Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 08 25

Koronavirusu sergančio vilniečio įspūdžiai: testą pasiūlė po savaitės, o izoliacijos vietoje pritrūko maisto

Koronaviruso židiniu tapusiame „Adform kiemelyje“ virusą pasigavęs vilnietis Karolis turėjo susimokėti už testą, nes valstybės lėšomis jį vaikinui pasiūlė padaryti tik po savaitės, kai jis pajuto simptomus. Kadangi Karolis neturėjo kur izoliuotis, nuvyko į Abromiškių reabilitacijos ligoninę (ARL), kur, kaip pasakojo, jam trūksta maisto. Tačiau ligoninės atstovai teigia patys tokių skundų negirdėję – jei kam ko trūksta, slaugytoja pati važiuoja į parduotuvę ir atveža. Anot jų, ARL suteikia tik lovą ir dalinį maitinimą, o saviizoliuotis sergantieji gali ir kitur.
Abromiškių reabilitacijos ligoninėje
Abromiškių reabilitacijos ligoninėje

Kaip 15min pasakojo Karolis, simptomus jis pajuto po apsilankymo jau spėjusiame pagarsėti „Adform kiemelyje“, kuriame koronavirusu apsikrėtė ne vienas žmogus.

Pasijutęs blogai jaunas vaikinas iškart kreipėsi dėl galimybės išsitirti, tačiau teko nustebti – testą pasidaryti jam buvo pasiūlyta tik po savaitės.

Jokių patarimų, kaip elgtis, Karolis neišgirdo – jam, kaip pasakojo, tik buvo nurodyta laukti savo eilės.

Kai paskambinus ir pasakius, jog jaučiu simptomus ir buvau kiemelyje, pasiūlo atvykti tik po savaitės, man kažkaip keistai skamba.

„Suprantu, kad šiuo metu tyrimų skaičius suintensyvėjo, bet kai paskambinus ir pasakius, jog jaučiu simptomus ir buvau kiemelyje, pasiūlo atvykti tik po savaitės, man kažkaip keistai skamba“, – 15min atsiųstame laiške pasakojo jis.

Karolis tiek laiko laukti nenorėjo, todėl pasidarė mokamą testą, kuris, kaip teigė, atsiėjo nepigiai. Jis buvo teigiamas.

E.sveikatos sistemoje pamatęs, kad serga, Karolis po dviejų dienų sulaukė skambučio iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro.

Jis pasakojo, kad per tą laiką, kol laukė atsakymo, niekur nevaikščiojo – vaikinas suprato, kad reikia elgtis atsakingai.

Laužė kaulus, pakilo temperatūra

„Pirmos dienos – sunkios: laužo kaulus, nėra nuotaikos, psichologinė būsena – nestabili, nes galvoji apie blogiausią, temperatūra šokinėja (37–37,5), skonio ir kvapo nejaučiu, žodžiu, išreklamuotas „stipresnis gripas“. Tačiau ketvirtą dieną jau jaučiuosi geriau, vartodamas tik paprastus vaistus (nereceptinius) nuo gripo, arbatos, citrina ir česnakas. Temperatūros nebėra, nuotaika gera, reikia gal pasidomėti, kaip kas kur toliau“, – pasakojo jis.

Vilnietis teigė gyvenantis ne vienas – butą besinuomojantis su dviem draugais. Šie, anot jo, nuo pirmos dienos stengėsi, kad Karolis išvyktų ir izoliuotųsi kur nors kitur, nes gyventi su juo nebuvo saugu.

Tačiau, anot Karolio, jis visą savaitę ieškojo buto, viešbučio ar sodybos, kuri sutiktų priimti sergantį žmogų ir tokių surasti jam nepavyko.

Galiausiai per savivaldybę jis sužinojo, kad gali įsikurti Abromiškių reabilitacijos ligoninėje, kurioje glaudžiasi silpnus simptomus jaučiantys koronaviruso ligoniai.

Pirmas įspūdis, anot Karolio, buvo puikus – ligoninė yra įsikūrusi Elektrėnų marių pakrantėje, šalia gražaus pušyno.

„Pirmas įspūdis toks, kad net pamiršau visus virusus ir savo nuoskaudas Lietuvos gydymo sistemai. Tačiau pirmasis įspūdis greitai buvo sugadintas“, – teigė jis.

Valgį gauna kartą per parą

Prieš atvykstant jam esą buvo paaiškinta, kad reikia atsivežti drabužių ir būtinųjų daiktų, tačiau atvykęs Karolis suprato, kad įvyko šioks toks nesusikalbėjimas – jam ėmė trūkti maisto.

Abromiškių reabilitacijos ligoninėje
Abromiškių reabilitacijos ligoninėje

„Visi kalba, jog maitinimas mūsų šalies gydymo įstaigose prastas. Mano nuomone, tai skonio reikalas. Porcijų dydis, manau, turėtų būti protingai paskaičiuotas, dažnumas taip pat, jei suteikiamos galimybės savo lėšomis įsigyti ar užsisakyti papildomai. Deja, valgyti gauname kartą per parą (vadinamieji pietūs), porcijos man yra per mažos, tad su mielu noru susimokėčiau ir nusipirkčiau papildomai vaisių ar daržovę“, – teigė jis.

Vaikino pasakojimu, maistas atvežamas 12 valandą 30 minučių – vieną kartą per dieną. Be karšto patiekalo, yra kitų produktų, juos siūloma vartoti savo nuožiūra – ką pusryčiams, ką vakarienei.

Tačiau to jaunam vyrui akivaizdžiai per mažai, todėl Karolis susitarė su keliais kitais ligoniais užsisakyti maisto per „Barborą“.

Aš nesitikėjau čia labai gerų sąlygų, bet su manimi nesielgia kaip su žmogumi.

„Man pasakė, kad „Barbora“ turi pataikyti tarp 12 bei 13 valandos, kai slaugė būna čia, kad ji galėtų man atnešti ir nereikėtų jai papildomai čia važiuoti. Aš nesitikėjau čia labai gerų sąlygų, bet su manimi nesielgia kaip su žmogumi“, – pasakojo jis.

Niekas nieko nepaaiškina

Šiuo metu jis gyvena keturvietėje palatoje su kitu sergančiuoju ir teigia, kad Abromiškėse nėra taip jau blogai, tačiau pati sistema – keista, nes niekas nieko nepaaiškina.

„Niekas nieko nepaaiškino, tiesiog pasakė, kuri palata. Kaip gydytis, ką daryti – nieko nežinojau, turėjau eiti ir išsiaiškinti pas kitus čia esančius žmones“, – sakė jis.

Jam užkliuvo, kad ligoninėje nekeičiama patalynė, o palatos nedezinfekuojamos.

„Jei galvojate, jog izoliacijoje jūs, mokesčių mokėtojau, esate kam nors įdomus – klystate. Suvarys visus (moteris, vyrus, vaikus) į bendras patalpas, kur dušai ir tualetai bendri, jei nepasirūpinsit maistu ir higienos reikmenimis, slopinsit imunitetą toliau“, – pasakojo vilnietis.

Karolis teigė nesistebintis grasinimais pabėgti iš izoliacijos vietos, nes jam esą gaila ir gėda dėl požiūrio į visą situaciją.

„Apibendrinant, man gaila, kad uždirbant virš 1000 eurų į rankas, mokant visus mokesčius, tu, žmogau, esi šiukšlės vietoje, niekam neįdomus“, – pabrėžė jis.

Ligoninės slaugytoja: jei kam trūksta, aš nuperku

15min susisiekus su ARL vyresniąja slaugytoja Danguole Micavičiene, ši stebėjosi skundais, nes pati jų teigė negirdėjusi.

Ji pasakojo, kad ligoninė užtikrina tik dalinį maitinimą – karštą patiekalą ir sausą davinį, o jei kam trūksta maisto, ji surenka prekių sąrašą ir pati nuperka parduotuvėje už savo pinigus, o vėliau ligoniai jai juos grąžina.

„Bet pas mus žmonės atvyksta saviizoliacijai, tai nėra reabilitacija. Jie gali užsisakyti, jiems gali atvežti namiškiai. Mes neprivalome jų pilnai išlaikyti – duodame lovą ir dalinį maitinimą, jei mažai, aš jiems nuperku“, – kalbėjo ji.

Kalbėdama apie maisto pristatymą per „Barborą“, ji sakė prašiusi ligonių, kad maistas būtų pristatomas tuo metu, kai ji yra, nes ji – nuotolinė slaugytoja.

„Aš su jais nebūnu, atvažiuoju 12 valandą. Prašiau pasiderinti laiką, bet tai nėra privaloma, kad pristatytų būtent tokiu laiku“, – kalbėjo slaugytoja.

Anot jos, ligoninė suteikia pacientams lovą, tačiau izoliuotis čia nėra privaloma – jei netenkina sąlygos, reikėtų nuomotis butą ar ieškoti kitų variantų.

Mes siūlome tai, ką turime.

„Mes siūlome tai, ką turime, – pabrėžė ji. – Mes juk jų nelaikome per prievartą. Jei žmogus neturi kur izoliuotis, mes tik tokias sąlygas turime. Šiuo metu sergančių yra 600 Lietuvoje, o pas mus – tik 30. Tad daugiau kaip 500 žmonių rado kur izoliuotis.“

D.Micavičienė pabrėžė, kad pacientai patys tvarkosi palatas, o, pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą, bendras dušines, tualetus valytoja valo kartą per savaitę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs