Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 03 01

Konservatorius ir Lenkų rinkimų akcijos atstovas susivienijo prieš signatarą Česlavą Okinčicą

Kovo 11-osios akto signatarui ir radijo stoties „Znad Wilii“ įkūrėjui Česlavui Okinčicui teko aiškintis su Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir prokurorais, kad jis nerezga jokios „Okinčico aferos“. Apie tokią paskelbė portalas L24.lt, itin palankus Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai (LLRA-KŠS). Šio portalo paskelbta žinia tapo pretekstu dviem Seimo nariams iš LLRA-KŠS ir konservatorių frakcijų kreiptis į teisėsaugą.
Česlavas Okinčicas
Česlavas Okinčicas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

L24.pl yra portalas, informaciją skelbiantis lenkų, lietuvių, rusų ir anglų kalbomis, tiesa, daugiausia naujausios informacijos jame yra lenkų kalba. Kaip rašo zw.lt, pernai gruodį portalas paskelbė anoniminį tekstą „Kaip Okinčicas viliojo milijonus iš „Orlen“, kuriame be jokių įrodymų Č.Okinčicas buvo kaltinamas, kuris neva padedant savo sūnėnui, buvusiam energetikos ministrui Jaroslavui Neverovičiui darė spaudimą „Orlen“ reikalaudamas pasirašyti sutartį dėl teisinės pagalbos bendrovei.

Remtasi slapta įrašytu pokalbiu

Sausį tas pats portalas publikavo dar vieną straipsnį (taip pat anoniminį) „Okinčicas – po padidinamuoju prokuratūros ir STT stiklu“, kuriame buvo rašoma: „Generalinė prokuratūra ir STT tiria bylą dėl galimai korupcinių advokato Č.Okinčico veiksmų, susijusių su bendrove „Orlen Lietuva.“

Šios istorijos pradžioje remtasi slapta darytais įrašais viename Varšuvos restorane, kurie sukėlė didžiulį skandalą Lenkijoje. Vienas iš įrašytų kalbėtojų – buvęs Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis, tačiau iš publikuojamo pokalbio nuotrupų sunku suprasti, apie ką kalbama.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Radoslawas Sikorskis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Radoslawas Sikorskis

Po šių rašinių pats Č.Okinčicas kreipėsi į minėtas institucijas prašydamas patikslinti, ar tokie tyrimai vyksta. STT atsakė, kad buvo gautas kreipimasis, kuriame remiantis minėtomis publikacijomis prašyta pradėti tyrimą, tačiau tai daryti atsisakė.

Tyrimai nepradėti

„Nei prašyme, nei pranešime, nei atliekant jų patikslinimo veiksmus, numatytus Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 168 straipsnio 1 dalyje, nepateikta ir negauta jokių konkrečių faktinių duomenų apie asmenis, piktnaudžiavusius, pažadėjusius ar susitarusius priimti kyšį, reikalavusius ar provokavusius jį duoti ar jį priėmusius, pažadėjusius ar susitarusius priimti kyšį, reikalavusius ar provokavusius jį duoti ar jį priėmusius, pažadėjusius panaudoti savo įtaką paveikti atitinkamą instituciją, įstaigą, organizaciją ar asmenį, kad jie teisėtai ar neteisėtai veiktų ar neveiktų kyšio davėjo interesais, taip pat nepateikta ir nenustatyta jokių kitų galimų piktnaudžiavimo, kyšininkavimo ar prekybos poveikiu aplinkybių (…), todėl STT atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą“, – teigiama STT atsakyme Č.Okinčicui.

Tie, kurie kreipėsi į STT ir Generalinę prokuratūrą, atsakymą dėl nepradėto tyrimo gavo dar gruodžio pabaigoje.

STT atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą, – teigiama STT atsakyme Č.Okinčicui.

Tokį patį atsakymą Č.Okinčicui atsiuntė ir prokuratūra. Jos rašte teigiama, kad STT ikiteisminio tyrimo pareigūnas nusprendė nepradėti ikiteisminio tyrimo pagal Seimo narių Jurgio Razmos ir Česlavo Olševskio prašymus „dėl „Radio Znad Wilii“ savininko Č.Okinčico galimo poveikio koncernui „Orlen“ ir jo sūnėno, buvusio energetikos ministro Jaroslavo Neverovičiaus galimo piktnaudžiavimo“.

J.Neverovičius į Algirdo Butkevičiaus vadovautą Vyriausybę buvo deleguotas būtent LLRA-KŠS. Pareigų jis neteko, kai LLRA-KŠS pasitraukė iš valdančiosios koalicijos.

Susivienijo oponentai

Kaip rašo zw.lt, faktas, kad į teisėsaugą kreipėsi Č.Olševskis iš LLRA-KŠS ir J.Razma iš TS-LKD, yra įdomus.

„Pagal tai galima spręsti, kad LLRA-KŠS atstovai viešai aštriai kritikuoja konservatorius dėl antilenkiškumo, smerkia juos, net demonstratyviai išeina iš Seimo salės TS-LKD patriarcho Vytauto Landsbergio kalbos metu, o tyliai – glaudžiai bendradarbiauja. Ypač su radikaliuoju partijos sparnu, vadinamu „talibanu“. Nes kas galėtų paneigti, kad ir vieniems, ir kitiems iš esmės svarbu tas pats: kad lenkų klausimai niekada nebūtų išspręsti. Juk tai puikiai mobilizuoja ir LLRA-KŠS, ir TS-LKD rinkėjus. Vienus po nesibaigiančios kovos už lenkiškumą vėliava, kitus – dėl kovos prieš lenkiškumą“, – rašo zw.lt.

Juk tai puikiai mobilizuoja ir LLRA-KŠS, ir TS-LKD rinkėjus. Vienus po nesibaigiančios kovos už lenkiškumą vėliava, kitus – dėl kovos prieš lenkiškumą, – rašo zw.lt.

L24.lt taip pat yra skelbęs, kad Č.Okinčico veiklą tirs ir Lenkijos prokuratūra, tačiau pastarosios atsakymas irgi buvo toks pats kaip kolegų Lietuvoje – tyrimo nebus. O ir „PKN Orlen“ niekada nėra niekur pranešusi apie galimai bendrovei darytą spaudimą. Portalas nei apie Lietuvos, nei apie Lenkijos teisėsaugos sprendimus turimų nepradėti savo skaitytojų neinformavo.

„Esu tikras, kad neįvykusi „Okinčico afera“ jos autorių sugalvota tam, jog atitrauktų dėmesį nuo tų visų poševeckujų, muksinovų ir kitų Kremliui palankių veikėjų LLRA-KŠS rinkimų sąrašuose, kaip ir nuo Michalo Mackevičiaus aferos. Turiu pabrėžti, kad nieko panašaus niekada nesu padaręs, o visa šita „Okinčico afera“ egzistuoja tik liguistuose jos autorių vaizduotėse.

M.Mackevičių ir jo kolegas Lenkijos prokuratūra įtaria klastojus sąskaitas ir švaisčius Lenkijos mokesčių mokėtojų pinigus. Šioje byloje tyrimas vyksta jau ilgesnį laiką, Lietuvos lenkų sąjungos sekretoriui Pavelui Stefanovičiui jau pateikti įtarimai ir jis buvo apklaustas. O M.Mackevičius prisidengė savo kaip Seimo nario neliečiamybe ir tokios apklausos vengia kaip velnias kryžiaus, tapdamas kone vieninteliu Lenkų sąjungos lyderiu pasaulyje, kuris Lenkiją aplenkia iš tolo“, – zw.lt situaciją komentavo pats Č.Okinčicas.

Kaip teigia zw.lt, portalas L24.lt įkurtas 2013 metų balandį. Jo pristatyme dalyvavo LLRA-KŠS vadovas Valdemaras Tomaševskis ir minėtas Lenkų sąjungos pirmininkas M.Mackevičius, kurie teigė, kad šį portalą kurs jauni žmonės, o jų tikslas – „operatyviai skleisti informaciją“. Teigta, kad tai bus nepriklausomas portalas kuriame žurnalistai dirbs savanoriškais pagrindais. Priėmimą atidarymo proga savo lėšomis parėmė V.Tomaševskis.

Portalą administruoja viešoji įstaiga „L24Plius“, kurios pirmasis direktorius buvo Vilniaus rajono merės Marijos Reksc, irgi iš LLRA-KŠS, sūnus. Dabar jai vadovauja Viktoras Jusielis, taip pat dirbantys ir Seimo nario Zbignievo Jedzinskio padėjėju. Redakcijoje dirba ir Pavelas Kobakas, europarlamentaro V.Tomaševskio padėjėjas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos