Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2021 09 30

Koncertiną tiesiantis šauktinis: miegame su pelėsiais arba nešildomose palapinėse

Baltarusijos pasienyje spygliuotą vielą tiesiantis šauktinis laiške 15min pasakojo, jog tenka dirbti nepavydėtinomis sąlygomis. Vaikinas skundėsi, jog per kelias dienas teko nakvoti ne tik pelėsiais apaugusioje patalpoje, bet ir nešildomoje palapinėje – esą dalis jo bendražygių jau susirgo. Kariuomenės atstovai teigia, kad nakvojama tiek kareivinėse, tiek palapinėse, o esant poreikiui laikinos patalpos yra šildomos.
Šauktinių gyvenimo sąlygos pasienyje
Šauktinių gyvenimo sąlygos pasienyje / 15min skaitytojo nuotr.

Šauktinis Andrius (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut.) pasakojo, kad tiesti spygliuotos vielos, vadinamos koncertina, su kitais šauktiniais į pasienį buvo atvežtas sekmadienį.

Anot jo, dirbti reikia septynias dienas iš eilės.

„Mūsų gyvenimo sąlygos tikrai prastos. Pirmą dieną teko miegoti kažkokioje saugykloje su pelėsiais – dabar ten gyvena kiti šauktiniai. Joje yra vienas tualetas ir vienas dušas.

Yra tualetų lauke. Tenka naudotis kareivinių dušais. Iki vakar gyvenome palapinėse be šildytuvų“, – pasakojo jis.

15min skaitytojo nuotr./Šauktinių gyvenimo sąlygos pasienyje
15min skaitytojo nuotr./Šauktinių gyvenimo sąlygos pasienyje

Anot šauktinio, jis su bendražygiais šiomis dienomis gyvena tokia dienotvarke: keliasi 5 val. 30 min., pusryčiauja apie 6 valandą, pietauja – 15 valandą. Vakarienės laikas, anot jo, nepastovus, tačiau esą pasitaikė, kad ją valgė 21 valandą.

Teigia, kad dalis susirgo

„Dar tik ketvirtadienis, o serga jau dalis mūsų ir į tai nėra atsižvelgiama“, – teigė jis ir pridūrė, kad per šauktinių apsilankymą parduotuvėje jie sulaukė vadovybės pasiūlymo nusipirkti vaistų.

„Vienas vaikinas gavo žinutę, kad turi izoliuotis, bet kadangi nejaučia simptomų, tai nieko nedaroma dėl to“, – teigė jis.

Darbo sąlygas vaikinas pavadino baisiomis: pirštinės, skirtos dirbti su koncertina, esą suplyšusios, trūksta įrankių.

Jo teigimu, dirbant kyla reali grėsmė šauktiniams įkristi į spygliuotą vielą ir rimtai susižeisti.

Praėjusį kartą, kai buvom siunčiami statyti tvoros, vienas vos nenuslydo į koncertiną

„Praėjusį kartą, kai buvome siunčiami statyti tvoros, vienas vos nenuslydo į koncertiną, nes praslydo kopėčios, – pasakojo Andrius. – Darbo saugos apskritai nėra, dėvime tik antkelius, šalmus ir akinius ant kaklo pasikabinę. Čia aukštalipių nėra, tai kodėl turime lipti ant stelažų ir dirbti gyvybei pavojingą darbą?“

Šauktinis teigė negalintis pateikti nuotraukų iš pasienio, nes prie jo priartėjus telefonai privalo būti išjungti.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kariai, šalia sienos su Baltarusija, įrengia koncertinos vielos užtvarą
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kariai, šalia sienos su Baltarusija, įrengia koncertinos vielos užtvarą

„Darbo ir gyvenimo sąlygų prastumą sunku suprasti ten nepagyvenus. Tarp visų mūsų yra nerimas ir pyktis, nes taip nesielgiama. Kodėl niekur nepaminėta kas stato tvorą pasienyje ir kaip tenka mums gyventi?“, – savo laišką klausimu baigia Andrius.

Kariuomenės atstovas: nakvojama ir kareivinėse, ir palapinėse

Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento Karinių viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Gintautas Ciunis 15min atsakė, jog vielos tiesimo darbuose Lietuvos kariuomenės padalinių vienetai dirba savaitės trukmės rotacijomis nuo pirmadienio iki sekmadienio kasdien nuo maždaug 9 iki 17 valandos.

„Dirbantys padaliniai apgyvendinami įvairiuose Lietuvos kariuomenei priklausančiuose daliniuose, kurie yra kiek įmanoma netoli užduoties vykdymo vietų. Nakvojama ir kareivinėse, ir palapinėse, esant poreikiui laikinos patalpos šildomos – padaliniai atsiveža savo šildytuvus“, – atsakyme teigė jis.

Sanitarijai, pasak kariuomenės atstovo, naudojamasi batalionų infrastruktūra, taip pat laikina infrastruktūra, pavyzdžiui, biotualetais.

„Visi kariai maitinami tris kartus per dieną, daugiausiai karštu maistu, pagal poreikį – sausuoju daviniu“, – pabrėžė jis.

Negalavimų pasitaiko

G.Ciunis neslėpė, kad negalavimų atvejų užduotis vykdančiuose padaliniuose pasitaiko, tačiau ne dažniau, nei bet kokioje kitoje tarnybos vietoje ar užduotyje, tokiais atvejais kariams skiriama medikų priežiūra ir į užduotį jie nevyksta.

„Visi kariai instruktuojami dėl darbų saugos, o tiesimo darbų techninę – ekspertinę priežiūrą atliekantys Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono specialistai papildomai instruktuoja karius dėl saugos dirbant su pjaunančia viela“, – teigė jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Koncertinos statybos Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje
Luko Balandžio / 15min nuotr./Koncertinos statybos Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje

Kiekvienam kariui, anot kariuomenės atstovo, skiriamos visos reikiamos darbo saugos priemonės: šalmas, apsauginiai akiniai, antkeliai, pirštinės, kurios yra skirtos dirbti su pjaunančia spiraline viela ir spygliuota viela, turniketas ir medicinos paketas.

„Užduoties vykdymo vietose nuolat budi Karo medicinos tarnybos arba karinių dalinių paramedikai. Svarbu paminėti, kad užduotį atliekantiems kariams nuolat primenama apie pastebėtus trūkumus (įrangos, logistinius ir kt.) nedelsiant informuoti savo vadovybę, kuri imasi veiksmų problemoms spręsti“, – sakė jis.

Tenka „pristabdyti“ karius

G.Ciunis teigė norintis pabrėžti, kad ši užduotis nėra pratybos, tai – „Lietuvos valstybės saugumui būtini darbai“.

„Juos atliekame laikydamiesi visų reikalingų standartų, tačiau lygiai taip pat Lietuvos kariuomenė juos turėtų atlikti apskritai bet kokiomis sąlygomis ir aplinkybėmis. Svarbu paminėti ir tai, kad iš operacijos vadovybės atsiliepimų taip pat matyti, jog pati ryškiausia tendencija tarp absoliučios daugumos karių yra ypatingai geras užduoties svarbos suvokimas ir iš to kylanti aukšta karių motyvacija“, – aiškino jis.

Dėl to, pasak G.Ciunio, operacijos vadovybei kartais tenka kariams vadovaujantiems darbų vyresniesiems papildomai nurodyti netgi šiek tiek „pristabdyti“ vielą tiesiančius karius, kad dėl darbų atlikimo greičio neaukotų saugumo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos