2022 01 25

Kol mažieji miestai draudžia renginius dėl omikron, Vilnius ragina įvertinti pasekmes

Jau ne viena Lietuvos savivaldybė paskelbė, kad dėl prastėjančios epidemiologinės situacijos ir augančio sergančiųjų COVID-19 skaičiaus kuriam laikui uždraudžia renginius uždarose erdvėse. Taip tikimasi bent pristabdyti omikron atmainos plitimą. Tačiau Vilnius bent kol kas tokią galimybę vertina itin atsargiai – esą uždrausti ar atšaukti nėra sudėtinga, tačiau reikia galvoti ir apie pasekmes.
Vilniaus miesto 699-ojo gimtadienio pristatymas
Vilniaus miesto 699-ojo gimtadienio pristatymas / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Renginiai nevyks iki kovo

Praėjusią savaitę vienas po kito apie tai, kad draudžia renginius uždarose erdvėse, paskelbė net kelios Lietuvos savivaldybės. Pirmoji buvo Mažeikių rajono savivaldybė.

Ji dar praėjusį ketvirtadienį pranešė, kad sparčiai kylant sergančiųjų COVID-19 liga skaičiui rajone, imamasi griežtesnių prevencinių priemonių – nuo sausio 24 d. iki kovo 1 d. rajone draudžiami visi kultūriniai renginiai uždarose patalpose.

Penktadienį vienas po kito apie draudžiamus renginius uždarose erdvėse paskelbė trys savivaldybės – Klaipėdos, Šilutės ir Akmenės rajonų.

„Iki kovo 1 d. Klaipėdos rajono savivaldybės biudžetinėms įstaigoms draudžiama organizuoti renginius uždarose erdvėse. Išimtis – aukšto meistriškumo sporto varžybos, kurias galima organizuoti uždarose erdvėse, tačiau be žiūrovų.

Renginiais nelaikomi meninių ar kitokio pobūdžio instaliacijų įrengimas, įprastos repeticijos, treniruotės, kino teatrų veikla (filmo demonstravimas)“, – rašoma Klaipėdos rajono feisbuke.

Šilutės rajone draudimų laikas gerokai trumpesnis: „Informuojame, kad nuo sausio 21 d. iki vasario 6 d. imtinai atšaukiami ar vėlesniam laikui atidedami visi Šilutės rajono savivaldybės teritorijoje uždarose erdvėse suplanuoti renginiai, už kurių organizavimą atsakinga savivaldybės administracija bei savivaldybės biudžetinės įstaigos, išskyrus aukšto meistriškumo sporto veikla, kuri vyktų be žiūrovų, bei formalus ir neformalus švietimas.“

Šilutės rajono savivaldybės nuotr./Šilutės Kalėdų eglė
Šilutės rajono savivaldybės nuotr./Šilutės Kalėdų eglė

Mokymasis vėl nuotolinis

Akmenės rajono savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų centras, atsižvelgdamas į sparčiai kylantį sergančiųjų COVID-19 liga skaičių rajone, nusprendė nuo sausio 21 d. iki vasario 28 d. šiame rajone uždrausti visus kultūrinius ir sporto renginius uždarose patalpose, ugdymo įstaigose esančiose sporto salėse vykdyti suaugusiųjų sporto treniruotes, aukšto meistriškumo sporto renginius organizuoti galima tik be žiūrovų.

Šiame rajone ir mokymasis vėl nuotolinis: „Sausio 24–31 d. 5-12 kl. ugdymo procesą Akmenės rajono ugdymo įstaigose vykdyti nuotoliniu būdu pagal ugdymo planą. 5–12 kl. mokiniams išdalyti greituosius antigeno testus, skirtus testuotis sausio 30 arba 31 d. prieš grįžtant į kontaktinį ugdymą. Grįžus į kontaktinį ugdymą, mokinius testuoti kas antrą dieną. Savaitgaliui išdalyti greituosius antigeno testus.

Kol Akmenės rajono savivaldybėje sumažės sergamumas COVID-19 liga, pradinių klasių mokinius testuoti kas antrą dieną. Išdalyti greituosius antigeno testus savaitgaliui.

Sausio 24–31 d. neformaliojo švietimo užsiėmimus vykdyti nuotoliniu būdu, o nesant galimybių – nevykdyti.“

Tikisi lėtesnio plitimo

Pirmadienį Varėnos rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdyje priimtas sprendimas nuo vasario 1 d. iki kovo 1 d. savivaldybei priklausančiose institucijose apriboti renginius, vykstančius uždarose erdvėse.

„Taip pat kviečiama ir kitas mūsų rajone esančias įstaigas bei įmones prisidėti prie šios iniciatyvos ribojant masinius susibūrimus. Tikimasi, kad apribojus renginius, naujoji COVID-19 atmaina rajone plis lėčiau ir taip bus apsaugoti Varėnos rajono gyventojai“, – teigta savivaldybės pranešime.

Varėnos rajono savivaldybės nuotr./Varėnos Kalėdų eglė
Varėnos rajono savivaldybės nuotr./Varėnos Kalėdų eglė

Kitos savivaldybės bent kol kas nuo panašių sprendimų susilaiko, nors dalyje jų užsikrėtimų skaičius gerokai viršija tuos, kokius turi aukščiau išvardintos ir renginius uždraudusios savivaldybės.

Vilnius galvoja apie pasekmes

Pavyzdžio šioje srityje neketina kol kas rodyti ir didieji miestai – nei vienas iš jų dar nėra paskelbęs apie tokius ribojimus. Kauno savivaldybė apie renginių draudimą nesvarstė, be to, čia savaitgalį prasidėjo „Kaunas 2022 – Europos kultūros sostinė“ renginiai.

Apie galimybę drausti renginius penktadienį svarstė ir Klaipėdos miesto savivaldybės administracija. Tačiau nesiryžo priimti sprendimo drausti renginius, nes mano, jog tam neturi teisinių galių. Savivaldybė tik rekomenduoja susilaikyti nuo tokių renginių.

Vilniaus miesto savivaldybė kol kas tokių drastiškų priemonių irgi neplanuoja.

Nepaskelbus oficialaus karantino, nėra galimybių kompensuoti dėl renginių draudimo atsirandančius nuostolius kultūros sektoriui.

„Sekame pandeminę situaciją, kartu ir Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) rekomendacijas. Nors karantinas šalyje nepaskelbtas, žinoma, atšaukti ir uždrausti kultūrinius renginius nebūtų sudėtinga, tačiau turime galvoti ir apie to pasekmes – psichologines žmonėms ir finansines kultūros sektoriui.

Nepaskelbus oficialaus karantino, nėra galimybių kompensuoti dėl renginių draudimo atsirandančius nuostolius kultūros sektoriui. Ir dar svarbiau – žmonės išvargę ir nereikia tikėtis, kad uždraudus renginius jie neieškos kitų pramogų arba nesiburs privačiose erdvėse“, – apie situaciją kalbėjo Vilniaus savivaldybės administracijos direktorė Lina Koriznienė.

Jos teigimu, renginiai lauke privalo išlikti, nes „kelia mažiausią pandeminę grėsmę ir leidžia žmonėms gyventi įprastu ritmu“.

„Pandemijos skaičiai dideli, tačiau, laimei, ligoninių užimtumo ir mirčių kreivės neauga taip greitai, kaip naujų užsikrėtimų skaičius, todėl karantino, net ir taškinio, įvedimui pagrindo kol kas nėra. Tačiau vadovausimės oficialiomis Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijomis“, – teigė L.Koriznienė.

Nuotolinio irgi nebus

Vilniuje bet artimiausiu metu nesvarstoma ir perėjimo į visišką nuotolinį ugdymą. Savivaldybės administracijos vyriausiosios patarėjos Alinos Kovalevskajos teigimu, „šiuo sudėtingu laikotarpiu svarbu išlaikyti balansą tarp ugdymo proceso užtikrinimo, saugumo ir vaikų psichologinės būsenos palaikymo“.

123RF.com nuotr./Nuotolinis mokymasis
123RF.com nuotr./Nuotolinis mokymasis

„Pažymime, kad mokyklos turi įrankį taikyti Infekcijų plitimą ribojantį režimą atskirose klasėse arba srautuose ir tik atskirose klasėse taikyti nuotolinį ugdymą.

Be abejo, ugdymo įstaigos bendrauja su mokyklos bendruomene, seka situacija ugdymo įstaigos viduje ir priima sprendimus, tinkamiausius konkrečiai įstaigai bei situacijai“, – teigė A.Kovalevskaja.

Pirmadienio duomenimis, Vilniaus miesto švietimo įstaigose (bendrojo ir ikimokyklinio) buvo 211 darbuotojų saviizoliacijoje ir 453 darbuotojai susirgę COVID-19; 2 554 vaikai/mokiniai saviizoliacijoje ir 2 451 vaikas/mokinys, sergantys COVID-19.

SAM nieko nedraudžia

SAM kol kas nėra pateikusi griežtesnių rekomendacijų renginiams uždarose erdvėse.

„Kol kas keitimų neplanuojama, renginiams galioja būtinosios sąlygos, nurodytos šiame operacijų vadovo sprendime“, – pateikdama sprendimo nuorodą paaiškino SAM.

Tačiau jau savaitę, nuo sausio 17 d., siekiant suvaldyti itin greit plintančios koronaviruso atmainos omikron plitimą, galioja reikalavimas, kad visi vyresni nei 6 metų amžiaus žiūrovai ir dalyviai bei renginį aptarnaujantis personalas privalo viso renginio uždarose erdvėse metu dėvėti ne žemesnio kaip FFP2 lygio respiratorius, priglundančius prie veido ir visiškai dengiančius nosį ir burną.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys yra sakęs, kad bendra tvarka, patarimai ir reikalavimai nustatyti, tačiau esą kiekviena bendruomenė turi galimybę, geriau žinodama savo situaciją, priimti sprendimus.

Jis teigiamai vertino rajonų savivaldybių sprendimus uždrausti kuriam laikui renginius uždarose erdvėse: „Ir manau, kad daro teisingai, nes kiekvienas jaučia, kokie pas juos visų organizacijų, sveikatos sistemos pajėgumai, ta situacija labai dinamiška, keičiasi, toks reagavimas yra labai sveikintinas.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis