„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2013 02 01

Komunikacijos specialistas Andrius Šuminas: valdantieji atrodo tragikomiškai, nes nesusikalba net tarpusavyje

Valdančiosios koalicijos ir jos Vyriausybės nariai nelabai susikalba vieni su kitais, todėl iš šono atrodo tragikomiškai. Oponentams ir gyventojams jie dažnai patys sukuria progų kritikuoti, net šaipytis iš savo elgesio bei pareiškimų. „Patarimai valdantiesiems netrukdytų“, – tvirtina komunikacijos specialistas dr. Andrius Šuminas.
Algirdas Butkevičius
Algirdas Butkevičius / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Vyriausybės ir Seimo narių, tapusių opozicijos kritikos bei internautų pašaipų objektais, sąrašas jau nėra trumpas, o kone kas savaitę dar pailgėja. Žurnalistai nespėja pasakoti apie gūžčioti verčiančius jų pareiškimus, sprendimus ir kitus veiksmus.

Šaipėsi iš Viktoro Uspaskicho pažadų ir akcentot

Šaipytis iš dabartinių valdančiųjų internautai pradėjo dar nesibaigus rinkimams. Tuo metu dauguma juokų buvo susiję su Darbo partijos (DP) pažadais gerokai padidinti minimalią algą ir jos pirmininko, tuomečio europarlamentaro Viktoro Uspaskicho rusišku akcentu bei pomėgiu dainuoti.

Tinklalapyje „YouTube“ pasirodė filmukas apie 2016-ųjų Lietuvą, kuriame rusakalbės moterys – anot autoriaus, „nitolimos aceicies lytuvaicės“, – atliko dainą „Žemėj Lietuvos“.

Kito filmuko autorius populiarią korėjiečio reperio PSY dainą iliustravo V.Uspaskicho pasirodymais TV laidose.

BFL/15min.lt /Kitokie 50 litų
BFL/15min.lt /Kitokie 50 litų

Socialiniuose tinkluose ir elektroniniu paštu buvo dalijamasi paveiksliukais, kuriuose greta šio politiko ir kai kurių kitų „darbiečių“ nuotraukų buvo prirašyta po lietuvišką frazę kirilica. Pokštininkai sukūrė 1500 litų nominalo banknotą. DP žadėjo minimalią algą pakelti iki panašios sumos – 1509 Lt.

Pašaipų objektais tapo ir kiti politikai. Vienoje nuotraukoje V.Uspaskichas ir socdemų lyderis Algirdas Butkevičius tapo populiarios komedijos „Dvylika kėdžių“ personažais, negalinčiais pasidalinti kėdės, kurioje gali būti paslėpta briliantų.

Pasigedo Algirdo Butkevičiaus stuburo

Kai tapo aišku, jog premjeru greičiausiai taps A.Butkevičius, strėlės nukrypo į jį – internete ėmė plisti karikatūros ir sarkastiški komentarai apie nuomonę įvairiais klausimais keičiantį politiką.

„Stabilumas – tikro lyderio bruožas. Ai, visgi persigalvojau“, – taip pavadintą A.Butkevičiaus minčių sąrašą socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė Karolis Žukauskas.

Pasak jo, būsimasis premjeras „savo nusišnekėjimais ir nuostabiu stabilumu užkniso galutinai“. K.Žukauskas priminė, kaip keitėsi socdemo nuomonė dėl naujos atominės elektrinės, mokesčių ir DP atstovų, kurių po Konstitucinio Teismo išvados turėjo nebelikti išrinktų parlamentarų sąraše. Beje, A.Butkevičius net praėjus geram mėnesiui nuo darbo pradžios nežino, ar Lietuva statys jėgainę.

Kitas internautas, įkvėptas britų liberaldemokratų lyderio, vicepremjero Nicko Cleggo karikatūros, pritaikė ją A.Butkevičiui. Karikatūroje siūloma nupiešti A.Butkevičių, o galiausiai ištrinti jo stuburą.

Birutės Vėsaitės šmaikštumas atsisuko prieš ją

Tačiau koalicijos kolegas ir patį Vyriausybės vadovą populiarumu tarp interneto humoristų pranoko ūkio ministrė Birutė Vėsaitė, per Vyriausybės programos tvirtinimą besirinkusi automobilį, o dabar niekaip negalinti apsispręsti, kuriai ministerijai – Ūkio ar Energetikos – vadovauja.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Birutė Vėsaitė
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Birutė Vėsaitė

Prieš tris savaites ji nežinojo, ar tikrai atšaukė bendrovės Visagino atominės elektrinės (VAE) valdybą ir patvirtino naują. VAE energetikos sektoriuje yra ne šiaip iškaba. Po savo sparnu ji priglaudė ne tik naujos jėgainės projektą, bet ir didžiąsias energetikos bendroves – „Lietuvos energiją“ bei „LESTO“. Sausio 7-ąją ministrė pasirašė atitinkamą dokumentą, bet vėliau žiniasklaidoje keletą kartų pareiškė valdybos nekeitusi ir tokio sprendimo apskritai nepriėmusi. Energetikos ministerija savo ruožtu išplatino pranešimą dar nedelegavusi savo atstovo į VAE valdybą, o jo kandidatūra dar tik bus derinama su Ūkio ministerija.

Įsišėlę internautai B.Vėsaitę su A.Butkevičiumi pavertė grupės „Boney M“ nariais. Juos įkvėpė socialdemokratės interneto svetainė, kur ji anglų kalba pristatoma kaip „Birutė Coolness“ (šią frazę galima suprasti dviprasmiškai: pažodžiui – kaip Birutė Vėsa arba žargonų – Birutė Kietuolė). Perdirbtame „Boney M“ dainos klipe „Daddy Cool“ premjeras, pakrikštytas „Boot Kevich“, virto grupės vokalistu, o ministrė – kitomis trimis dainininkėmis.

Kitame filmuke B.Vėsaitės veidas buvo prilipdytas prie agento 007 Džeimso Bondo kūno. „Birutė Coolness“ tapo ir humoro laidos „Dviračio šou“ heroje.

Beje, panašu, kad ministrė tikrai turi humoro jausmą. „Mano ir mano komandos komunikacinės klaidos virto interneto folkloru, – ketvirtadienį tinklaraštyje paskelbė ji. – Paradoksalu, kiti politikai per rinkimų kampaniją investavo didžiulius pinigus, kad pasiektų tokį milžinišką žinomumą, koks ištiko mane už dyką. (...) Dėkoju visiems linksmų plaučių internautams už apšildymą, o gal, tiksliau, šaltą dušą. Maudynės tik prasideda, nes darbų laukia milijonas.“

Sulaukusi didžiulio dėmesio, B.Vėsaitė nusprendė atsilyginti tuo pačiu ir kitą savaitę būrį tinklaraštininkų kviečia į Ūkio ministeriją pabendrauti „gyvai“, žadėdama pristatyti darbo kryptis (bandydama pataikyti į komentatorių toną, ji parašė „savo, kaip energetikos ministrės“, bet iškart nubraukė ir patikslino – ūkio).

Kartu ministrė nurodė, ką norėtų pamatyti: ne politikus (atkrito buvęs teisingumo ministras, dabar – Seimo narys Remigijus Šimašius), ne žurnalistus (išskyrus Artūrą Račą ir Aurelijų Katkevičių), bet tinklaraštininkus. Sąraše – bemaž 40 pavardžių, slapyvardžių ir tinklaraščių pavadinimų, įskaitant buvusią finansų ministrę Ingridą Šimonytę, Beatą Nicholson ir Andrių Užkalnį.

Premjeras tapo uoliu savo kabineto kritiku

Anksčiau A.Butkevičius piktinosi, kad jo Vyriausybė kritikuojama neišlaukus 100 dienų, kiek, pagal nerašytą taisyklę, leidžiama apsiprasti naujai valdžiai. Neseniai Žinių radijo laidoje jis pareiškė nusivylęs žurnalistais, kurie formuoja neigiamą nuomonę apie jo komandos narę ir neturi atsakomybės. Žurnalistas Andrius Tapinas internete pakomentavo, kad Vyriausybės vadovas su ministrais, išsitraukę viešųjų ryšių pistoletą, ne pirmą kartą šovė sau į kojas.

„Premjeras kalba apie atsakomybę, kurią turi jausti visi. Ir premjeras neabejotinai atsakingas, nes pastaruoju metu yra pats rimčiausias savo kabineto kritikas“, – ironizavo A.Tapinas ir išvardijo nemažai tokių jo pareiškimų.

Gruodžio 17 d. A.Butkevičius pareiškė, kad „dabar ne metas dalyti premijas ateinantiems“, tačiau sausio 10 d. dešimčiai „atėjusių savo komandos narių“ paskyrė priemokas.

Sausio 3 d. A.Butkevičius su energetikos ministru Jaroslavu Neverovičiumi niekaip nerado dokumento, kuriuo Lietuva su kitomis Baltijos valstybėmis susitarė statyti atominę elektrinę, o kitą dieną šį dokumentą rado.

Sausio 7 d. A.Butkevičius biudžete nematė lėšų vidaus reikalų ministro Dailio Alfonso Barakausko pažadams. Po poros dienų įžvelgė Aplinkos ministerijos valdininkų veiksmuose tyčinį norą pakenkti ministrui Valentinui Mazuroniui.

A.Vitkausko nuotr./Eilė prie metro
A.Vitkausko nuotr./Eilė prie metro

Sausio 15 d. A.Butkevičius sukritikavo krašto apsaugos ministro socialdemokrato Juozo Oleko norą tiesti Vilniuje metro.

Sausio 16 d. A.Butkevičius patvirtino, kad ūkio ministrė žino, kokiai ministerijai vadovauja.

Sausio 17 d. A.Butkevičius atsiprašė, kad kultūros viceministras Edvardas Trusevičius paskubėjo su pareiškimais apie dvikalbius užrašus.

Sausio 18 d. A.Butkevičius nežinojo, kad švietimo ministro Dainiaus Pavalkio žmona yra teisiama.

„Taigi krašto apsaugos ministras stato metro, sveikatos apsaugos ministro veiksmus dėl privačios medicinos pats Seimas vadina siautėjimu, vidaus reikalų ministras perka dušo kilimėlius ir lyginimo lentą, susisiekimo ministras prie automobilio vairo pasodina Gedimino Kirkilo brolį, švietimo ministras pamiršta premjerą ir prezidentę informuoti apie jo žmonai iškeltą bylą, o ūkio ministrė, pagal oficialiame tinklalapyje pateiktą informaciją užsienio investuotojams žinoma kaip Birutė Coolness, teigia, jog šalies eksportas pasiekė 2008 m. lygį (kas irgi ne visai tiesa) ir reikės „prie to padirbėti“. Suprask, kaip nori, – pečiais gūžčiojo žurnalistas. – O premjeras neranda, nemato, atsiprašo, nežino ir kritikuoja saviškius.“

Pasak A.Tapino, kritiką dabartiniai valdantieji suvokia kaip kerštą ar opozicijos užsakymą, ir tai „keista, juk valdžioje ne pirmą kartą prie jos prasibrovę žmones, o patyrę politikai“.

Vos prieš pusmetį socialdemokratai esą buvo geriausi žiniasklaidos draugai – visada pasiryžę trumpam ir šmaikščiam komentarui, galintys ir žinantys, kaip padėti bakstelėti į tuomečių valdančiųjų ydas, bet „praėjo meilė, nuvyto pomidorai ir staiga žiniasklaida tampa neatsakinga, nupirkta, konservatorių keršto įrankiu“. Todėl A.Tapinas pasiūlė „pasiruošti, jog santykiai su žiniasklaida bus kitokie“.

Vydo Gedvilo užvirtą košę teko srėbti ir premjerui, ir ministrui

Prieštaringų vertinimų sulaukė ir DP atstovas Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas, interviu radijui „Svoboda“ pareiškęs, kad reikia gerinti santykius su Rusija, iš kurios Lietuva perka daug dujų, mat Amerika yra labai toli ir iš jos dujų negausime.

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Vydas Gedvilas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Vydas Gedvilas

Premjerui A.Butkevičiui ir užsienio reikalų ministrui Linui Linkevičiui teko aiškintis, kad naujoji valdžia neketina savo veiksmais prie Lietuvos politiškai priartinti Rusijos ir atitolinti JAV. Abejonės, ar Vyriausybė nebandys nuolaidžiauti Rusijai net aukodama šalies interesus, sklando nuo jos darbo pradžios.

Kai kurių užsienio šalių žiniasklaida iš V.Gedvilo žodžių suprato, kad jis pasisako už kitokią Lietuvos geopolitinę orientaciją. Apžvalgininkas Rytas Staselis savo puslapyje socialiniame tinkle „Facebook“ pažymėjo susidaręs įspūdį, kad tokios nuomonės, kuri tapatinama su valstybės pozicija, Seimo pirmininkas nederino su užsienio politikos formuotojais ir apskritai nepagalvojo apie savo pareiškimo pasekmes.

„Jei būtumėte perskaitęs bent vieną demokratijos elementorių, dar šiokios tokios kokybiškesnės analitikos, jūsų liežuvis, plakdamas apie žmogaus teisių padėtį Rusijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje ir Vidurio Azijos šalyse bei jų „vidaus reikalą“, vartytųsi daug sunkiau“, – įgėlė jis.

Neįtikusią merę norėjo atleisti

Kritikos ar bent šypsenų nusipelnė ir kai kurie kiti ministrai. Pavyzdžiui, švietimo ir mokslo ministras D.Pavalkis pamiršo ne tik premjerą, bet ir prezidentę įspėti, kad jo žmona teisiama didelės vertės sukčiavimo byloje. Tiesa, ji neseniai buvo išteisinta.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Dailis Alfonsas Barakauskas
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Dailis Alfonsas Barakauskas

Vidaus reikalų ministras „tvarkietis“ D.A.Barakauskas, sausio pradžioje nuskridęs į pamarį pasidomėti situacija dėl potvynio, pagrasino atleisti Šilutės rajono merę Daivą Žebelienę, atsisakiusią kartu važiuoti į Pagėgius, kur buvo suplanuotas Ekstremalių situacijų komisijos posėdis, nors merus renka tarybos. Vienas pirmųjų ministro nurodymų buvo nupirkti dušo kilimėlių ir lyginimo lentą.

Sveikatos apsaugos ministras socdemas Vytenis Andriukaitis užsimojo neleisti ligoniams alternatyvos – privačių gydymo įstaigų paslaugų. O socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė, duodama interviu, į daugelį klausimu atsakė juoku.

„Darė viską, ko nereikėtų daryti“

Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Medijų tyrimų laboratorijos vedėjas A.Šuminas pripažino, kad dabartinės valdžios veikloje „pilna suklupimų lygioje vietoje ir problemų pasidarymo patiems sau, ko galėtų ir turėtų nebūti“.

Anot jo, viena iš pagrindinių tokios situacijos priežasčių – menkas Vyriausybės ir koalicijos veiksmų suderinimas. „Vienas iš ministrų pradeda teikti siūlymus, kuriems prieštarauja premjeras – tai yra vidinės komunikacijos stygius. Reikia galvoti ne tik apie viešuosius ryšius, informacijos pateikimą visuomenei, bet ir elementarią komunikaciją viduje. Trūksta žinojimo, kas vyksta koalicijoje, todėl ir iš šono tragikomiškai atrodo.“

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Andrius Šuminas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Andrius Šuminas

Komentuodamas A.Butkevičiaus skundą, kad Vyriausybė kritikuojama nedavus jai 100 dienų kojoms apšilti, komunikacijos specialistas priminė, kad jis keisdavo nuomonę kone po du kartus per dieną. „Pats premjeras nelabai žino, ką galvoja ir kurlink juda, todėl nereikia kaltinti oponentų ir žurnalistų“, – siūlė pašnekovas.

Tačiau dušo kilimėlių istorija A.Šuminui pasirodė kiek sureikšminta žurnalistų – esą jei ministerijoje įrengtas dušas, gali reikėti ir kilimėlių.

Užtat B.Vėsaitė esą patvirtino, kad politikui, nežinančiam, ko nori iš socialinių tinklų ir interaktyvios medijos, geriau į juos nelįsti. „Būtų galima pateikti pavyzdžiu studentams, kaip politikas tapo pajuokos objektu dėl nesupratimo, kas yra socialinė medija, ką ten reikia daryti, – aiškino ekspertas, apgynęs disertaciją apie politikų komunikaciją socialiniuose tinkluose. – Pačios politikės kaltė – viskas prasidėjo nuo jos pačios, paskui pasipylė viena klaida po kitos. Darė viską, ko nereikėtų daryti.“

A.Šuminas nesiryžo šiai valdžiai rašyti pažymio už viešuosius ryšius, nes, nepaisant įvairių klaidų, premjero reitingai yra aukštesni už prezidentės. Bet, jo manymu, patarimai valdantiesiems nesukliudytų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs