2022 05 31

Konservatoriai iš svarbaus posto svarsto versti „valstietę“: ši stebisi motyvais

Seimo Etikos ir procedūrų komisijai vadovaujanti „valstiečių“ frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė, konservatoriaus Jurgio Razmos vertinimu, yra šališka ir nereaguoja į įžeidžius parlamentarų komentarus posėdžių salėje, savo iniciatyva nesiima tyrimų. Šiai komisijai, politiko įsitikinimu, turėtų vadovauti kitas asmuo. A.Norkienė konservatoriaus kritiką atmeta ir teigia, kad jis peržengė ribas. Komisija, kurios daugumą sudaro valdančiųjų atstovai, pasak „valstietės“, dirba atsakingai ir priima bendrus, nešališkus sprendimus.
Aušrinė Norkienė
Aušrinė Norkienė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Nuomonę apie A.Norkienės darbą Etikos ir procedūrų komisijoje J.Razma 15min išsakė po to, kai „valstiečių“ frakcijos atstovas Dainius Gaižauskas Seimo posėdžio metu seksistiškai pasisakė apie Seimo pirmininkės ir premjerės moterišką mąstyseną bei pokalbius.

Tikėtina, kad šiuos pasisakymus turės nagrinėti Seimo etikos sargai, tačiau J.Razma suabejojo, ar kartu su D.Gaižausku frakcijoje dirbanti A.Norkienė sugebės išlikti nešališka.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Jurgis Razma
Lukas Balandis / BNS nuotr./Jurgis Razma

„Aš nesu didelis optimistas, kad komiteto pirmininkė, kuri atstovauja tai pačiai frakcijai, objektyviai situaciją išnagrinės“, – 15min komentavo politikas.

J.Razma: komisija neatlieka savo funkcijos

Jo įsitikinimu, į tokią parlamentarų retoriką Seimo posėdžių salėje turėtų reaguoti pati komisijos pirmininkė, o ne kiti Seimo nariai.

„Šioje kadencijoje Etikos komisija, mano supratimu, neatlieka savo funkcijos, nes pati komisijos pirmininkė turėtų reaguoti, ne mes čia turėtumėm pasakinėti. Ir jeigu būtų daugiau tokių principingų reagavimų, galbūt turinys Seimo narių posėdžių salėje būtų kitoks, būtų korektiškesnis, be jokių įžeidinėjimų. Dabar to nėra.

Kaip bevertintum ankstesnius tos komisijos pirmininkus, kad ir Algimantą Salamakiną (Etikos ir procedūrų komisijai šis politikas vadovavo 2009–2012 metais – 15min), jie kažkaip turėjo tam tikrą pareigos jausmą reaguoti į tokias situacijas. Dabar to visiškai nematome“, – teigė J.Razma.

Jeigu būtų daugiau tokių principingų reagavimų, galbūt turinys Seimo narių posėdžių salėje būtų kitoks.

Jo vertinimu, A.Norkienė turėtų nusišalinti nuo visų komisijoje sprendžiamų klausimų, su kuriais nors kiek yra susijusi, o tai, anot J.Razmos, nevyksta.

Komisijai, daugumos atstovo įsitikinimu, turėtų vadovauti kitas, politiškai neangažuotas asmuo.

„Manau yra gana nenormali situacija, kai komisijos pirmininkė yra frakcijos seniūnė. Tai akivaizdu, kad frakcijos seniūnė visada bus linkusi veikti politizuotai, ji nesugebės pakilti virš savo partinio intereso.

Geriausia, kai tokiai komisijai vadovauja politiškai neangažuotas žmogus, autoritetingas, pats turintis gilų etikos suvokimą. Tada gali tikėtis, kad komisija kažkokį pozityvų vaidmenį atliks“, – kalbėjo J.Razma.

Galbūt, anot jo, reikėtų rasti laiko ne tik šiam klausimui, bet ir tam, jog Etikos ir procedūrų komisijoje nėra Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovų. Šios frakcijos partijai vadovauja parlamentaras Saulius Skvernelis, su kitais savo komandos nariais palikęs LVŽS.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Saulius Skvernelis
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Saulius Skvernelis

„Reiktų korekcijų, nes dabar „valstiečiai“ turi dvi nares, o S.Skvernelio frakcija neturi nė vieno. Tai akivaizdžiai neatitinka frakcijų atstovavimo principų.

Galbūt kažkada reiks rasti laiko pasikalbėti apie tam tikrus susitvarkymus“, – teigė J.Razma.

Liberalas: A.Norkienė vadovauja puikiai

Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkės A.Norkienės pavaduotojas liberalas Andrius Bagdonas nebuvo toks kritiškas jos atžvilgiu. Priešingai – komisijos pirmininkės darbą jis gyrė.

„Aušrinė, mano asmenine nuomone, Etikos ir procedūrų komisijai vadovauja puikiai, didžioji dalis sprendimų, netgi nepaisant to, ar yra svarstomi opozicijos nariai ar pozicijos, priimami bendru sutarimu.

Aš asmeniškai džiaugiuosi, kad ši politikė vadovauja šiai komisijai.

Aš asmeniškai džiaugiuosi, kad ši politikė vadovauja šiai komisijai – visada mandagi ir stengiasi priimti pačius geriausius sprendimus dėl vieno ar kito politiko elgesio“, – 15min komentavo A.Bagdonas.

A.Norkienei, pasak jo, pavyksta išlaikyti nešališkumą komisijos darbe.

„Ne, tikrai nematau jokio jos šališkumo. Kai yra svarstomi frakcijos narių, kurie yra komisijos nariai, klausimai, komisijos nariai nenusišalina, tačiau, jeigu yra skundai dėl vieno ar kito frakcijos bendražygio, išvadų rengėjais jie niekada nebūna. Tiesiog nusišalina nuo tokių sprendimų, kad nebūtų šališki, nes jie negali būti objektyvūs savo frakcijos nariams“, – paaiškino A.Bagdonas.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Andrius Bagdonas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Andrius Bagdonas

A.Norkienė: iki šiol pastabų dėl šališkumo negavau

Komisijai vadovaujanti A.Norkienė nusistebėjo J.Razmos kritika, tikino iki šiol nesulaukusi pastabų dėl šališkumo.

„Keistas Jurgio Razmos pasisakymas. Galbūt jis matuoja pagal save, kaip jis elgtųsi ir kaip jis darytų. Aš tikrai to netaikau sau, dirbu kitais principais ir iki šiol tokių pastabų, kad esu šališka, negavau“, – 15min sakė politikė.

Ji pažymėjo, kad situacijos dėl D.Gaižausko pasisakymų per Seimo posėdį viešai nekomentavo ir apie tai nuomonės nereiškė.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Aušrinė Norkienė
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Aušrinė Norkienė

„Žinau Etikos ir procedūrų komisijos tvarkas, mes susilaikome nuo išankstinių vertinimų, aš taip ir komentavau žurnalistams. Nusiųsiu gerbiamam Jurgiui Razmai mūsų Etikos ir procedūrų komisijos darbo tvarkos taisykles, kad jis irgi susipažintų, neklaidintų visuomenės“, – teigė A.Norkienė.

Jeigu J.Razma yra nepatenkintas jos darbu ar tuo, kad Etikos ir procedūrų komisijai vadovauja frakcijos seniūnas, jis gali keisti Seimo statutą, pažymėjo A.Norkienė.

„Jeigu jis turi kažkokių pastabų man asmeniškai, tegul keičia statutą – jis tą gali, jis tą daro labai uoliai šią kadenciją. Tegul tada ir įvardija statute, kad Etikos ir procedūrų komisijos pirmininko pozicija negali priklausyti opozicijai, negali vadovauti frakcijos seniūnas. Aišku, aš kažkiek šaržuoju, bet, manau, jis truputį peržengė ribas ir matuoja, matyt, pagal save“, – komentavo opozicionierė.

Jis truputį peržengė ribas ir matuoja, matyt, pagal save.

Etikos ir procedūrų komisija, pasak A.Norkienės, dirba darniai ir atsakingai.

„Komisijoje mes randame bendrus sprendimus – tai nėra kažkokie mano vienasmeniai sprendimai. Be to, komisijos daugumą sudaro dabartinė valdančioji dauguma – tą irgi gerbiamam Jurgiui reikėtų prisiminti“, – pridūrė parlamentarė.

A.Norkienė patikino, kad iki šiol nėra girdėjusi komisijos narių svarstymų, jog ją reikėtų šalinti iš komisijos pirmininkės pareigų:

„Iki šiol tikrai ne. Mes tikrai dirbame nuosekliai, nežiūrim savo politinių įsitikinimų. Mes vadovaujamės etikos principais, tuo pačiu – Valstybės politikų kodeksu. Tikrai nebuvo kažkokių šališkumų, kuriuos įžvelgčiau.“

Dėl komisijos sudėties sprendžia Seimas

Paklausta, ar Etikos ir procedūrų komisijos sudėtis gali keistis siekiant į ją įtraukti Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovų, A.Norkienė atsakė, jog dėl to turi spręsti Seimas.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Seimo posėdis
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Seimo posėdis

„Visus pasikeitimus lemia Seimas. Komisija yra sudaryta pagal tai, kaip numato statutas. Ten nėra numatyta frakcijų narių skaičiaus, komisija sudaroma iš 11 narių, iš kurių 6 yra daugumos atstovai, o 5 – mažumos ir nėra apibrėžta, ar tai turi būti konkrečių frakcijų atstovai, <...> tai gali būti ir Mišrios Seimo narių grupės narys.

Taip buvo nuo seno, taip ir yra. Bet nenustebčiau, jei konservatoriai sugalvotų vėl kažką keisti ir mažinti opozicijos galias“, – pridūrė A.Norkienė.

Pagal Seimo statutą, Etikos ir procedūrų komisija turi būti sudaroma laikantis Seimo frakcijų proporcinio atstovavimo principo iš 11 Seimo narių: 5 Seimo mažumos atstovų ir 6 Seimo daugumos atstovų.

Etikos ir procedūrų komisijos pirmininką iš jos narių tvirtina Seimas. Juo gali tapti tik Seimo mažumai priklausantis Seimo narys.

Etikos ir procedūrų komisija sprendimus priima paprasta posėdyje dalyvaujančių komisijos narių balsų dauguma. Jeigu balsai pasiskirsto po lygiai, lemia komisijos pirmininko balsas.

Šiuo metu Etikos ir procedūrų komisijoje dirba atstovai iš Seimo „valstiečių“, Liberalų sąjūdžio, konservatorių, socialdemokratų, Lietuvos regionų ir Laisvės frakcijų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis