„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2016 01 29

Konkurencijos taryba kritikuoja Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimą dėl vaistinių

Konkurencijos tarybos kritikos strėlės sminga į sausio 1-ąją įsigaliojusį Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimą dėl vaistinių, esančių mieste, bendro ploto.
Konkurencijos tarybos parengtas klausimynas
Konkurencijos tarybos parengtas klausimynas / Konkurencijos tarybos nuotr.

Konkurencijos taryba abejoja reikalavimo, kad „bendras vaistinės, esančios mieste, patalpų plotas <...> turi būti ne mažesnis kaip 60 kv. m, o labdaros vaistinės, esančios mieste, – ne mažesnis kaip 30 kv. m“ pagrįstumu.

Taryba pažymi, kad vaistinės ir jų filialai, iki praėjusių metų gruodžio 31 d. neįgyvendinę reikalavimo padidinti vaistinių ir jų filialų patalpų plotus iki 60 kvadratinių metrų, nuo 2016 m. sausio 1 d. nebegali vykdyti veiklos.

Deja, tai ne pirmas Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimas, galimai ribojantis konkurenciją, – Š.Keserauskas.

Remiantis viešai prieinamais duomenimis, 2015 metų viduryje buvo 75 vaistinių filialai, kurie neatitiko nustatyto ploto reikalavimo, iš jų 2016 metų sausį 23 filialai jau uždaryti (panaikintos licencijos pačių vaistinių prašymu), 27 – pertvarkyti, kad atitiktų reikalavimus, 5 – šiuo metu vertinami, kaip (ar) persitvarkė, 20 filialų veikla sustabdyta.

„Konkurencijos tarybos nuomone, nustatytas 60 kvadratinių metrų patalpų plotas nėra būtina tinkamo vaistų laikymo ir pardavimo sąlyga. Šis reikalavimas yra perteklinis, gali neigiamai paveikti konkurenciją, ir trukdyti naujiems ūkio subjektams patekti į rinką.

Deja, tai ne pirmas Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimas, galimai ribojantis konkurenciją. Kartu su aiškinamuoju raštu ministrei išsiuntėme ir trumpą 15 punktų klausimyną. Tikimės, kad jis padės geriau įvertinti būsimų sprendimų poveikį konkurencijai.” – pranešime teigia Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas.

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 46 straipsnis įpareigoja saugoti ūkinės veiklos ir sąžiningos konkurencijos laisvę.

Kaip yra išaiškinęs Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas, imantis ūkinės veiklos ribojimų ir draudimų nustatymo, turi būti laikomasi tam tikrų sąlygų: 1) ūkinės veiklos laisvė ribojama įstatymu; 2) ribojimai yra būtini demokratinėje visuomenėje siekiant apsaugoti kitų asmenų teises ir laisves bei Konstitucijoje įtvirtintas vertybes, taip pat konstituciškai svarbius tikslus; 3) ribojimais nėra paneigiama teisių ir laisvių prigimtis bei esmė; 4) yra laikomasi konstitucinio proporcingumo principo.

Konkurencijos tarybos nuomone, vaistinių ploto ribojimas neatitinka nei vienos iš šių sąlygų.

Konkurencijos tarybos ekspertai taip pat yra parengę Sprendimų poveikio konkurencijai vertinimo gaires, kurios paaiškina viešojo administravimo subjektams, kaip rengti teisės aktus, kad šie neiškraipytų konkurencijos ir užtikrintų vienodas rinkos dalyvių veikimo sąlygas įvairiose ekonomikos srityse.

Konkurencijos tarybos ekspertai kartu su Gairėmis parengė ir trumpą 15 punktų klausimyną, kuris padeda greitai įvertinti galimą sprendimo poveikį konkurencijai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs