Lenkijos prezidentas A.Duda pirmą kartą atvyko oficialaus vizito į Lietuvą Valstybės atkūrimo šimtmečio proga. Pirmasis jo susitikimas nusileidus Vilniuje – su vietos lenkų bendruomene. Įteikęs valstybinius apdovanojimus nusipelniusiems lenkų bendruomenės atstovams, tarp kurių buvo švietimo, kultūros veikėjai, prezidentas dėkojo susirinkusiems už visa tai, ką jie daro „lenkų, lenkiškumo labui“.
„Kaip Lenkijos Respublikos prezidentas dėkoju, kad esate geri, lojalūs Lietuvos valstybės piliečiai, nors esate lenkų kilmės. Tuo jūs parodote, kokie esame mes, lenkai, – darbštūs, geranoriški, teisingi, tie, kurie vertina artimą ir kraštą, kuriame gyvena. Esu už tai jums dėkingas, nes tuo jūs kuriate ir Lenkijos įvaizdį – gerą įvaizdį“, – tęsė A.Duda.
Vis dėlto tarp padėkų prezidentas pabrėžė nepamiršęs, kad problemų irgi yra – lenkų tautinė mažuma jų turi Lietuvoje. Apie tai jis teigė ketinąs kalbėti su prezidente Dalia Grybauskaite, su kuria susitikimai akis į akį ir su delegacijomis buvo numatyti šeštadienį. Ir kalbėjo, nes prezidentė vėliau vykusioje spaudos konferencijoje pareiškė, kad lenkų problemas būtina spręsti ir tai bus padaryta.
Nusivylė ir išpeikė
Tačiau toli gražu ne visiems susitikime su prezidentu A.Duda dalyvavusiems lenkų Lietuvoje politikams jo kalbos pasirodė priimtinos. Po vizito R.Cytacka, buvusi energetikos viceministrė ir dabartinė Vilniaus tarybos narė, Lenkijos kraštutinių dešiniųjų portalui prawy.pl duotame interviu išsakė savo nusivylimą vizitu.
„Lenkų visuomenė Lietuvoje su didele viltimi ir nerimu laukė šio vizito, nes jau ne vieną prezidentinį apsilankymą esame pergyvenę. Gražus gestas, kad pirmiausia Lenkijos Respublikos prezidentas susitiko su lenkų visuomene Lietuvoje. Ir čia galima dėti didelį tašką, na, nebent galima pridėti, kad apdovanojo 18 žmonių“, – interviu pareiškė R.Cytacka.
Jos teigimu, susitikimas buvo formalus, o pabaiga – nesuprantama: „Lyg laikas asmenukėms su prezidentine pora, lyg imituojama diskusija ir mūsų argumentų klausymas.“
„Kažkoks siurrealizmas“
Tačiau svarbiausia, anot R.Cytackos, paaiškėjo šeštadienį per abiejų prezidentų spaudos konferencija – esą tai buvo puikus apibendrinimas, nes galų gale viskas tapo aišku: D.Grybauskaitė pasakė, kad sutarta atkurti komisiją švietimo klausimams. R.Cytacka teigė dalyvavusi tokios komisijos darbe 2011 metais, kai tai esą buvo visiškai ne politinė veikla, dirbo ekspertai, kurie prie bendros nuomonės taip ir nepriėjo, pateikė du skirtingus vertinimus.
Kone visi A.Dudos pasisakymai apie Lietuvos lenkų situaciją yra kažkoks siurrealizmas žiūrint iš vietos lenkų pozicijų, – sakė R.Cytacka.
Esą per tuos metus Lietuvos teisės aktai nepasikeitė, todėl nepasikeis ir galutinės išvados, tad koks tikslas komisijos darbą atnaujinti.
„Kone visi Lenkijos prezidento A.Dudos pasisakymai konferencijos metu apie Lietuvos lenkų situaciją yra kažkoks siurrealizmas žiūrint iš vietos lenkų pozicijų. Pasisakymas apie tai, kad lietuvių kalbos brandos egzaminas yra jam natūralus dalykas, o kam nėra? Visi Lietuvos lenkai nori, kad jų vaikai kuo geriau mokėtų lietuvių kalbą. Problema ta, kad Lietuvos valdžia daro viską, jog mūsų vaikams tai apsunkintų, kaip keistai tai beskambėtų“, – kalbėjo R.Cytacka.
Ji taip pat sukritikavo prezidento pasisakymą apie tai, kad jam atrodo, jog Lietuvos vadovai nori spręsti mažumos problemas. Esą tokį patį įspūdį susidarydavo visi prezidentai ir premjerai, atvykę į Lietuvą nuo 1991 metų.
Kokie lūkesčiai perdėti?
„Teiginys, kad kai kurie mūsų lūkesčiai yra perdėti, jau buvo visiškas šokas. Visi norėtume sužinoti, kuris iš klausimų yra perteklinis? Žemės, užgrobtos valdžios, grąžinimas, galimybė rašyti vardus ir pavardes originaliai, galimybė mokytis lenkų kalba, galimybė gatvių pavadinimus ir vietovardžius rašyti mūsų kalba, o gal perteklinis yra noras vartoti lenkų kalbą įstaigose tuose rajonuose, kur lenkai sudaro 80 proc. gyventojų?
Trumpai tariant, gal tikrai Lenkijos prezidento vizitas buvo produktyvus, bet tikrai ne Lietuvos lenkams. Galbūt sutarta dėl daugelio geopolitinių, ekonominių klausimų, galbūt Lenkija rado sąjungininką dėl 7 punkto, galbūt, bet tik kieno sąskaita?“ – taip apie A.Dudos vizitą prawy.pl kalbėjo R.Cytacka, kuri priklauso ir Lietuvos lenkų mokyklų tėvų forumui.
Duodama interviu R.Cytacka kalba lyg ir visos bendruomenės vardu, nors vargu ar turi tokius įgaliojimus.
Valdemaras Tomaševskis, LLRA-KŠS lyderis ir europarlamentaras, pirmadienį kalbėdamas su BNS atsargiai vertino prezidentų susitarimą steigti dvišalę švietimo komisiją, tačiau paragino išnaudoti gerėjančią santykių atmosferą. „Yra gera dvasia, reikia išspręsti, pamiršti ir mūsų visų santykius stiprinti. Tai yra labai geras šansas“, – BNS sakė Europos Parlamento narys.