Vyriausybę drebina savivaldybių tarybų narių kanceliarinių išlaidų krizė, labiausiai palietusi švietimo, mokslo ir sporto ministrę konservatorę Jurgitą Šiugždinienę, tačiau akims krypstant ir į kultūros bei finansų ministrus – Simoną Kairį, Gintarę Skaistę.
Jis pranešė, kad nedelsiant bus šaukiamas TS-LKD prezidiumo posėdis. Vėliau – ir koalicijos partijų taryba.
Per nuotolį vykęs konservatorių vadovybės pasitarimas prasidėjo 14 val. ir truko apie tris valandas.
Trys sprendimai
TS-LKD prezidiumas nutarė:
1. TS-LKD frakcijai Seime rekomenduoti pateikti ir artimiausiu įmanomu metu siekti priimti Savivaldybių Tarybų veiklos išlaidų reglamentavimo pokyčius, kurie įvestų bendrą skaidrumo ir atskaitomybės standartą visose Lietuvos savivaldybėse;
2. Artimiausiu įmanomu metu inicijuoti Seimo pirmalaikių rinkimų paskelbimą;
3. Tuo atveju, jei 2 punkte nurodyta iniciatyva nesulauktų palaikymo, svarstyti klausimą dėl Vyriausybės atsistatydinimo.
P.Saudargas: kito kelio nematome
TS-LKD pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas sakė, kad prezidiumo posėdis nebuvo lengvas, situacija yra sudėtinga, dramatiška ir skausminga.
„Dėl to tikrai buvo ir nuomonių skirtingų, ir visko. Bet galiausiai praktiškai vieningai priėmėme sprendimą eiti šituo keliu – t.y. kad reikalingas sistemos perkrovimas“, – komentavo jis.
Kaip numato Konstitucija, pirmalaikiai Seimo rinkimai gali būti rengiami Seimo nutarimu, priimtu ne mažiau kaip 3/5 visų parlamentarų balsų – iš viso 85 – dauguma.
P.Saudargo teigimu, surinkti tiek balsų nėra paprasta. Todėl pirmiausia savaitgalį bus kalbamasi su valdančiosios koalicijos partneriais – vyks vadovų pasitarimai.
„Bet jau turint aiškią partijos poziciją – kad mūsų partija siūlo eiti šituo keliu. Nes kito kelio mes nematome. Jeigu Seimas nepalaikys šito siūlymo, tai tada premjerė pasakė: ir Vyriausybė, tokia, kokia yra, nematys galimybių tada dirbti“, – pasakojo TS-LKD vicepirmininkas.
Paklaustas, kodėl konservatoriai nesiima atleisti J.Šiugždinienės arba ir dar kelių ministrų, P.Saudargas aiškino, kad tai, partijos požiūriu, nėra teisinga.
Mat ši problema susijusi su daugiau asmenų, nei keli Vyriausybės nariai, liečia visas partijas savivaldoje.
„Ir dabar 52 Seimo nariai yra, kurie buvę tarybų nariais. Tai pradės linčiuoti už visus čekius. Liečia daugumą. Vadinasi, tuos tris niekaip neteisinga nukirsdinti“, – įsitikinęs jis.
R.Morkūnaitė-Mikulėnienė: reikia pasitikrinti pasitikėjimą
TS-LKD frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė po partijos prezidiumo posėdžio BNS sakė, kad šis siūlymas bus aptartas ir su koalicijos partneriais.
„Kodėl siūlomas tas perkrovimas? Jeigu norime aukštų standartų ir visuomenei kyla klausimas dėl aukštų standartų, reikia tiesiog pasitikrinti pasitikėjimą. Jeigu tokia iniciatyva nesulauks palaikymo Seime, tuomet bus svarstomi pokyčiai ir Vyriausybėje“, – teigė ji.
Anot konservatorių frakcijos seniūnės, parlamente svarbu pasitikrinti visų politinio lauko atstovų požiūrį į skaidrumą.
„Gerai, sutarkime dėl bendro skaidrumo standarto, pasitikrinkime. Iš pradžių galbūt tą standartą sutvarkykime Seime, vėliau pasitikrinkime, ar tikrai esame pasiryžę tuo keliu eiti. Jeigu tai nepavyksta, tada jau Vyriausybė prisiims atsakomybę“, – kalbėjo R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.
„Mums svarbu nuoširdus visų politinio lauko dalyvių, kurie yra aktyviai veikiantys Seime, požiūris“, – pabrėžė ji.
Skandalo epicentre – keli ministrai
Visuomenininkui Andriui Tapinui pradėjus viešinti duomenis apie galimai neskaidriai savivaldybių tarybų narių leistus mokesčių mokėtojų pinigus, skirtus kompensacijoms už jų veiklą, kilo skandalas.
Skelbta, kad daugiau kaip pusantrų metų Kauno miesto savivaldybės taryboje dirbusi J.Šiugždinienė panaudojo 13,8 tūkst. eurų.
Tiek I.Šimonytė, tiek J.Šiugždinienę delegavę konservatoriai nurodė pasitikintys kolege.
Apie tai ji pranešė po informacijos apie P.Mačiulio sprendimą trauktis iš prezidentūros.
Po to interviu LRT televizijos laidai „Dienos tema“ G.Nausėda pareiškė, kad klausimų dėl išlaidų dirbant Kauno savivaldoje sulaukusių J.Šiugždinienės, taip pat kultūros ir finansų ministrų liberalo Simono Kairio bei konservatorės Gintarės Skaistės atsistatydinimas būtų geriausias sprendimas Vyriausybei.
Kartu valstybės vadovas pareiškė, kad šis ministrų kabinetas turi dirbti toliau.