Sveikatos centro idėja skirta sustiprinti šeimos medicinos paslaugas ten, kur veikia daug mažesnių šeimos gydytojo kabinetų. Sveikatos centras apjungs pirminę ir antrinę sveikatos priežiūrą per gydymo įstaigų bendradarbiavimą. Kartu su centrų įkūrimu, keisis ir šeimos gydytojų darbas – jie dirbs su šeimos gydytojo komandos nariais.
Sveikatos centro vizija yra viena iš sveikatos sistemos pertvarkos priemonių, kuria siekiama priartinti paslaugas arčiau gyventojų ir jas padaryti kokybiškesnes. Šeimos medicina bus stiprinama ir kitomis priemonėmis.
Pasak sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, šie metai bus dviejų svarbių pirminės sveikatos priežiūros pokyčiai – startuos sveikatos centrai ir bus pradėtos burti šeimos gydytojo komandos.
„Šie metai bus sveikatos centrų steigimo metai. Regioninės realijos tokios, kad reikia konsoliduoti gydymo įstaigas, kad pacientams būtų užtikrintas sveikatos paslaugų prieinamumas šalia namų. Kitas didelis pokytis, lengvinantis gydytojų darbą ir gerinantis pacientų patirtį, – tai šeimos gydytojo komandos kūrimas. Komandos jau pradedamos pildyti, skiriant papildomus finansinius išteklius ir persvarstant atsakomybes“, – sako A.Dulkys.
Sveikatos centrų įgyvendinimui SAM rengiamas aprašas, kuriuo vadovautųsi gydymo įstaigos. Sveikatos centrui priskiriamų sveikatos priežiūros paslaugų teikimo organizavimo tvarkos apraše bus nustatyti sveikatos centro veikimo principai – sveikatos centro savivaldybėje kūrimas, sveikatos centro paslaugų sąrašas, sveikatos centro darbo organizavimo tvarka, sveikatos priežiūros paslaugų teikimo sveikatos centre tvarka, sveikatos centro paslaugų apmokėjimo tvarka.
Aprašas įsigalios nuo šių metų rugpjūčio 1 d. – nuo tada formaliai veiklą gali pradėti savivaldybės sveikatos centras. Konferencijoje šia tema ir kitais klausimais pranešimus skaitė SAM, Valstybinės ligonių kasos (VLK) atstovai ir kviestiniai svečiai.
Šiemet, kaip ir buvo numatyta sveikatos sistemos pertvarkos planuose, bus stiprinama šeimos medicina, į šeimos gydytojo darbą įtraukiant papildomų medikų ir specialistų. Apie sukuriamą papildomą vertę pacientui konferencijoje savo patirtimi dalijosi gyvensenos medicinos specialistės Vilma Verygienė ir Aistė Kučinskienė, kurios dvejus metus dirbo šeimos gydytojo komandoje kaip atvejo vadybininkės ir tuo pačiu atliko gyvensenos medicinos specialisčių funkcijas.
Medikų bendradarbiavimo sukuriamą vertę pristatė VšĮ Centro poliklinikos direktorius Zdislavas Skvarciany. Pasak jo, pacientas tarsi po skėčiu turi rasti visą reikalingiausių sveikatos paslaugų spektrą.
LSMUL Kauno klinikų Skubiosios medicinos klinikos vadovas prof. Kęstutis Stašaitis konferencijoje pristatė pažangių šalių patirtį, kaip keičiasi pirminės sveikatos priežiūros paslaugų poreikis. Pasak jo, ir Lietuva neišvengiamai eina šia kryptimi – stacionarinis gydymas trauksis, nes iki 80 proc. paciento problemų išsprendžiama pirminėje priežiūroje, teikiant dienos paslaugas, ir skubiosios medicinos
pagalbos centruose. Skubiajai pagalbai plėsti savivaldybių sveikatos centruose veiks telemedicinos paslauga. Profesorius čia įžvelgia didelį proveržį, kai rajonų gydytojai jau dabar pasitelkus technologijas konsultuojami aukščiausios kompetencijos medikų, dirbančių didžiųjų ligoninių centruose.
Renginys baigtas diskusija, kurioje dalintasi iššūkiais ir patirtimi, gerinant sveikatos paslaugas ir jų prieinamumą pacientams. Konferencijos dalyvius sudomino Švenčionių savivaldybės sveikatos centro istorija. Jo atstovė Daiva Grikšienė pasakojo, kad sveikatos centro įkūrimas jų pacientams suteikė ilgai lauktas reikalingas paslaugas.
Per dvejus metus gydymo įstaigoje buvo sudaryta nauja struktūra, pritraukta daugiau naujų specialistų, o tai reiškia – daugiau reikalingų paslaugų ir konsultacijų gyventojams. Atkreiptas dėmesys, kad medikai darbui taip pat renkasi stiprias ir perspektyvias darbo vietas.
Sveikatos centrų paslaugų infrastruktūros kūrimui ir veiklos tobulinimui iš Europos Sąjungos ir valstybės biudžeto lėšų skirta 152,7 mln. eurų. Prognozuojama, kad kiekvienoje savivaldyje veiks po sveikatos centrą, o didžiuosiuose miestuose jų bus daugiau.