Šis namas Vilniaus Senamiestyje jau kuris laikas gyvena nerimo nuotaikomis. Bent jau taip teigia su 15min susisiekę gyventojai, prašė neskelbti jų vardų.
Tvirtina pagalbos nesulaukiantys
Vienos namo gyventojos teigimu, „tikriausiai nėra nė vienų statybų ar remonto, kurie būtų pasibaigę anksčiau termino“, todėl esą užsitęsiantys darbai nebestebina, tačiau viskas turi savo ribas.
„Nuo vasario mėnesio „Corpus A“, būsto priežiūros įmonės, reakcijos laukiantys Senamiesčio gyventojai prieš kelias dienas pajuto realią grėsmę ne tik istorinio paveldo turtui, bet ir savo sveikatai.
Reguliariais skambučiais savo nerimą beveik metus transliuojantys gyventojai visiškoje neviltyje – kaskart paskambinus namo administratoriui sulaukiama nuostabos, kad problema neišspręsta ir patikinama, kad ji vėl užregistruojama išsprendimui“, – emocingai kalbėjo moteris.
Jos teigimu, po metų pradžioje iškritusio gausaus sniego ir prasiautusių audrų, pastato stogo krašto apsauga atsilaisvino, dalis jos nukaro priešais trečio aukšto langus.
„Aktyvi gyventojų bendruomenė iškart kreipėsi pagalbos į namą prižiūrinčią bendrovę „Corpus A“. Praėjus aštuoniems mėnesiams nuo problemos įregistravimo, stogo krašto apsauga galiausiai atsikabino ir nukrito, su savimi nutempdama ir dalį čerpių, TV lėkštę, atlaisvindama kabelius. Be to, tik dėl atsitiktinumo stogo krašto apsauga atsirėmė į namo sieną, o ne į šalia esančius pirmo aukšto būsto langus.
Nuo vasario būsto priežiūros įmonės reakcijos laukiantys gyventojai prieš kelias dienas pajuto realią grėsmę ne tik istorinio paveldo turtui, bet ir savo sveikatai.
Laimei, gyventojų planuota kiemo talka buvo nukelta kitai dienai ir niekas fiziškai nenukentėjo“, – pasakojo gyventoja.
Norėtų keisti administratorių, bet nepavyksta
Minčių patiems administruoti savo daugiabutį dalis gyventojų sako turėję jau seniai, tačiau dauguma čia gyvenančių žmonių – garbaus amžiaus arba nuomininkai, tad susitarti sekasi sunkiai.
„Dabar jaučiamės apgaudinėjami. Pinigai surenkami punktualiai, o darbai vilkinami maksimaliai. Juk aš apie atlyginimą galėčiau tik pasvajoti, neatlikęs savo darbo, o jie problemos nemato – nedirba, bet atlygį susirenka kas mėnesį.
Nepavyksta išsikviesti pagalbos net tada, kai ji būtina turtui išsaugoti. Tai tiesioginis turto niokojimas! Blogiausia tai, jog patikimų alternatyvų nėra, domintis ima aiškėti, kad ne tik ši kontora taip dirba. Taip ir lieki kvailio vietoj – pats stengiesi tausoti ir saugoti namą, puoselėti kiemą, prižiūrėti pastatą, bet net mokėdamas už paslaugą, jos nesulauki“, – piktinosi kitas ilgametis šio namo gyventojas.
Gyventojai sako matantys ir dar vieną problemą – namas stovi priešais viešbutį „Old Town Trio“, kuriame apsistoja keliautojai iš viso pasaulio.
„Šis kiemas – pirmas jų pamatomas objektas, atvykus į viešbutį, taip pat puikiai matomas ir pro restorano langus. Vilniui, savo šventinėje kampanijoje kviečiančiam aplankyti nepažintą miestą, vargu, ar tikrai norisi tokiais vaizdais pasitikti turistus, tai mažų mažiausiai ne jaukaus Senamiesčio namo kiemo vaizdas“, – į problemą baksnoja gyventojai.
Gyventojams primena vangumą
UAB „Corpus A“ administracija 15min pateiktame komentare tvirtina, kad ir patys gyventojai neturėtų kratytis atsakomybės.
„Informuojame, kad dar 2018 m. atkreipėme gyventojų dėmesį, kad namo stogas yra avarinės būklės ir kad reikia nedelsiant atlikti kapitalinius stogo remonto darbus. Apklausėme ir atrinkome galimus rangovus dėl tvarkymo darbų apimties ir kainos, suorganizavome namo gyventojų apklausą, būtiną sprendimui dėl stogo taisymo priimti.
Gyventojai apklausoje dalyvavo labai vangiai – iš 23 apklausos dalyvių sulaukėme vos 3 atsakymų, iš kurių 2 buvo prieš remonto darbus“, – apie situaciją šiame Raugyklos g. name aiškina įmonės atstovai.
Gyventojai apklausoje dalyvavo labai vangiai – iš 23 apklausos dalyvių sulaukėme vos 3 atsakymų, iš kurių 2 buvo prieš remonto darbus.
Tuomet, kaip teigiama komentare, apklausai nepavykus, toliau kasmet reguliariai tvarkytas namo stogas: „Tvirtinome čerpes, keitėme lietvamzdžių dalis. Per metus įprastai kelis kartus tvarkome įvairias stogo vietas, paskutinį kartą stogas buvo tvarkomas šiemet gegužę.
Dėl stipraus snygio nukentėjusios stogo apsaugos konstrukciją sutvarkyti planavome gerokai anksčiau, problema buvo žinoma ir lokalizuota, o pavojinga teritorija pažymėta ir aptverta. Šiuo metu vykdėme rangovų atranką, kuri, deja, užsitęsė dėl įtemptos situacijos rinkoje ir didelio galimų rangovų užimtumo.
Apgailestaujame dėl nutikusios avarijos, pasitelkėme rangovus, kurie šalina avariją ir jau tvirtina stogą, kad nekiltų tolesnio pavojaus gyventojams.“
Daugiabutį administruojanti bendrovė tvirtina artimiausiu metu inicijuosianti pakartotinę gyventojų apklausą dėl kapitalinio stogo ir susijusių konstrukcijų remonto darbų.
„Primename, kad stogas yra visų namo gyventojų nuosavybė, prie kurio remonto ir priežiūros lygiomis dalimis turi prisidėti visi gyventojai, kurie ne tik apmoka už visų bendrojo naudojimo objektų name priežiūrą, tačiau ir patys privalo priimti sprendimus esminiais namo remonto klausimais, kad mes galėtume organizuoti kapitalinius stogo remonto darbus“, – tvirtina „Corpus A“.
Nors nekontroliuoja, bet patikrinimą atliks
Vilniaus savivaldybės Būsto administravimo skyriaus vedėjo Mariaus Žvinklio pateiktame komentare teigiama, kad „patikrinus Nekilnojamojo turto registro (NTR) duomenis apie gyvenamą namą Raugyklos g. 13, nustatyta, kad įregistruotas juridinis faktas apie namo bendrojo naudojimo objektų valdymą – 2012-06-15 Jungtinės veiklos (partnerystės) sutartis (JVS)“.
Tad už namo valdymą ir techninės priežiūros organizavimą atsakingas yra JVS įgaliotas asmuo. NTR nepateikia duomenų apie JVS įgaliotą asmenį.
„Nustatyta, kad JVS įgaliotas asmuo yra pasirašę paslaugų sutartį su UAB „Corpus A“. Namą administruojanti bendrovė UAB „Corpus A“ nėra savivaldybės paskirta namo bendrojo naudojimo objektų administravimui ir vykdo paslaugas sutartiniais pagrindais.
Savivaldybei teisės aktų nustatyta tvarka nepavesta kontroliuoti, kaip sutartiniais pagrindais paslaugą teikiantis subjektas vykdo sutartinius įsipareigojimus ir teikia bendrojo naudojimo objektų administravimo paslaugas“, – teigė M.Žvinklis.
Dėl namo bendrojo naudojimo objektų būklės, remonto darbų ar kitų klausimų, susijusių su namo valdymu, patalpų savininkai turėtų kreiptis į JVS įgaliotą asmenį.
Jis akcentavo, kad aplinkos ministro dar 2012 metų įsakymu yra patvirtinta pavyzdinė Daugiabučio gyvenamojo namo bendrojo naudojimo objektų valdymo, naudojimo ir priežiūros jungtinės veiklos (partnerystės) sutarties forma, kurioje numatyta, kad „namo patalpų savininkai sudarydami JVS turi įgalioti namo patalpų savininkų susirinkime išrinktą asmenį (asmenis), įgaliotinį, atstovauti patalpų savininkų interesams, susijusiems su namo bendrojo naudojimo objektų valdymu, naudojimu, priežiūra, remontu ir kitokiu tvarkymu“.
Tuomet esą įgaliotinis ir atsako už namo priežiūros organizavimą ir t .t.
„Atsižvelgiant į tai, už sutarties sąlygų vykdymą ir namo techninės priežiūros organizavimą yra atsakingas JVS įgaliotas asmuo. Vadinasi, JVS įgaliotas asmuo privalo kontroliuoti, kad UAB „Corpus A“ vykdytų sutartinius įsipareigojimus, namo techninę priežiūrą.
Dėl namo bendrojo naudojimo objektų būklės, remonto darbų ar kitų klausimų, susijusių su namo valdymu, patalpų savininkai turėtų kreiptis į JVS įgaliotą asmenį. Namo patalpų savininkai, būdami nepatenkinti bendrovės namo priežiūrą ir veikla, gali nuspręsti, kaip administruoti namą, kokią įmonę samdyti paslaugoms teikti“, – aiškino M.Žvinklis.
Jo teigimu, savivaldybės Būsto administravimo skyrius surinkęs informaciją apie JVS įgaliotą asmenį, šių metų lapkričio mėnesį atliks namo vykdomos techninės priežiūros patikrinimą: apžiūrės namą, patikrins namo techninės priežiūros dokumentus, padarys išvadas apie namo techninę būklę ir jo techninę priežiūrą, teiks reikalavimus JVS įgaliotam asmeniui ir namo techniniam prižiūrėtojui šalinti nustatytus defektus.