Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 12 21

Komisijai atvėrus kelią stabdyti „Belaruskalij“, parlamentarai perspėja nesielgti karštakošiškai

Vyriausybinei komisijai tarus žodį, kad sutartis su „Belaruskalij“ kelia grėsmę šalies saugumui, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos (NSGK) komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas sakė, jog taip klojamas pagrindas baltarusiškų trąšų tranzito per Lietuvos teritoriją užkardymui. Parlamento Ekonomikos komiteto vadovas Kazys Starkevičius pažymėjo, kad dabar Vyriausybei nereikėtų skubiai priiminėti sprendimų.
Stasylų geležinkelio pasienio kontrolės punkte tikrinami „Belaruskalij“ vagonai
Stasylų geležinkelio pasienio kontrolės punkte tikrinami „Belaruskalij“ vagonai / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija priėmė sprendimą, kad 2018 metais „Belaruskalij“ ir „Lietuvos geležinkelių“ sudaryta sutartis dėl krovinių vežimo geležinkeliais organizavimo, taip pat 2021 metų spalio mėnesio sutarties pakeitimas neatitinka nacionalinio saugumo interesų.

Galutinį sprendimą dėl šio sandorio atitikties nacionalinio saugumo interesams priims Vyriausybė.

Pagal įstatymą, konstatavus, kad sandoris neatitinka nacionalinio saugumo interesų, jis negalioja nuo Vyriausybės sprendimo įsigaliojimo momento.

Reikalingas įrankis

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas L.Kasčiūnas sakė, kad tokiu sprendimu klojamas pagrindas baltarusiškų trąšų tranzito užkardymui per Lietuvos teritoriją.

Jo nuomone, bet koks sprendimas ta linkme turi būti padarytas atsakant į kelis klausimus.

Pirmiausia – ar nebus būdų, kaip apeiti JAV sankcijas.

„Dėl to, mano požiūriu, užsienio reikalų ministro kreipimasis į Europos Sąjungą dėl tokių sankcijų yra labai teisingas žingsnis. Kitaip tariant, būtų neprotinga įvedinėti sankcijas, jeigu žinosi, kad kaimynai, pavyzdžiui, leis jas apeiti, arba kokios nors privačios įmonės Lietuvoje galėtų tai apeiti. Nes galimybė yra kalbėti ir apie kaimyninių valstybių dažnai esamus interesus, ir apie įvairias įmones, veikiančias Lietuvos viduje.

Kai tą susitvarkysime, matysime, kad einame bendru frontu, matysime, jog sankcijos gali pasiekti savo tikslą, tada, taip, aš manau, kad sankcijos reikalingos. Bet tiktai išpildžius tam tikras sąlygas“, – komentavo parlamentaras.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laurynas Kasčiūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laurynas Kasčiūnas

Kalbėdamas apie galimus finansinius nuostolius, L.Kasčiūnas aiškino, kad reikia daryti viską, jog jie būtų visiškai minimalūs.

Nors jų neišvengsime, esą kitokios mūsų šalies laikysenos būti negali, nes, kaip pažymėjo Seimo NSGK pirmininkas, turime reikalų su režimu, žeminančiu mūsų valstybę, siunčiančiu nelegaliai Lietuvos sieną kirsti norinčius žmones. Todėl tam užkardyti reikalingi įrankiai.

„Tas įrankis turi būti. Natūralu, jis kainuoja, bet jis turi būti toks, kad jis turėtų būti suderintas, negali būti apeinamas, jis turi būti stiprus. Kai mes išpildysime tas sąlygas, tada, aš manau, sankcijų įvedimas yra reikalingas“, – sakė L.Kasčiūnas.

Siūlo gerai pagalvoti

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas, konservatorius Kazys Starkevičius 15min antradienio vakarą teigė, kad labai skubiai Vyriausybei sprendimų priimti nereikėtų – prieš tai, anot politiko, reikia apskaičiuoti visus galimus variantus.

„Jau žinome, kad „Belaruskalij“ nėra įtrauktas į Europos sankcijų sąrašą, šitą reikia įvertinti“, – pabrėžė jis.

Konservatoriaus teigimu, sutartinius įsipareigojimus vežti krovinius iki vasario mėnesio Lietuva įvykdys.

Tačiau svarbu teisiškai įvertinti ir tranzito sutartį, kuri galioja iki 2023 metų.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Kazys Starkevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Kazys Starkevičius

„Ar mes ją galime nutraukti, ar negalime nutraukti? (…) Turime viską įvertinti ir tik tada priimti sprendimus, – kalbėjo jis.

– Jau mes čia turbūt tuščioje vietoje paskubėjome su komunikavimu, todėl dabar turime labai aiškiai komunikuoti ir paaiškinti žmonėms. Mano manymu, reikia suprasti, kokios pasekmės būtų mūsų valstybės piliečiams, jeigu mes karštakošiškai elgtumėmės. Teisingai pripažino – aš irgi esu sakęs – kad ji (sutartis – aut.) kelia grėsmę, bet toliau, kaip išeis, turėtų sprendimus paaiškinti visuomenei.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos