„Nusiimkit tą rėmelį su kregždute ir deklaracija, kad nesiskiepysit. Originalus TS-LKD rėmelis yra būtent apie apsisprendimą vakcinuotis. Tai, ką naudojat Jūs, yra plagiatas. O už tokią veiklą Lietuvoje baudžiama pagal BK“, – vėlų sekmadienio vakarą savo paskyroje „Facebook“ brūkštelėjo Seimo narė Jurgita Sejonienė.
Taip ji kreipėsi į vieną jauną moterį, kurios nuotrauką „Facebook“ puošė lygiai toks pat rėmelis, kaip parlamentarės portretą.
Ir vienos, ir kitos nuotraukos apačią dengė mėlyna juosta su iš pažiūros tokiu pačiu užrašu.
Šalia buvo nupiešta žalia kregždutė – tokia pati, kaip konservatorių ženkle.
Kaip nurodyta Tarptautinių žodžių žodyne, plagiatas (lotyniškai plagiatus – pagrobtas] yra „mokslo, literatūros, meno kūrinio, atradimo, išradimo ar racionalizacinio pasiūlymo autorystės (visos ar dalies) pasisavinimas“.
Supyko, kad panaudojo atvaizdą
Nesiskiepyti žadanti „Facebook“ vartotoja, paklausta, kodėl savo nuotrauką papuošė tokiu rėmeliu, ar pati jį sukūrė, ar kažkas kitas, atsakė klausimu: „Ar teisiškai įregistruotas konservatorių rėmelis?“, ir paaiškino tik reiškusi savo nuomonę.
Jos paskyra „Facebook“ yra vieša, matoma ne vien draugams.
Perklausus, kodėl panaudojo būtent tokį su kregždute, puikiai atpažįstama iš TS-LKD simbolikos, o šios partijos nariai panašiu rėmeliu skelbia priešingą idėją – raginančią skiepytis, pašnekovė paaiškino:
„Nes išreiškiu savo nuomonę ir poziciją. O jums užkliuvo mano nuomonė ar kregždutė? Ir ar kregždutė įregistruota kaip konservatorių simbolis?“.
Moteris taip pat pyktelėjo, kad Seimo narė savo įraše panaudojo jos nuotrauką, ir prisipažino pati to net nemačiusi.
Tačiau J.Sejonienė, kreipdamasi į vakcinavimo skeptikę, jos vardą ir pavardę suaktyvavo, kitaip tariant, pavertė nuoroda, kurią paspaudus buvo galima iškart nukeliauti į šios „Facebook“ anketą.
Tokiu atveju pažymėtam žmogui pranešama, kad jis minimas kito asmens įraše.
Beje, po kurio laiko vardas ir pavardė Seimo narės įraše tapo nebe aktyvūs – tiesiai iš įrašo nebegalima patekti į minimos moters anketą.
Tai gali padaryti arba pats įrašo autorius, arba jame minimas asmuo.
Skiepų skeptikė taip pat pakeitė pagrindinę nuotrauką savo anketoje, jos albume atsirado ir nuotrauka su kitu rėmeliu – „Skiepysiuosi nuo COVID-19“. Jos draugai iškart ėmė šaipytis iš tokio pasirinkimo.
Simbolika oficialiai įregistruota
Portalą 15min neoficialiai konsultavęs teisininkas suabejojo, ar šiuo atveju galima įžvelgti vagystę.
Pakeistą rėmelį jis įvertino kaip imitaciją ir pridėjo, kad kabintis galima nebent prie kregždutės, kaip vaizduojamosios dailės kūrinio, naudojimo.
Pati frazė ir jos užrašymo būdas esą stokoja originalumo, kad būtų saugomi kaip kūrinys.
Šiuo atveju būtų svarbu, ar panašūs rėmeliai, viena ar kita proga panaudojami „Facebook“ vartotojų, gali būti laikomi originaliu kūriniu.
Tačiau TS-LKD simbolika apibrėžta partijos įstatuose.
Šiame dokumente nurodyta, kad žalios spalvos stilizuota kregždutė – kaip tik tokia, kokia matyti abiejuose „Facebook“ nuotraukų rėmeliuose, – yra partijos simbolikos dalis.
Konservatorių simbolika taip pat įregistruota Registrų centre.
Rėmeliu su kregždute ir fraze „Skiepysiuosi nuo COVID-19“, prasidėjus vakcinavimui nuo šios ligos, savo nuotraukas papuošė ne vienas TS-LKD narys.
Įskaitant ir J.Sejonienę bei partijos pirmininką, užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.