės mokėti PSD įmokos nelieka.
– O jei išvykstama trumpesniam laikui – 2–3 mėnesiams?
– Nėra pareigos deklaruoti išvykimo iš Lietuvos, juolab išvykstant 2–3 mėnesiams. Tai susiję ir su turistais, išvažiuojančiais atostogauti.
– Kas atsitinka, jei žmogus išvyksta ilgesniam laikui ir išvykimo nedeklaruoja?
– Jei žmogus nedeklaruoja išvykimo, Lietuvos Respublika nežino, kad jis išvykęs, tad išlieka prievolė mokėti mokesčius. Kalbant apie PSD įmoką, jei ji nemokama, SODRA skaičiuoja skolą.
– Kokio dydžio dabar PSD įmoka?
– Nuo liepos 1 d., pasikeitus minimaliam mėnesiniam atlyginimui (MMA), įmoka padidėjo ir šiuo metu yra 34,20 eur. Kadangi dažnai keliamas MMA, atitinkamai kyla ir mokestis.
– O kaip tie piliečiai, nedeklaruojantys savo išvykimo dėl to, kad nori bet kada grįžti į Lietuvą ir čia gydytis?
– Europos Sąjungoje (ES) galioja dvigubo neapmokestinimo principas. Išvykęs pilietis, legaliai dirbantis kitoje ES valstybėje ir ten mokantis mokesčius, neturi priežasties mokėti jų ir Lietuvoje. Nėra būtina mokėti PSD įmokos dviejose valstybėse.
– Ar žmonės, deklaravę išvykimą ir gyvenantys užsienyje, gali gydytis Lietuvoje?
– Asmenys, kurie gyvena ES valstybėse, ten legaliai dirba ir moka mokesčius, reikiamą sveikatos priežiūrą nemokamai gali gauti būtent toje šalyje. Jam garantuojamas valstybinis nemokamas gydymas. Grįžus į Lietuvą, jiems gali būti suteikiama būtinoji medicinos pagalba. Norintiems gydytis būtent Lietuvoje svarbu, ar jie turi apdraustojo statusą. Apdraustasis yra tas, kuris savarankiškai moka ar už jį yra mokama PSD įmoka.